
Kiterjesztették a szökőárriadót a Csendes-óceán teljes partvidékére. A riasztás Ausztráliát, a Fülöp-szigeteket, Oroszországot, Pápua-Új-Guineát, a Hawaii-szigeteket, valamint Dél-Amerika csendes-óceáni partvidékét érinti. Japán északkeleti részét a 8,9-es földrengés rázta meg reggel, majd a szigetország partjait 10 méteres hullámokkal érte el a cunami, amely elsodor mindent és tüzeket okoz. A víztömeg több embert maga alá temetett. Egy halálos áldozatról biztosan tudnak.
Egyelőre nem tudni mekkora a kár
A japán hadsereg nyolc katonai gépet riasztott, hogy a levegőből mérjék fel a károkat. A térségben leálltak az atomerőművek, az olajfinomítók, a vasúti közlekedés, és nem működnek a telefonhálózatok. A Tokió melletti Csiba olajfinomító üzem kigyulladt. Bezárt a tokiói Narita repülőtér, az utasoknak el kellett hagyniuk az épületeket. Tokióban és környékén 4 millió ember maradt áram nélkül. A kormány válságtanácskozást tart. A kabinet szerint lehetséges, hogy lesz további szökőár. A földmozgás 125 kilométerre a parttól, tíz kilométeres mélységben történt helyi idő szerint délután 2 óra 46 perckor, közép-európai idő szerint 6 óra 46-kor. Volt több utórengés, köztük egy 7,4-es erősségű.
Riadalom a tokiói parlamentben is
A tokiói parlamentben kilengtek a csillárok, nagy riadalom keletkezett. Ugyancsak tévéfelvételeken lehetett látni, hogy az irodákban a könyvek és iratok leestek a polcokról. A rengés után félórával Tokióban még mindig kilengtek a nagyobb épületek.
A metróban az emberek kiabáltak, míg mások egymás kezét fogták meg és így adtak erőt ahhoz, hogy úrrá legyenek a félelmen.
A keletkezett szökőár az oroszországi Szahalin szigetének partjait, valamint az Északi-Mariana-szigeteket is fenyegeti.
A tőzsdét is megrázta a rengés
A tokiói tőzsdén estek a részvényárak a földrengés bejelentését követően. A központi bank közölte, hogy megtesz mindent a pénzügyi stabilitás érdekében. A hatóságok attól tartanak, hogy a szökőár további károkat okoz majd. Az elmúlt napokban számos nagyobb rengés, szerdán 7,3-as erősségű rázta meg Japánnak ugyanezt a térségét.
Hetvennyolc évvel ezelőtt, 1933-ban egy 8,1-es erősségű rengést követően a térségben háromezer ember halt meg.

Lángoló olajfinomító

Felborult hajók a cunami után Tokiótól 200 kilométerre északra

Egy porcelánbolt tulajdonosa felméri a károkat

Egy tokiói irodaház dolgozói az utcán várakoznak a földrengés után

Kan Naoto japán miniszterelnök felnéz a mennyezetre a tokiói parlament felsőházának egyik bizottsági ülésén a földrengés pillanatában

A földrengés epicentruma a USGS szerint

Mentők Tokio utcáin
hirado
2011.03.11. 09:57