HIRDETÉS
HIRDETÉS

Csütörtök este robbant a hír, hogy több magyar magánszemélyt kitiltottak az Egyesült Államokból. Pénteken a budapesti amerikai nagykövetség ezt megerősítve magyarázatként annyit közölt: az USA-nak "hiteles információ áll rendelkezésére arra vonatkozóan, hogy ezek a személyek korrupciós cselekményekben vesznek részt vagy azokból hasznot húznak". Az Index úgy tudja, az érintettek között van Vida Ildikó a NAV elnöke, egyik helyettese valamint a hatóság egyik főosztályvezetője. A 444.hu portál információi szerint Heim Péter, a a Századvég Gazdaságkutató elnöke is szerepel a listán. Közben a magyar külügy bekérette az amerikai ügyvivőt.

Az USA keményen odacsapott

Tíz magyar magánszemély, köztük három adóhatósági ember neve szerepel azon a listán, akiknek visszavonták az Egyesült Államokba a beutazási engedélyüket - mondta el név nélkül az egyik érintett közéleti szereplő, saját magát is a kormány gazdasági holdudvarához kötő üzletember az atv.hu-nak. A cégvezető vállalkozása az elmúlt években több jelentős kormányzati projektet is vitt és nagy számban nyert el közbeszerzéseket is. A 444.hu információi szerint az amerikai-magyar csörte korábbi pályázati-közbeszerzési ügyekhez nyúlhat vissza, amelyben megkörnyékeztek amerikai vállalkozásokat bizonyos előnyök érdekében.

A név nélkül nyilatkozó érintett üzletember aránytalannak érzi azt, hogy visszavonták az állandó beutazási engedélyét az Egyesült Államokba és szerinte mindez feleslegesen rontja az amerikai-magyar kapcsolatokat. Ezt a budapesti amerikai nagykövetségen közölték vele, ami az amerikai külügyminisztériumban meghozott döntés volt elnöki kérésre hivatkozva. Tudomása szerint további két ismert magyar üzletember van még a tíz fős listán három NAV-os mellett, a többiekről nem tud.

A beutazási tilalom az elmúlt hónapokban az orosz-ukrán konfliktus nyomán vált "elterjedt" gyakorlattá, ezen lépések hatására lényegében a teljes orosz gazdasági és politikai elit beutazási tilalmat kapott az Egyesült Államokba, illetve az Európai Unió területére.

Ez verte ki a biztosítékot valójában

Az ügy a napigazdasag.hu csütörtök délutáni információjával indult el, miszerint NAV-os vizsgálat indult bizonyos magyarországi amerikai hátterű cégeknél. A lap információja szerint az amerikai fél erre adott reakcióként arra készül, hogy megnehezítse a vizsgálatokban érintett hatóságok vezetőinek beutazását az Egyesült Államokba.

Az Index ennek kapcsán megjegyzi: pénteken olyan hírek jelentek meg, melyek alapján úgy tűnik, minden pont ellenkezőleg van: magyar üzletemberek próbáltak meg amerikai cégeket korrumpálni.

A kitiltás oka azonban az Index szerint nem az, amire a Századvég-közeli Napi Gazdaság hivatkozott csütörtöki cikkében. Az Egyesült Államokat nem az bőszítette fel, hogy a magyar adóhatóság amerikai érdekeltségű cégeket vizsgált. Hanem az, hogy magyar üzletemberek próbáltak anyagi előnyöket szerezni ezeknél a cégeknél. Az M1 Híradójának megkeresésére a budapesti amerikai nagykövetség úgy tájékoztatott: nincs tudomásuk arról, hogy a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) Magyarországon működő amerikai cég vagy intézmény ellen vizsgálatot folytatna, és semmilyen amerikai lépésre nem került sor ilyen vizsgálat következményeként. A külképviselet tájékoztatása szerint "bizonyos magyar magánszemélyekről" úgy találták, hogy nem jogosultak a belépésre az Egyesült Államokba, ugyanis "hiteles információ áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy ezek a személyek korrupciós cselekményekben vesznek részt vagy azokból hasznot húznak". A magánélet védelmét célzó amerikai törvények miatt a neveket azonban nem adhatják ki - tették hozzá.

Korrupciós ügyek a háttérben?

A 444.hu ma közölt nem hivatalos értesülései szerint a magyar kormányhoz közel álló, illetve a kormánynak közvetlenül is dolgozó személyek az utóbbi másfél évben több esetben is megpróbáltak kenőpénzt szerezni amerikai nagyvállalatoktól különféle módokon, amelyek közbeszerzési, illetve például milliárdos k+f pályázatokhoz kötődtek (volna). A portál hangsúlyozza: nem tudják biztosan, hogy ezek az ügyek vezettek-e konkrétan a mostani 10 személy kitiltásához, de valamilyen hasonló ügyek lehettek a háttérben.

Információik szerint az amerikai állam a magyar hatóságokra bízta, hogy eljárást indítanak-e az általuk ismert korrupciós ügyekben.

A NAV elnöke is a feketelistán?

Az Index információi szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal három vezetője került az Egyesült Államokban feketelistára.

Úgy tudja a portál, hogy az érintettek között van Vida Ildikó a NAV elnöke , egyik helyettese valamint a hatóság egyik főosztályvezetője.

Az Index meg is kereste a NAV-ot, hogy valóban kapott-e értesítést Vida Ildikó a kitiltásról, illetve, hogy hat helyettese közül ki került még fel a fekete listára. A NAV nem cáfolta az elnökről szóló hírt, csupán annyit válaszolt, hogy az adóhatóság a témával kapcsolatban nem kíván nyilatkozni, így az okokról is hiába kérdezték őket.

A diplomáciai szintre emelkedő ügyben nemrég a Külgazdasági és Külügyminisztérium is kiadott egy közleményt. Ebben azt írták, hogy mind Magyarországnak, mind az Egyesült Államoknak az az érdeke, hogy a hatósági vizsgálatokat alaposan, átláthatóan és a törvényeknek megfelelően folytassák le. A magyar tisztségviselők mindenfajta nyomásgyakorlástól függetlenül végzik munkájukat.

Még két név

A 444.hu portál péntek délután megjelent értesülései szerint Habony Árpád, Orbán Viktor személyes tanácsadója és Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató elnöke is rajta van a kitiltott személyek listáján.

Habony Árpád egyik munkatársa az Indexnek azt nyilatkozta, a miniszterelnöki főtanácsadó nem érintett és a napokban fog egyébként is az Egyesült Államokba utazni. Heim Pétert is kereste a portál, egyelőre nem sikerült elérnie a Századvég vezetőjét. Úgy tudják, a Századvég hamarosan közleményt ad ki.

Az Index információi szerint kormányzati és diplomáciai körökben már hetek óta keringtek informális hírek, hogy az Egyesült Államoktól figyelmeztetésre kell számítani. A kitiltásokról azonban végül még a kormány tagjai is csak a sajtóból értesültek.

Mit mond a magyar külügy?

Bekérették a Külgazdasági és Külügyminisztériumba (KKM) André Goodfriendet, az Egyesült Államok magyarországi ideiglenes ügyvivőjét pénteken - közölte a tárca sajtófőnöke az MTI érdeklődésére.

Fülöp Judit kiemelte: Magyarországnak és az Egyesült Államoknak is az az érdeke, hogy minden korrupciógyanús esetre fény derüljön, és minden ilyen esetet megfelelő alapossággal, átláthatóan és a törvényeknek megfelelően vizsgáljanak ki.

Ezért a KKM azt várja az Egyesült Államok kormányától, hogy bocsássa rendelkezésre azokat a hiteles információkat, amelyek korrupciógyanús esetekre utalnak; emiatt kérették be az amerikai ügyvivőt a minisztériumba.

A budapesti amerikai nagykövetség csütörtökön azt közölte, hogy "bizonyos magyar magánszemélyekről" úgy találták, nem jogosultak a belépésre az Egyesült Államokba, ugyanis "hiteles információ áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy ezek a személyek korrupciós cselekményekben vesznek részt vagy azokból hasznot húznak".

A Fidesz is megszólalt

A Fidesz-frakció tegnap közleményben tiltakozott a magyarok kitiltása ellen, illetve azt hangsúlyozta: elfogadhatatlan, hogy az amerikai kormány nyomást akar gyakorolni a magyar hatóságokra (NAV) azon ügyekben, amelyekben ezek a hatóságok vizsgálatokat indítottak amerikai hátterű vállalatoknál.

A korrupcióból fakadó problémákat igyekszik orvosolni a kormányzat, Csepreghy Nándor tegnap megjelent interjújában elmondottak alapján

portfolio.hu

Feltöltve: 2014.10.17.
Megnézve: 1975

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra