HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Meghalt négy ENSZ-megfigyelő Dél-Libanonban

t: 895

Meghalt négy ENSZ-megfigyelő Dél-Libanonban

Az izraeli bomba egy megfigyelő állomást talált telibe, Kofi Annan "nyilvánvalóan szándékos" légitámadásról beszél, a Hezbollah vezetője súlyosabb rakétatámadásokkal fenyeget

Olmert sajnálatát fejezte ki
Mubarak: Egyiptom nem lép háborúba a Hezbollahért


Olmert sajnálatát fejezte ki az ENSZ-katonák halála miatt
Az izraeli kormányfő telefonon beszélt Kofi Annannal

Izraeli légicsapásban életét vesztette az ENSZ Libanonban állomásozó erőinek (UNIFIL) négy megfigyelője kedd este az arab ország déli részén. A bomba telibe találta a libanoni-izraeli határvidék keleti részén fekvő Kiam városában létesített megfigyelő állomás épületét. Az UNIFIL mentőalakulatokat vezényelt a helyszínre a romok eltakarítására, de az izraeli tűz a hírek szerint a mentési művelet alatt is folytatódott.

Kína szerdán határozottan elítélte szerdán a libanoni ENSZ-erők elleni izraeli bombázást, amelynek egy kínai áldozata is van. A kínai külügyminisztérium közleménye Peking "mélységes megdöbbenésének" adott hangot a támadás miatt. A kommünikéből kiderül, hogy behivatták a külügyminisztériumba Izrael pekingi nagykövetét és közölték vele: Kína követeli, hogy Izrael teljes körű vizsgálatot végezzen az incidens ügyében és kérjen bocsánatot az áldozat hozzátartozóitól.

A libanoni hadsereg egyik - neve elhallgatását kérő - magas rangú tisztségviselője szerint a bombázásban egy osztrák, finn, egy kanadai és egy kínai ENSZ-megfigyelő vesztette életét. Kofi Annan ENSZ-főtitkár még az éjszaka közleményt adott ki, amelyben felháborodásának és mélységes fájdalmának adott hangot a szerinte "nyilvánvalóan szándékos" izraeli légitámadás miatt. Annan hangsúlyozta, hogy a megfigyelő állás már régóta működött és egyértelműen megjelölték, s annak ellenére érte légicsapás, hogy Ehud Olmert izraeli kormányfő biztosította az ENSZ-erők állásainak megkíméléséről. Az ENSZ-főtitkára felszólította Izraelt, hogy teljes körűen vizsgálja ki a történteket, és követelte az ENSZ-állások és -személyzet elleni támadások leállítását.


Az ENSZ BT elhalasztotta a döntést a libanoni békefenntartó erő átalakításáról

Kedden egyébként az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) a libanoni válságról Rómában rendezendő konferenciát követő időszakra halasztotta a döntést arról, hogyan alakítsák át a világszervezetnek az arab országban állomásozó békefenntartó erőit. Az UNIFIL megbízatása július végén lejár; a döntés elnapolását az indokolja, hogy a szerdai római értekezleten olyan javaslatokat terveznek megvitatni, amelyek értelmében növelnék a békefenntartó erő létszámát, átalakítanák összetételét, és a jelenleginél jóval szélesebb körű jogokkal ruháznák fel. Kofi Annan ENSZ-főtitkár a BT elé terjesztett jelentésében a mandátum egy hónappal történő meghosszabbítását szorgalmazta, hogy ezzel időt adjanak a nemzetközi közösségnek a békefenntartók átcsoportosítására vagy felváltására vonatkozó elképzelések átgondolására.

A Hezbollah súlyosabb rakétatámadásokkal fenyeget

Az eddiginél nagyobb hatótávolságú rakéták bevetésével fenyegette meg Izraelt a Hezbollah vezetője szerdára virradóra. Haszán Naszrallah sejk elutasított minden olyan "megalázó" feltételt, amelyet a zsidó állammal kötendő tűzszünet érdekében esetleg a libanoni síita szervezettel szemben támasztanának. Haszán Naszrallah néhány órával az előtt fejtette ki nézeteit, hogy Rómában nemzetközi konferenciát rendeznek a libanoni válságról.

A sejk azt mondta, hogy a Hezbollah és az izraeli hadsereg fegyveres konfliktusa új szakaszba lép majd, a Hezbollah fegyveresei ugyanis olyan rakétákkal fogják lőni Izraelt, amelyek az eddig tűz alá vett észak-izraeli Haifánál mélyebben hatolnak be a zsidó állam területére. Ebben az sem akadályozhatja meg őket, ha az izraeli haderő még messzebre nyomul előre Libanonban északi irányban - tette hozzá. (Izrael szerint a Hezbollah Tel-Aviv, sőt a dél-izraeli Beér-Seva elérésére alkalmas rakétákkal is rendelkezik.)

Naszrallah azt állította, hogy Izrael októberig mindenképpen megtámadta volna Libanont, a Hezbollah által foglyul ejtett két izraeli katona miatt azonban lépéskényszerbe került, korábban kellett megindítania a hónapok óta tervezett támadást. A két hete kezdődött izraeli offenzíva a Hezbollah vezetője szerint az "új Közel-Kelet" megteremtését célzó amerikai-izraeli tervvel áll összefüggésben.

Condolezza Rice amerikai külügyminiszter, aki kedden fejezte be közel-keleti körútját, korábban azt hangoztatta, hogy az "új Közel-Keleten" nincs helye a Hezbollahnak vagy az Izrael elpusztítására felesküdött más iszlámista szervezeteknek.

hirado

2006.07.26. 10:10

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek