HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Hajsza a Kadhafi-vagyon után

t: 986

Hajsza a Kadhafi-vagyon után

Az olasz szálak

A nemzetközi sajtó a Líbiából Európába vezető szálak közül többet is Olaszország felé húzott meg. Nem is kellett sokat keresni, köztudott, hogy Líbia nagybefektető volt Olaszországban, és fordítva, elég a második legnagyobb olasz bankra gondolni, az Unicreditóra, melynek első számú részvényese, 7,5 százalékkal eddig Líbia volt: a líbiai jegybank és egy másik líbiai befektetési alap.

Tavaly augusztusban tört az Unicredito élére a líbiai részvényes: a 7,5 százalék közel kétmilliárd eurónak felel meg a milánói tőzsdén. Ezen kívül líbiai kézben volt eddig az észak-afrikai kőolajkutakat is működtető olasz Eni egy százaléka, a távközlési, űrkutatási és a hadiiparban is érdekelt Finmeccanica 2 százaléka, egy olasz kommunikációs cég, egy olasz textilgyár és a jelképes olasz csapat a Juventus 7,5 százaléka is. Ez további líbiai milliárdokat jelent Olaszországban, de a felsoroltak csak a jéghegy csúcsát képzik, a negyven éven át Kadhafi vezette ország az olasz gazdaság számos területén befektetett.

Már követni sem tudják

Kadhafi pénzének a nyomát az olasz sajtó sem tudja teljesen követni, az viszont nem titok, hogy üzlettársa nem más, mint a harmadik leggazdagabb olasz, a miniszterelnök Silvio Berlusconi volt, bár a közös üzletet Berlusconi mindig is tagadta. Nincs személyes hasznom a Kadhafival való barátságból – hangoztatta a római kormányfő, de az úgynevezett Quinta Communications francia székhelyű cég tulajdonosainak névsorában található, Berlusconi, Kadhafi és a tunéziai vállalkozó Tarak Ben Ammar is. Nem véletlen tehát, hogy a Berlusconi birtokolta olasz Fininvest csoport vásárolta meg a tunéziai Nessma Tv műholdas csatorna ötven százalékát. Az észak-afrikai tévétulajdonos olasz miniszterelnököt franciául köszöntötték a magrebi csatornánál.

Az Olaszországban mozgó líbiai pénzek sorának még nincsen vége: Kadhafi a héten egymás után adta az interjúkat és mindegyikkel üzent Itáliának. Egy francia televíziónak a líbiai vezető azt nyilatkozta, hogy az Umberto Bossi vezette olasz párt, az Északi Liga is pénzt kért tőle szecessziós álmai megvalósítására. Bossi tagadta, az olasz sajtó utána járt és kiderítette, hogy a kilencvenes években valóban volt kapcsolat Padania köztársaság és Líbia között. Időközben Beyoncé és Nelly Furtado is jótékonysági célra ajánlotta fel azt a pénzt, egy millió dollárt, melyet a Kadhafi család tagjai rendezte partikon fellépéssel kerestek: 2007-ben Kadhafi fiai Milánóban buliztak és az amerikai popsztárokat hívták meg vendégnek.

A britek is kínosan érezhetik magukat

Az eddig sem volt titok, hogy a líbiai diktátornak van mit aprítania a tejbe, ám az elmúlt napok fejleményei nyomán világossá vált, hogy vagyona dollár milliárdokban mérhető, persze a részleteket sohasem fogjuk megtudni, még kevésbé bizonyítani. Ha hinni lehet nyugati lapoknak, akkor a Kadhafi-klán háromszor olyan gazdag, mint Bill Gates: a bécsi, svájci és londoni számláikon állítólag több százmilliárd dollár van elhelyezve.

A líbiai állami vagyon Kadhafiékat gazdagította, hiszen az országot jól ismerők szerint Líbiában mindent ők ellenőriztek az üzleti életben is: a különféle tranzakciókat a jelek szerint egy luxemburgi központból irányították.

Még Blair is segített

Az országgal osztrák politikusok, francia és az olasz konzervatívok is jó kapcsolatokat ápoltak: Berlusconi miniszterelnök és Kadhafi barátsága közismert tény. De a britek is kínosan érezhetik most magukat. Tony Blair igen sokat tett azért, hogy Kadhafi elnök nemzetközi elszigeteltsége megszűnjön, és hírek szerint még mostanában is egyengeti bizonyos olajügyletek útjait. Az is kiderült mára hogy a Lockerbie merénylet egyetlen életfogytiglani börtönre ítélt líbiai tettesét is azért engedték szabadon, mert féltek, hogy különben a két ország üzleti kapcsolatai sérülnének.

Ahogy Hoszni Mubarak egyiptomi elnöknek is volt némi pénze brit bankszámlákon, amit London hivatalos egyiptomi kérésre hajlandó lenne befagyasztani, úgy a líbiai Kadhafi is bespájzolt a nehezebb napokra, persze ennek részleteit egyelőre nem tudni még. A brit bulvársajtó a héten adta hírül, hogy hajléktalan anarchisták egy csoportja elfoglalt egy házat London egyik előkelő negyedében. A több mint tíz millió fontot érő palota Kadhafi egyik fiáé. A házfoglalók azt mondták, addig nem mennek sehova, míg a ház nem kerülhet vissza a líbiai nép tulajdonába.

Sarkozy kormánya is önvizsgálatra kényszerül

A Kadhafi családnak Franciaországban legalább ötmilliárd eurónyi befektetése van. Ezek blokkolása, a hozadékok áramlásának a megakadályozása Líbiába az uniós szankciók alapján megoldható – elvben. De miután a Kadhafi névnek legalább tucatnyi angol és francia változata létezik, az arab és a latin írásjelek különbözősége, és az átírás egyáltalán nem egységes szabályai miatt, a nyugat-európai nyomozás a Kadhafi-vagyon után sokszor olyan, mintha tűt keresnének a szénakazalban.

Az egyik francia hetilap nemrég interjút készített a líbiai vezérrel. Amikor a stáb visszatért Párizsba, a hivatalosan kísérő és tolmács szerepét betöltő libanoni üzletember bőröndjében másfél millió eurót találtak készpénzben. Ennyibe került Kadhafinak, hogy a saját propagandafórumává alakítson egy párizsi újságot? Ez csak egy, még nem bizonyított feltételezés, de az epizód több mint árulkodó. A bőröndöt birtokló líbiai üzletember ugyanis régóta bizalmas barátja Patrick Ollier-nak, aki a francia kormány parlamenti kapcsolatokért felelős minisztere, és élettársa Michelle Alliot-Marienak, a volt külügyminiszternek, akit az időközben megbukott tunéziai diktátorhoz fűződő üzleti kapcsolatai miatt kényszerült meneszteni Nicolas Sarkozy elnök.

hirado

2011.03.12. 11:29

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek