Ali Laridzsáni közvetve elutasította az új amerikai kormányzat tárgyalási ajánlatát. Heves nyilatkozatháború fórumává vált már péntek estére a müncheni nemzetközi biztonságpolitikai fórum mindenekelőtt az Egyesült Államok által tervezett európai rakétatelepítés, valamint Irán témájában. Teherán képviselője közvetve elutasította az új amerikai kormányzat tárgyalási ajánlatát.
Az este felszólaló Szergej Ivanov orosz kormányfő-helyettes arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok által tervezett európai rakétatelepítés súlyos feszültségekhez vezethet. Ivanov az új amerikai kormányzatot közvetve arra szólította fel, hogy álljon el a korábbi Bush-adminisztráció által bejelentett tervektől. Ivanov úgy vélte, hogy Washington egyoldalú lépése a nemzetközi biztonság megszilárdítása helyett csak újabb feszültségekhez vezethet. Az orosz kormány képviselője kijelentette: a telepítés lehetséges helyszíneinek, azaz Csehországnak és Lengyelországnak a kiválasztása valójában az Oroszországgal szembeni elrettentést szolgálja. Ivanov emlékeztetett arra: Medvegyev államfő a közelmúltban kilátásba helyezte, hogy országa eláll a rövid hatótávolságú rakéták kalinyingrádi telepítésének tervétől, amennyiben Washington is lemond a csehországi és lengyelországi telepítésről. Az orosz kormányfő szerint az Egyesült Államoknak, Európának és Oroszországnak közösen kellene értékelnie a kontinenst fenyegető veszélyeket, s azok elhárítására közös erőfeszítéseket kellene tenni. Ehhez pedig felajánlotta az ország déli részén meglévő radartechnika felhasználását.
A nemzetközi közösséget szintén erősen foglalkoztató iráni atomválsággal kapcsolatban ugyancsak vita tört ki már a fórum első napján. A német külügyminiszter előzőleg a teheráni vezetést emlékeztetette az új amerikai kormány tárgyalási készségére, s felszólította Teheránt, hogy éljen ezzel az eséllyel. Hasonlóan fogalmazott David Miliband brit külügyminiszter is, aki ellenkező esetre Iránt az eddiginél keményebb szankciókkal fenyegette meg.
Ezzel szemben Ali Laridzsáni iráni parlamenti elnök azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy nukleáris kérdésekben kettős mércét alkalmaz. Laridzsáni felrótta Washingtonnak, hogy miközben elítéli Teherán atompolitikáját, semmi kifogása nincs Izrael nukleáris programjával, továbbá a pakisztáni és indiai nukleáris kísérletekkel szemben. Izraellel, Pakisztánnal és Indiával szemben semmi fajta szankciót nem léptettek életbe - hangoztatta a parlamenti elnök.
Rendkívül kemény hangú beszédében Laridzsáni azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy megszállta Irakot és Afganisztánt, s ezáltal felelős számos ember haláláért. Az új amerikai elnök tárgyalási ajánlatára utalva pedig azt hangoztatta, hogy a Washington által eddig okozott szenvedések csupán egy "új hangszínnel" nem tehetők jóvá. Az iráni politikus szerint az Egyesült Államoknak be kellene ismernie az általa elkövetett hibákat, s tiszteletben kellene tartania a közel- és közép-keleti országok kulturális sajátosságait.
hirado
2009.02.07. 10:21