HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Párttársai bírálják Bush külpolitikáját

t: 947

Párttársai bírálják Bush külpolitikáját

Immár a republikánusok sem sorakoznak fel egységesen George Bush elnök külpolitikája mögött. A konzervatív jobboldalt képviselő párt ugyanis ideológiailag rendkívül heterogén csoportok szövetsége, ezáltal sok a nézeteltérés a különböző platformok között. Az amerikai pártok azonban lényegesen különböznek európai társaiktól, ugyanis az Egyesült Államokban azok lényegében csak választásokkor működnek. Ezáltal a különböző nézetek könnyebben megférnek egymás mellett.

A republikánusok bázisa alapvetően két táborra oszlik, a tradicionális konzervatívokra, és a neokonzervatívokra. E két csoport mind belpolitikai, mind külpolitikai kérdésekben gyökeresen ellentétes nézeteket vall. A 2000-es elnökválasztás során Clinton elnök külpolitikája még egységbe tudta kovácsolni a jobboldalt, hiszen a korlátlan multilateralizmussal, az amerikai érdekeket nem érintő humanitárius missziókban való részvétellel egyetlen republikánus sem értett egyet. Bush elnök külpolitikáját azonban nagymértékben behatárolták a 2001. szeptember 11-i merényletek. A terrortámadás után még nem csupán a Republikánus Párt különböző platformjai, hanem az ellenzéki demokraták is felsorakoztak az elnök mögé, mára azonban a háború vezetése miatt rendkívül sok kritika éri a Bush-kormányzatot mind az ellenzék, mind saját pártja részéről.

Bush elnök hivatali idejéből már alig két év van hátra, így a potenciális utódok már megkezdték a "helyezkedést". Neokonzervatív oldalról azzal támadják az elnököt, hogy elégtelen számú katonát küldött Irakba, ezért következhettek be a nem várt nehézségek. Ez a csoport azonban támogatja Bush elképzeléseit a "nemzetépítés" folytatásáról, valamint helyesli a kemény fellépést az állítólag nukleáris fegyver birtoklására törő Észak-Koreával és Iránnal szemben. A tradicionális konzervatívok szerint azonban Amerika nem engedheti meg magának, hogy más országok újjáépítésére költse az adófizetők pénzét. Ők mindennél fontosabbnak tartják az államháztartás egyensúlyának fenntartását, így Bush túlköltekezését hibának tartják. A The Washington Post című amerikai napilap beszámolója szerint már a Bush és körének szellemi holdudvarához tartozó konzervatív "agytrösztök" is egyre több kritikát fogalmaznak meg az elnök külpolitikájával szemben. Különösen sokak számára volt kiábrándító, hogy a Bush-kormányzat az európai szövetségesekkel karöltve reménytelen időpocsékolásnak tartott tárgyalásokba bocsátkozott az iráni atomprogram ügyében.

Kétségtelen, hogy Bush elnök külpolitikája és az iraki háború elhúzódása igencsak megosztja az amerikai nemzetet, a Republikánus Párt soraiban mutatkozó súlyos nézeteltérések ugyanakkor csökkenthetik annak esélyét, hogy újra a konzervatívok adják az elnököt. Még van azonban két éve a pártnak arra, hogy megtalálja azt a személyt, aki mögött újra az egész tábor fel tud sorakozni.

hirado

2006.07.20. 11:06

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek