HIRDETÉS
HIRDETÉS

Elképzelhető, hogy nem vár semmilyen közvélemény-kutatásra Százhalombatta, hanem már a szerdai ülésén megfoszthatja díszpolgári címétől a nemierőszak-botrány miatt Kiss Lászlót – értesült az Origo.

Május 11-én 13 órakor rendkívüli testületi ülés témája lesz a Kiss-ügy – közölte az Origo kérdésére Vezér Mihály, Százhalombatta polgármestere.

A városvezetőtől azt kérdeztük, hogy Kiss László lemondott úszókapitány halottnak hitt, de a hétvégén a nyilvánosság elé állt egykori áldozatának nyilatkozata után tervez-e lépéseket az önkormányzat a Kiss-ügyben.

Még mindig díszpolgár

Kiss László ugyanis, bár a botrány kirobbanása után, áprilisban lemondott Százhalombatta tiszteletbeli alpolgármesteri posztjáról, továbbra is a város díszpolgára, és a helyi uszoda is az ő nevét viseli. A hétvégén egyébként spontán akcióként többen egy törülközővel takarták le a városi uszoda falán a feliratból Kiss László nevét.

Kiss László díszpolgári címének visszavonása, illetve a róla elnevezett uszoda névváltoztatásának kérdése egyébként áprilisban már egyszer felmerült a képviselő-testület ülésén, ám akkor úgy határoztak: közvélemény-kutatást rendel a város, amelyben rákérdeznek a polgároknál arra, egyetértenek-e az uszoda átnevezésével, illetve a díszpolgári cím visszavonásával.
A többség a lemondását akarja

Az Origo nem reprezentatív, de nagyszámú, csaknem 15 ezer olvasót állásfoglalásra késztető közvélemény-kutatása szerint olvasóink elsöprő többsége nem csak bocsánatkérést vár a magyar úszóválogatott szövetségi kapitányi posztjáról közben lemondott Kiss Lászlótól.

Hanem azt is várják, hogy mondjon le százhalombattai díszpolgári címéről. Olvasóink 84 százaléka ezt tartaná helyesnek. A válaszadók 9 százaléka megelégedne azzal, ha Kiss bocsánatot kérne végre az áldozattól, Takáts Zsuzsannától. Olvasóink 8 százaléka szerint azonban nem kell semmit tennie.

Kiss tagad és támad

Kiss a szövetségi kapitányi posztról való lemondásakor kiadott közleményében tagadta az erőszakot. Azt írta, koholt vádak alapján, koncepciós perben született meg az a döntés, amelyet utóbb ártó és lejárató szándékkal tettek közzé rólam”.

Azt is állította, hogy az ítéletben foglaltak valótlanságának bizonyítása érdekében megtette a szükséges lépéseket, és keresi a perújítás lehetőségét.

Az Origo kereste Kiss Lászlót a tévéinterjú után, ám az egykori úszókapitány nem kívánt nyilatkozni.

Kiss László eközben a hírek szerint ellentámadásba lendül, és a már korábban említett perújrafelvételt fontolgathatja.

A Népszabadság számolt be arról, hogy Kiss megbízásából Bánáti János ügyvéd kikérte az 55 évvel ezelőtti ügy iratait a levéltárból. Ez alapján úgy tűnik, Kiss komolyan gondolta, hogy be akarja bizonyítani, ő és két társa koncepciós per áldozatai voltak.

A botrány főbb állomásai

Áprilisban került nyilvánosságra az az irat, amely bizonyítja, hogy Kiss László, az úszóválogatott szövetségi kapitánya 1961-ben két társával megerőszakolt egy nőt, és emiatt börtönben is ült.

A Magyar Úszószövetség (MÚSZ) az elnökségi ülésén úgy döntött, hogy Kiss Lászlónak nem kell távoznia a szövetségi kapitányi posztról. Az edzők külön közleményben álltak ki mellette.

Gyárfás Tamás, a szövetség elnöke azt mondta: „Mindenki tudott róla, de senki sem beszélt.” Úgy vélte, erkölcsileg sohasem évül el, amit Kiss tett, de „nem lehet valakit kétszer elítélni”.

Lázár János miniszter azt mondta, nincs napirenden, hogy kezdeményezzék Kiss László állami kitüntetéseinek visszavonását. Szerinte „tíz olimpiai aranyérem elég súlyos dolog”.

Kiss László lemondott százhalombattai tiszteletbeli alpolgármesteri tisztségéről, de egyelőre díszpolgári címétől nem fosztották meg, és a helyi uszoda továbbra is az ő nevét viseli.

Közben aláírásgyűjtés indult Kiss lemondásáért.

Kiss László bejelentette lemondását a szövetségi kapitányi posztról, de azt állította: „koholt vádak alapján” ítélték el, miközben „az ítéletben foglalt cselekményt nem követtem el”.

Megszólalt a halottnak hitt áldozat, Takáts Zsuzsanna, és mindent elmesélt az 55 évvel ezelőtt történtekről. Állítása szerint erőszak történt, és nem bocsátott meg Kisséknek.

origo.hu

Feltöltve: 2016.05.10.
Megnézve: 1366

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra