HIRDETÉS
HIRDETÉS

Több mint két hónappal ezelőtt kezdődött Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő tüntetéssorozata, amely ezúttal ismét a Ferenciek terén folytatódik, azután, hogy előző héten a Szabadság hídnál voltak kénytelenek gyülekezni a demonstrálók a Türk Tanács budapesti látogatása miatt. Stábunk a helyszínről jelentkezik a hivatalosan 17 órakor kezdődő demonstrációról.
Hadházy Ákos közösségi oldalán hirdette meg a már több mint két hónapja tartó tüntetéssorozatának következő eseményét, amelynek ismét a Ferenciek tere ad otthont.

„Egy kamuáltüntetés miatt néhány méterrel odébb, Erdogan emberének luxusszállója előtt találkozunk – olvasható a képviselő üzenetében. – De nem a helyszín a lényeg, hanem hogy hányan leszünk jelen! Az elmúlt napok örömteli fejleménye, hogy egyre többen szerveznek tüntetéseket a putyini kottából írt törvények ellen, és már nem csak Budapesten, hanem vidéken is, egyre több és több fiatal részvételével. A legutóbbi vasárnapon a Kossuth téren több tízezer ember követelte a putyini törvények visszavonását. A szomorú viszont az, hogy még mindig vannak olyanok, akik szerint a hatalom itt megáll, a törvények csak ijesztgetésre valók, és Orbán nem mer tovább menni. Valójában ez csak akkor lesz így, ha mi megállítjuk őket! Vannak, akik szerint ez nem lehetséges, de nekik csak akkor lenne igazuk, ha nem lenne elég ember ebben a hazában, aki kész tenni a szabadságért. Nem hagyjuk abba.”

19.52: A tüntetés véget ért, a tömeg feloszlott, mi pedig köszönjük olvasóink szíves figyelmét! Tartsanak velünk legközelebb is!

19.49: Két tüntető felmászott a kerítésre és bedobáltak papírokat a kertbe. Majd a rendőrök jelezték, hogy az már nem a szuverenitásvédelmi hivatal kertje, hanem a szomszédos épületé.

19.39: A tüntetés véget ért, a tömeg azonban nem oszlik, hanem továbbra is skandálja, hogy „nem hagyjuk abba”, és hogy „Lánczi András, gyere ki”.

A momentumosok közben a vasárnapi Kossuth téri tüntetést népszerűsítik, Hadházy Ákos pedig a szombati szegedi Fidesz iroda elé szervezett tüntetésre hívta fel a figyelmet.

A tömeg szépen lassan elkezd feloszlani.

19.35: Hadházy elmondta, aki akar, az maradhat, nézheti még a rendőröket, és nagyon sajnálja, hogy nincs nála tojás, de legközelebb majd dobálnak. Ezt követően virágot adott volna át a rendőröknek, ám ők nem fogadták el. A tüntetés végén Hadházy Ákos elmondta, hogy van az utcában egy épület, amelyek a Kop Intézethez kötődnek, amely elméletileg családsegítő szervezet, de kapnak egymilliárdot, és nem csinálnak semmit, cserébe havi 2,5 milliós fizetésért dolgoznak

19.32: Hadházy Ákos szerint elérték, hogy a kormány féljen. A tömeg közben elkezdte skandálni, hogy

ruszkik, haza!

19.24: Hadházy Ákos köszöntötte a „spontán tüntetőket”, akik azért érkeztek, hogy felháborodásukat fejezzék ki a felajánlott adó 1 százalékok lehetséges elvevéséről szóló módosító javaslat miatt.

„Ez egy figyelmeztetés, hogy a törvényt nem csak ijesztetésre használja akarja használni a hatalom. Nem tudom, hol él az, aki ezt gondolja, és ha valamire tartanánk magunkat, akkor tízezren lennénk itt, nem csak 1500-an” – fogalmazott, majd emlékeztette a jelenlévőket, hogy ők a parázs, amely lángra kap, és akkor tízezrek lesznek az utcán. Ezt követően hangos skandálásba kezdett a tömeg: „Nem hagyjuk abba!”

Hadházy Ákos elmondta, sokan szerencsére csak a történelemkönyvekből tudják, mi az ÁVH, de az SZVH ugyanezt csinálja, ugyanúgy megfigyel, megfélemlít és lejárat.

„Az ÁVH börtönbe is zárt embereket, akiket megkínoznak, de az SZVH is kínoz a lejáratásaival, engem is kínoztak ezzel. És bár még nem zár börtönbe, ellehetetlenít” – mondta, majd kifejtette, hogy most még nincsenek elegen, ahhoz, hogy visszavonják a törvényeket, de kitartanak. Ezt követően a Himnuszt kezdte el énekelni a tömeg, mert a képviselő szerint azzal támadják őket, hogy nem hazafiak, és még a Himnuszt sem ismerik. Ezt követően a Szózatot is elénekelték.

19.11: A tömeg eleje elérte a hivatal épületét, amelyre rendőrsorfal vigyáz. A közeli fákon viszont már az ÁVH mintára elkészített SZVH-logók lógnak. Ahogy gyűlik a tömeg az épület előtt, úgy a rendőrök közül is egyre többen sorakoznak fel az épület előtt.

„Lánczi Tamás, gyere ki” – skandálja a tömeg az épület előtt álló része, akiket nem zavar, hogy a hivatalban senki sincs. Hadházy Ákos tojást kért, hogy megdobálja az épületet, de senkinél sem volt, ezért megígérte, hogy legközelebb hoz magával. A momentumosok újabb füstöt gyújtottak, közben a tömeg lezárta a Sánc utcát. Sokan ülnek a hivatallal szembeni dombon is. A menet vége még mindig a Hegyalja úton. A tüntetők skandálásokkal, szórakoztatják magukat, amíg várakoznak.

19.00: A tüntetés utolsó résztvevői most hagyják el a hidat. Hadházy Ákos a hegymenet közben Index kérdésére elmondta, hogy ő is most hallotta először Baranyi Krisztina szerkesztőségeket segítő alapjának ötletét, úgyhogy nem kívánja jobban kifejteni a véleményét, abban viszont biztos, hogy az ilyen „sebtapaszokra” is szükség van.

„A végső megoldás itt van, a tüntetéseken, de az önkormányzatoknak joga van egy ilyen alap létrehozására, és lehet, valakiknek pont ez segít” – összegezte tömören.

A tömeg eleje lassan eléri a Sánc utca sarkát, a vége viszont még messze, a Hegyalja út közepe felé jár.

18.47: A híd vége előtt Hadházy Ákos megállt szelfizni a tömeggel. Azt skandálják:

Nem hagyjuk abba!

A tüntetők kimennek az útra. A rendőrség leállította a forgalmat. A tüntetők rendőrök vezetésével az úton hagyták el a hidat a Szuverenitásvédelmi Hivatal felé, a Hegyalja úton azonban a rendőrök visszaterelik az embereket a járdára. A Momentum füstgyertyákat gyújtott.

18.32: Rendőrsorfal áll a járdán, hogy ne tudjanak lemenni az útra. A tüntetők a járdán mennek az Erzsébet híd irányába, a zebrán való átkelésük azonban lassítja a forgalom haladását. A híd buszsávját elfoglalták a rendőrségi kisbuszok. A dugóban ragadt autók támogatólag dudálnak, miközben a tömeg skandál. Egyelőre a tömeg a járdán sétálva érte el a híd első tartóoszlopát.

18.22: Hadházy Ákos biztos abban, hogy lesz még „olaj”, ezért nem hagyhatják abba. Ezt bizonyítja az is, hogy most jött egy újabb törvény, amely miatt többen vannak ezeken a tüntetéseken, mint korábban.

„Ugyanakkor, azt is el kellett mondani, hogy biztos vagyok abban, hogy minden hatalommal szemben lehet eredményt elérni, de abban nem vagyok biztos, hogy most el fogunk érni eredményt” – árulta el. Szerint ebben nem csak a hatalom vállal szerepet, ugyanis ellenzéki elemzők és politikusok azt hangoztatják, hogy ezzel a hatalommal szemben nem lehet elérni eredményt, ezzel „önbeteljesítő jóslatot mondanak”.

De van haladás, mert van olyan politikus, aki már nem tartja gumicsontnak ezt a törvényt, pedig korábban ezt gondolta

– tette hozzá. Ez a tüntetések eredménye szerinte, de emlékeztetett, hogy több elemző és ellenzéki médium továbbra is azt állítja, hogy ezzel csak ijesztget a hatalom, és már ki kell várni az utolsó 11 hónapot.

„Olyanok, mint a béka, aki nem veszi észre, hogy megfőzik, mert lassan tekerik fel a hőmérsékletet” – jegyezte meg, majd hozzátette, abban látszik, hogy nincs megállás, hogy már az adó 1 százalékát is elvenné a hatalom.

„Nem puhítják ezt a törvényt, hanem sunyiba jönnek a mocskosabbnál mocskosabb módosítások. De ez újabb olaj, úgyhogy nem tartom reménytelennek a harcunkat” – fogalmazott Hadházy Ákos, egyúttal emlékeztetett, hogy ezeket a tüntetéseket a Pride-törvény ellen indították, de azóta már újabb törvényeket is hoztak, amelyek miatt tüntetni kell.

„Biztos vagyok abban, hogy a Pride-on 100-200 ezer ember is ott lesz. De amikor erre készülünk, akkor készüljünk arra, hogy utána sem hagyhatjuk abba” – mondta, majd sétára invitálta a tüntetőket. A cél a Szuverenitásvédelmi Hivatal irodája, ahol egy be nem jelentett tüntetés kezdődik az 1 százalékok visszavonása miatt. „Nem vagyunk ma olyan nagyon sokan, de ha nem férünk el a járdán, akkor mehetünk az úton, de nem ez a lényeg, hanem az, hogy ne hagyjuk abba” – mondta, majd elindult a tömeg előtt.

A rendezvény hivatalos része itt véget ért.

18.15: Hadházy Ákos beszéde közben a Ferenciek tere teljesen megtelt.

18.10: A következő felszólaló Hadházy Ákos.

„Én először szeretnék a rendőrökhöz szólni, nem gúnyosan. Azt gondolom, őszintén, hogy kevés rosszabb szakma van ma, mint rendőrnek lenni. Ezek az emberek arra esküdtek fel, hogy bűnözőket és tolvajokat üldözzenek, de most őket szolgálják” – mondta, majd a tömeggel megtapsoltatta a rendőröket. A képviselő elmondta, hogy 11 alkalommal jöttek össze, hogy követeljék a törvények visszavonását, de sokan kérdezik, hogy van-e ennek eredménye.

„Két válaszom van. Az első azoknak szól, akik nem jöttek ki az utcára, nekik az a válaszom, hogyha itt lettek volna, akkor sikerült volna. Egyetértek azokkal, hogy ez így nem elég, mert vagy össze kell jönnünk naponta, vagy itt kell maradnunk, vagy többen kell kijönnünk. A második válaszom, azoknak, akik itt voltak: gondoljunk bele abba, hogy mi lett volna, ha nem csináljuk? A legszánalmasabb, lúzer nemzet lettünk volna, ha szó nélkül tűrjük ezeket a törvényeket” – fogalmazott, majd kifejtette, azzal, hogy hétről hétre kijönnek, azzal tartják az égő parazsat, ami berobban, ha olajat öntenek rá.

18.00: Nagy Szilárd, az ELTE fizikatanár szakos hallgatója következik. Az érdekesség, hogy öten tanulnak ezen a szakon, ami megegyezik a Nobel-díjas fizikusaink számával. A fiatal elmondta, hogy bár kinézetéből nem sokan gondolnák, hogy tanárnak tanul, pedig Hadházy Ákossal is egy tanártüntetésen is találkozott.

„Ebben az országban minden belefér, például a könyvek fóliázása vagy az MNB vagyonának lenyúlása, miközben pedofil segítők kapnak kegyelmet. Most pedig a gyülekezést is ellehetetlenítenék” – mondta, majd áttért az ellehetetlenítési törvényre, amellyel kapcsolatban kifejtette, hogy volt, aki nehezményezte, hogy mi van, ha a Fidesz nem tervez valódi választást, és ezt készíti elő ez a törvény.

„Ha nincs média, akkor nincs aki beszámoljon a törvényekről, arról se, ha például nem lesz anonim a szavazás” – fejtette ki. Szerinte a Pride-törvénnyel kapcsolatban látszik, hogy a magyar társadalom elvesztette a szolidaritását az öt éven keresztül tartó meleg ellenes hergeléssel. A mostani törvényt viszont nagyobb ellenállás követi, mert a média „óbégat”, ezért elcsúszott a törvény elfogadása a nyári, politikailag csendesebb időszak elé, hogy elfelejtse a társadalom, ha megszüntetik a szabad médiát.

„De én megfogadom, hogy egyiket sem felejtem el, sőt nyáron sem hagyjuk abba” – zárta beszédét, amelyet a skandálás követett.

17.55: Hadházy Ákos elmondta, van egy jó híre és egy rossz. A jó hír, hogy a jövő héten itt lesz a Belga zenekar oszlopos tagja, Paizs Miklós. A rossz hír, hogy úgy lett volna, hogy ma is itt lesz, de elnézte a naptárat.

17.50: A dalok után a következő felszólaló Simon Bence, egy fiatal, aki sokat élt külföldön, de haza akar jönni. Azt kérte, hogy mindenki nézzen körül, és nézze meg az épületeket, mert ilyen szépen máshol sehol sem építkeznek.

„Hazajöttem, mert hiszem, hogy fontos a kultúrám megtartása, és mert zavart az idegenek álláspontja hazámról, mert korruptnak és háborúpártinak tartanak minket” – mondta, hozzátéve, hogy százezreket nem lehet megzsarolni, ezért a szabad jövőt nem ígéretekben kell keresni, hanem a tettekben, ugyanis a népnél van az erő.

„Viszont csalódás, hogy másfél évtizede uralja egy olyan bűnszervezet Magyarországot, amelyet még a Keresztapa is tisztelettel nézne” – jelentette ki, majd hozzátette, hogy eddig nem mert felszólalni, mert mindenki azzal ijesztgette, hogy arcfelismerő programokat használ a rendőrség, de eljött az a pont, amikor elege lett.

„Csodák és megváltók nincsenek. Ezt az országot nekünk kell megvédenünk tettekkel” – hangoztatta, majd elmondta, hogy hiába vannak olyanok, akik a béke hírnökeként befogják a fülüket, és megosztva, pártlobogó alatt a határon túlra gyalogolnak.

„Mindenki oda teszi a voksát, ahová akarja, de szerintem nincs olyan csoport, amely nem megélhetésből szeretne hatalomra jutni” – fogalmazott, majd kiemelte Hadházy Ákost pozitív példaként. Úgy látja, olyan egyszerű szabályokat kellene csak betartani, mint hogy nem tiltanak be tüntetéseket, nem lépünk ki nemzetközi szerződésekből, vagy hogy legyen rendes étel a kórházakban.

„Azt hogy ma itt állunk, azt jelenti, hogy nem tettünk meg mindent a valódi demokráciáért, pedig az nem ér véget ott, hogy a választásokon voksolunk, de hiszem, hogy akik most itt vannak, azok ezt megértették” – zárta beszédét.

17.45: A beszédek közben megérkeztek a momentumosok is zászlókkal, ezzel növekedett a hídfoglalás esélye, de mivel Hadházy Ákos eddig mindig szolgáltatott valami meglepetést, így semmit sem lehet kizárni.

17.40: Bródy János egyik száma következik, a „Nem kell olyan Isten, aki nem tud magyarul”.

17.33: A következő felszólaló, Hadházy Ákos „kedvenc polgármestere”, Baranyi Krisztina. A ferencvárosi polgármester azzal kezdte, hogy elmondta, őszintén hálás minden demokratának, aki eljött.

„Nem először vagyunk itt, nem először állok ezen a színpadon, és attól félek, nem is utoljára, mert a diktatúra lépésről lépésre, tégláról téglára épül” – fogalmazott, majd kifejtette, hogy egy diktatúrában nincsenek tüntetések, nincs szabad oktatás vagy kultúra, és nincsen szabad sajtó sem, és Magyarország is ebbe az irányba halad.

„Emlékeztek, amikor a baloldali kormányokkal szemben kritikus Index és Origo versenyeztek egymással? Ezt már el sem tudjuk képzelni” – mondta. Szerinte ha nem figyelünk, akkor ugyanerre a sorsra jut a Telex, a 444 és a Direkt 36 is.

„Eddig csak sérült, de hamarosan megszűnik a sajtószabadság. Nem a jövőben, hanem most. De vannak ellenzékiek, akik szerint ez csak gumicsont, de ez nem figyelemelterelés, hanem a jogállam teljesen leplezetlen felszámolása. Nincs benne semmilyen taktika, nem vaktölténnyel ijesztgetnek, hanem szőnyegbombáznak” – jelentette ki Baranyi Krisztina, aki szerint az egyetlen esélyük, ha fizikai erőszak nélkül, de a végsőkig harcolnak az utcákon, a kocsmákban, a színházban és a lelátókon egyetlen üzenettel: „Elég volt belőletek, takarodjatok!”

A polgármester hangsúlyozta, hogy vissza kell találni a helyes útra, amelyen Brüsszel a szövetségesünk.

Nem az ellenzék szövetségese, hanem a magyarok szövetségese

– jelentette ki, majd kitért arra, hogy ne hallgassanak azokra az emberekre, akik azt mondják, hogy 2026-ig ki lehet húzni féllábon, mert súlyos veszteségek érik a társadalmat. Egyúttal bejelentette, Ferencváros önkormányzata 50 millió forintos alapot hoz létre, hogy segítsék azokat a szerkesztőségeket, amelyek felkerülnek a Szuverenitásvédelmi Hivatal listájára. Azt kérte, hogy más önkormányzatok is csatlakozzanak az alaphoz, abban az esetben, ha tényleg létrejön egy ilyen lista.

17.25: „Mayer Bendegúz vagyok, továbbra is szabad ember” – kezdte beszédét a fiatal férfi, aki megemlítette, hogy egy hónappal ezelőtt még csak a gyülekezés szabadsága miatt kellett felszólalnia, most már többről van szó, ahogyan azt ők meg is jósolták.

Kilenc nappal ezelőtt Oroszországban ébredtünk, mert állampártunk elfogadott egy új törvényt

– fogalmazott, és hangsúlyozta, hogy az ellehetetlenítési törvénnyel bárkit ki lehet csinálni, akire az új ÁVH vezetője, Lánczi Tamás rámutat. Mayer Bendegúz szerint nem szabad abban bízni, hogy ez csak az újságírókat érinti, ez ugyanis már „vegytiszta zsarnokság”, amivel színházakat, egyetemeket és civileket is el lehet lehetetleníteni.

„Ki kell mondani, hogy eddig, és ne tovább! Ne aggódjatok, a rendszer retteg, fél tőlünk, nem véletlenül hoz egyre elvetemültebb törvényeket, de nem hagyjuk abba” – mondta, amire a tömeg skandálni kezdett.

17.20: Hadházy Ákos lépett először színpadra, aki azzal kezdte, hogy megkérdezte, tudja-e a tömeg, hogy miért vannak itt, és elérhető-e a céljuk.

„Akkor nem is kellene beszélnem, de fogok” – mondta, mivel a tömeg igennel jelzett, majd felkonferálta az első felszólalót, egy fiatalt, Mayer Bendegúzt.

17.11: Miközben csúszik a kezdés, egyre többen gyűlnek a színpad köré. Többek között megérkeztek a híres zebrák is.

17.02: A tüntetés elméletileg elkezdődött, azonban egyelőre csak zene szól, a kivetítőn pedig azt figyelhettük, ahogy egy technikus próbálja elindítani az élő közvetítést.

17.00: A tüntetés hivatalos kezdésekor nagyjából száz ember várakozott a színpad környékén.

16.57: A helyszínen feltűnt Baranyi Krisztina is, aki valószínűleg beszédet is mond.

16.45: Mivel a mai tüntetés nem konkrétan a Ferenciek terén, hanem a mellette található Matild Palace háta mögött, a Duna utcában van, így Hadházy Ákos kiállt a térre, hogy a helyszínt keresgélő demonstrálókat útbaigazítsa. Jelenleg 40-50 tüntető várakozik a kis utcában felállított színpadnál.

Már két hónapja tart a tüntetéssorozat

Az Országgyűlés többsége március 18-án sürgősségi eljárásban, feszült vita után megszavazta a gyülekezési jogot érintő, a Pride korlátozását, tiltását lehetővé tévő javaslatot. A szavazás botrányba fulladt, amikor momentumos képviselők – valamint Hadházy Ákos – füstgyertyákat gyújtottak az ülésteremben.

A tiltakozás ezután a parlamenten kívülre került:

Blokáddal is próbálkoztak
Az Országgyűlés április 14-i ülésén került napirendre az Alaptörvény tizenötödik módosítása, amelynek tartalmáról itt írtunk bővebben. A javaslat érintette a gyermekvédelmet, a kábítószer-ellenes küzdelmet, valamint a kettős állampolgárság felfüggesztésének lehetőségét is.

A Momentum az Alaptörvény-módosításról szóló szavazás előtt próbálta blokád alá vonni a Parlament épületét, de – ahogy arról tudósításunkban beszámoltunk – a rendőrök gyakorlatilag elcipelték az erre készülő képviselőket. A szavazást az ülésteremben molinóval és kürttel zavarták meg, viszont a képviselők többsége így is támogatta az Alaptörvény tizenötödik módosítását, miközben a Kossuth Lajos téren tüntetők gyülekeztek.

index.hu

Feltöltve: 2025.05.27.
Megnézve: 20

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra