HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Izrael ismét Libanont bombázta

t: 885

Izrael ismét Libanont bombázta

Hajnalban légi és tüzérségi csapásokat mért Libanonra az izraeli hadsereg. Az akció néhány órával azután indult, hogy Izrael elszenvedte eddigi legnagyobb egy napon belüli emberveszteségét a Hezbollah elleni offenzívája során.

Izraeli harci gépek távközlési antennákat bombáztak a libanoni fővárostól, Bejrúttól északra fekvő Amsít térségében. Előzőleg három, gyógyszert és élelmiszert szállító teherautóra mértek légi csapást Bejrúttól keletre, itt két teherautósofőr életét vesztette. Az LBC libanoni tévé jelentése szerint az izraeli légierő a libanoni hadsereg amsíti támaszpontjára is csapást mért.

Az izraeli légierő más gépei a síita többségű Dél-Libanonban bombáztak több falut és várost, illetve környéküket, a tüzérség pedig az izraeli-libanoni határ libanoni oldalát ágyúzta. A Hezbollah gerillái szerdán kilenc izraeli katonát öltek meg a két ország határa mentén fekvő Bint-Dzsbeil ellenőrzéséért vívott heves harcokba és a közeli Marún ar-Rasz falunál. Izrael két hete indított offenzívát Libanon ellen, miután a Hezbollah fegyveresei egy határ menti rajtaütésben megöltek nyolc izraeli katonát, két másikat pedig foglyul ejtettek.

Nem jutottak megállapodásra az ENSZ BT-ben a libanoni ENSZ-megfigyelők izraeli bombázásának elítéléséről

Nem jutottak megállapodásra az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) tagállamai a libanoni ENSZ-megfigyelőket ért, halálos kimenetelű izraeli légi csapást elítélő nyilatkozat szövegéről, alapvetően amiatt, hogy az Egyesült Államok ellenzett bármiféle keményebb hangvételű megfogalmazást. A testület ma újra összeül és megkísérel egyetértésre jutni az ügyben - közölte Jean-Marc de La Sabliere francia ENSZ-nagykövet, a BT soros elnöke a testületnek helyi idő szerint szerdán a világszervezet New York-i székházában tartott ülése után.

A diplomata elmondta, a BT-tagok egyhangúlag megállapították, hogy a Biztonsági Tanács felelőssége kiterjed a világszerte dolgozó ENSZ-békefenntartók biztonságára, de nem jutottak egyetértésre a libanoni bombázás minősítését illetően. A vita többek között akörül folyt, hogy "támadásnak" vagy "szándékos támadásnak" nevezzék-e a libanoni ENSZ-erők (UNIFIL) megfigyelő állását ért légitámadást.

Az izraeli hadsereg kedden bombázta az UNIFIL-nak a libanoni-izraeli határ közelében fekvő Kiam városában létesített megfigyelő állását, aminek következtében négy ENSZ-megfigyelő - egy osztrák, egy finn, egy kanadai és egy kínai - életét vesztette.

Ausztrália nem küld katonákat, ha gyenge lesz a nemzetközi erő

Ausztrália nem vállal szerepet a Libanonba esetleg küldendő nemzetközi erőben, ha annak nem lesz ereje és akarata a Hezbollah lefegyverzésére - jelentette ki csütörtökön az ausztrál miniszterelnök

Nem jó jelképes erőt küldeni, és Ausztrália nem is fog, mert ez veszélyes - mondta John Hovard kormányfő. Ha a nemzetközi közösség komolyan akarja a tartós megoldást, akkor olyan erőt kell küldenie, amely képes lefegyverezni a Hezbollahot. Ha ez nem történik meg, nem változik semmi... Ha a világ közössége komoly, akkor több tízezer katonából álló erőt küld, amely hatékonyan szétválasztja az ellenfeleket, és lesz ereje a Hezbollah lefegyverzéséhez - vélekedett.

Az ausztrál védelmi miniszter is megerősítette, hogy békefenntartókat küldeni Libanonba "öngyilkos küldetés" lenne, s közölte, hogy ki is vonják Dél-Libanonból a még ott lévő 12 ausztrál katonát, aki az ENSZ megfigyelő csapatában vesz részt. Ausztrália az Egyesült Államok szoros szövetségese a terrorizmus elleni harcban, s katonákat küldött több külföldi "forró pontra", így Afganisztánba, Irakba, Kelet-Timorba és a Salamon-szigetekre is.

hirado

2006.07.27. 10:47

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek