HIRDETÉS
HIRDETÉS

Határozottan cáfolta a brit királyi ház azokat a sajtóértesüléseket, hogy II. Erzsébet királynő komoly aggodalmának adott hangot a jövő heti skóciai függetlenségi népszavazás kimenetelével kapcsolatban vagy hogy bármiféle egyéb módon befolyásolni kívánja a referendumot.

A Buckingham-palota - az uralkodó első számú londoni rezidenciája - által kedden, késő este nyilvánosságra hozott hivatalos állásfoglalás "kategorikusan tévesnek" minősítette ezeket az értesüléseket. A közleményt ismertető udvari szóvivő szerint a brit demokrácia egyik alapelve, hogy az uralkodó pártatlan álláspontot foglal el alkotmányos kérdésekben, és II. Erzsébet királynő ehhez tartotta is magát uralkodásának eddigi 62 esztendejében.

A királynő ennek megfelelően "a politika felett áll", és szilárd meggyőződése, hogy a jövő csütörtöki függetlenségi népszavazáson a döntés kizárólag Skócia népét illeti meg - hangsúlyozta a szóvivő.

Az udvar keddi állásfoglalásának előzményeként a brit sajtóban olyan értesülések jelentek meg, hogy a királynő a brit unió jelenlegi formájának fennmaradását pártolja, és a skót függetlenségpártiak lendületes előretörése rendkívüli módon aggasztja annak ellenére is, hogy a skót kormány már jó ideje jelezte: szeretné, ha a függetlenség elnyerése esetén is a brit uralkodó maradna Skócia alkotmányos államfője.

Alex Salmond skót miniszterelnök ezt kedden meg is erősítette. Edinburghi kampányrendezvényén kijelentette: meggyőződése szerint "Őfelsége büszkén vállalná a skótok királynője címet, és a független Skócia is büszke lenne, ha II. Erzsébet királynőt tudhatná továbbra is uralkodójának".

A 88 esztendős II. Erzsébet királynő és 93 éves férje, Fülöp - aki hivatalos titulusa alapján Edinburgh, vagyis a skót főváros hercege - jelenleg is a skóciai királyi rezidencián, Balmoral kastélyában tartózkodik, ahol nemrégiben fogadta Alex Salmondot. A látogatásra Salmond is utalt keddi nyilatkozatában, az elhangzottakról azonban a hagyományoknak és a protokoll követelményeinek megfelelően nem árult el részleteket.

II. Erzsébet királynő eddig egyetlen alkalommal tett nyilvánosan utalást arra, hogy a jelenlegi összetételű Egyesült Királyság fennmaradását szeretné. Trónra lépésének ezüstjubileumán, 1977-ben, a londoni parlament két háza előtt elmondott beszédében kijelentette: nem feledkezhet meg arról, hogy Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának uralkodójává koronázták. E komoly feltűnést keltő, azóta is sokszor idézett kijelentését annak idején széleskörűen úgy értelmezték, hogy az uralkodó ellenzi a Skócia önkormányzati hatásköreinek kiterjesztésére vonatkozó, akkortájt ismertetett terveket.

Kínai sajtó: a skót függetlenség másodosztályúvá tenné Londont

Jelentős hatalomvesztést szenvedhet el, és első osztályú ország szerepéből másodosztályúvá értékelődhet le Nagy-Britannia, amennyiben a skótok a jövő héten a függetlenség mellett szavaznak - állítják a kínai sajtóban szerdán megjelent cikkek.

Angol nyelvű kiadásának szerkesztőségi cikkében a Global Times című napilap azt írta, hogy Nagy-Britannia egy "szakadék szélén áll". Amennyiben a függetlenségpártiak nyerik a népszavazást, David Cameron brit miniszterelnök valószínűleg az ország "történelmének bűnösévé" válik.

Abban az esetben is komoly nehézségekkel kell szembenéznie ugyanakkor, ha az egység mellettiek tábora bizonyul erősebbnek, hiszen a brit kormánynak kezelnie kell a függetlenségpárti tábor megerősödésének következményeit. Ez például nagyobb autonómiát jelenthet Skóciának az adóbevételek és közjólét terén, és a kormányzatnak törekednie kell majd az észak-írországi és walesi sérelmek enyhítésére is - írta a lap.

A Global Times szerint a függetlenséggel járó brit hatalomvesztés az európai egyensúlyt is megtörheti, és akár a nemzetközi geopolitikában is érezhetőek lehetnek következményei.

A Beijing News szintén Nagy-Britannia hatalmának zsugorodását jósolja egy esetleges skót elszakadás esetére.

Az ország világpolitikai, világgazdasági és kulturális központ státusát veszítené el - vélte a pekingi lap.

A Hszinhua állami hírügynökség szintén hosszas cikkben foglalkozott a kérdéssel, és úgy fogalmazott, hogy a skót függetlenség jelentős területvesztést is okozna az Egyesült Királyságban.

Ezzel annak világpolitikai pozíciója gyengülhet tovább - vélte a hírügynökség.

Kínai nyelvű kiadásában a Global Times párhuzamot vont az Egyesült Királyság és az 56 nemzetiséget tömörítő Kína között. A lap szerint számos ország szembesül az etnikai csoportok elszakadási törekvéseivel. Kína esetén a skótokhoz hasonló szituáció ugyanakkor nem valós.

Egy összetett, hosszú történelemmel és számos etnikai kisebbséggel rendelkező országként nem engedheti meg magának, hogy "a brit játékot játssza" - írta a Global Times.

hirado

Feltöltve: 2014.09.10.
Megnézve: 1952

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra