HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Keménykedés a NATO-ban - Bush szerint Moszkvának nincs vétójoga

t: 910

Keménykedés a NATO-ban - Bush szerint Moszkvának nincs vétójoga

Oroszországnak nem lesz vétójoga a NATO bukaresti csúcstalálkozóján azzal kapcsolatban, hogy a szervezet hivatalos tagjelöltjévé válik-e Ukrajna és Grúzia - jelentette ki Kijevben George Bush amerikai elnök.


Ukrán kollégájával tartott közös sajtóértekezletén Bush kifejtette: mindazonáltal Moszkvának nem kell félnie attól, hogy Ukrajna közelebb kerül a szervezethez. Az elnök az amerikai rakétapajzs Közép-Európába telepítendő elemeivel és az azokkal szembeni orosz ellenállással kapcsolatban azt mondta: van még tennivaló az orosz fenntartások elhárítására.


Viktor Juscsenko ukrán államfő elmondta, biztosra veszi, hogy országa "pozitív jelzést" és hivatalos meghívást kap a tagságra a NATO-tól a szervezet bukaresti csúcstalálkozóján. Bush közölte: támogatja, hogy Ukrajna és Grúzia hivatalosan tagjelöltté váljon az észak-atlanti szervezet másnap kezdődő csúcstalálkozóján. A NATO-tagok megosztottak a két ország meghívása tekintetében, Oroszország pedig hevesen ellenzi azt.

Közben Grúzia NATO-csatlakozási folyamatának egyértelmű beindítását reméli a szövetség bukaresti csúcstalálkozójától Mihail Szaakasvili elnök.


A kaukázusi ország államfője a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) keddi számában megjelent interjúban úgy vélte: Tbiliszi minden szempontból érett arra, hogy meghívást kapjon a NATO úgynevezett tagsági akciótervébe (MAP), amely az első fontos állomást jelenti a csatlakozáshoz vezető úton. Szaakasvili úgy ítélte meg, hogy a meghívás esetleges elmaradása csakis a Kreml agresszív döntéshozóit erősítené.


Szekeres Imre honvédelmi miniszter az Adevarul keddi számában megjelent interjújában hangsúlyozta: a NATO balkáni bővítése Európa egészének a stabilitása szempontjából fontos.

A bukaresti napilapnak nyilatkozva Szekeres kifejezte reményét, hogy a NATO-csúcstalálkozó "demonstrálja" majd a transzatlanti egységet és szolidaritást, ennek szellemében hozza meg döntéseit a bővítésről, a rakétavédelemről, valamint az euroatlanti integráció útját választó partnerországokkal folytatandó együttműködésről. A miniszter elismerte, hogy a tagországok között vannak vitás kérdések, de szerinte ezeket megpróbálják majd építő szellemben megoldani.

hirado

2008.04.01. 12:51

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek