Egy nyugdíjas magyar egyetemi docens, az FGSZ Földgázszállító Zrt szakértője is felügyeli az ukrán-orosz gázszállítást. Ma reggel ugyanis megindul a gázszállítás.
Magyarország Balla Józsefet, az FGSZ Földgázszállító Zrt. szakértőjét delegálta az ukrán gázrendszert vizsgáló uniós bizottságba - értesült a Népszabadság.
A napilap szerint a nyugdíjas egyetemi docens hét szakkönyvet, 51 tudományos cikket, 108 konferenciakiadványt, és 11 egyetemi jegyzetet írt.
Az unióban, és Magyarországon sem hozták eddig nyilvánosságra az Ukrajnában tevékenykedő szakértői bizottság tagjainak kilétét.
Jön a gáz!
Ma reggel 8 órakor elindulhat az orosz gáz Ukrajnán át az Európai Unió tagországaiba. Az EU soros elnökségét betöltő Csehország ipari minisztere, Martin Riman tegnap bejelentette: mivel az érintettek hétfőn Brüsszelben aláírták a dokumentumokat, az orosz ígéret szerint kedden reggel 8 órakor megnyitják a gázcsapot.
Ha erre valóban sor kerül, akkor 24 órán belül megérkezhet a gáz a célországokba. Ha nem indul meg a gáz, az EU felhagy eddigi semleges politikájával, és megnevezi szerinte kit terhel a felelősség a gázválság kialakulásáért - mondta Pilbags, energiaügyi biztos. A cseh elnökség nevében Martin Riman ipari miniszter pedig jelezte: mindkét felet hibásnak tartja.
Molnár Csaba, illetékes magyar miniszter tegnap este Brüsszelben, az uniós energiaügyi miniszterek rendkívüli értekezlete közben közölte: Magyarország kész fogadni a gázt, ám bonyolult technikai feladat a készletek felhasználásáról az importgáz átvételére és szétosztására való felkészülés.
A tanácskozáson elhangzott: erősíteni kell a szolidaritást az EU-ban, az ellátás biztonsága érdekében össze kell kötni a belső hálózatokat, és új gázforrásokat és ellátási útvonalakat kell találni. Molnár Csaba szerint felértékelődik a Nabucco vezeték, valamint az Északi és Déli Áramlat.
A válság kapcsán kiderült, mindenképpen lépéseket kell tenni a stratégiai készletek felhalmozása érdekében. Magyarország ebből a szempontból jól áll, ezért tudott adni gázt Szerbiának és Bosznia-Hercegovinának. Ezt a lépést egyébként a szolidaritás jó példájának nevezte az Európai Bizottság.
A magyar energiaügyi miniszter azt is közölte, a magyar kormány diplomáciai segítséget nyújt majd azoknak a cégeknek, amelyek kártérítési pert indítását tervezik a gázszállítások elmaradása miatt.
hirado
2009.01.13. 10:05