HIRDETÉS
HIRDETÉS

Mit, miért tesz a kormány? címmel ma 10.30-ra hirdette meg a kormány szokásos sajtótájékoztatóját, a Kormányinfót, amelyet ezúttal is Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő tartanak.

Március 1-jén, azaz hétfőn lejár a járványügyi védekezés miatt hozott korlátozó intézkedések időbeli hatálya, ezért a kormány ismét döntési helyzetbe került. Hétfőn megszavazta az országgyűlés a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről szóló törvényjavaslatot, felhatalmazva ezzel a kormányt a veszélyhelyzetben alkotott rendeletei hatályának meghosszabbítására. Minden jel arra mutat, hogy a kormány nem lép a nyitás útjára, Orbán Viktor és az operatív törzs is ezt kommunikálja napok óta. Ezek fényében Gulyás Gergely és Szentkirályi Alexandra tájékoztattak a kormánydöntésekről.



A Kormányinfón elhangzott:
Gulyás Gergely azzal kezdte, hogy a világon a legfontosabb kérdés a járvány megfékezése, ezért a kormányülésen tegnap is ezzel a kérdéssel foglalkoztak. November 11. óta vannak hatályban a korlátozások, amik megakadályozták azt, hogy a második hullámban az egészségügyi rendszer ne omoljon össze – mondta. Köszöni, hogy a magyar emberek többsége betartotta ezeket a szabályokat. A kormány azt reméli, a korlátozások utolsó időszakában vagyunk, de az biztos, hogy az enyhítések addig nem indokoltak, amíg a járványügyi szakemberek azt nem javasolják. Azért indított konzultációt a kormány, hogy milyen formában, milyen ütemezésben történjen majd meg az intézkedések feloldása.

Március 15-ig maradnak a jelenlegi korlátozások
A járványügyi szakemberek véleménye egyértelmű: a harmadik hullám elérte Magyarországot is, számok a következő 1-2 hétben drámaian romlanak majd – mondta. Ezért a járványügyi szakemberek az operatív törzs azt javasolta a kormánynak, hogy a korlátozásokat tartsuk fenn, hosszabbítsuk meg. Ennek megfelelően március 15-ig a jelenlegi korlátozásokat változatlan formában meghosszabbítja a kormány – jelentette be Gulyás.

A miniszter szerint a következő hetekben, hónapokban a nemzeti konzultáció révén az emberek dönthetnek majd a korlátozások feloldásának módjáról, illetve arról, hogy az oltási igazolvánnyal milyen többletjogosítványok járhatnak. Mindenkit oltakozásra kérnek, hiszen ez az egyetlen hatékony fegyver a kezünkben a járvány ellen. A kormány meggyőződése, hogy minden oltóanyag jó. A magyar emberek életét csakis az oltás tudja megmenteni. Gulyás szerint az ellenzéki oltásellenesek az emberek életével játszanak. Az oltási kampány felgyorsul, a héten annyi embert tudunk beoltani, mint eddig összesen – mondta Gulyás.

Beszámolt róla, hogy eddig 2 millió 460 ezren regisztráltak az oltásra. Sokan azért nem tették eddig meg ezt, mert nem tartották reálisnak, hogy gyorsan megkapják a vakcinát. Március közepéig lehet kitölteni a járványügyi nemzeti konzultációt, eddig online formában 425 ezren töltötték ki. A konzultáció tétje, hogy ha időszerű lesz az enyhítés, annak mi legyen a módja, illetve milyen jogosítványokkal járjon a védettségi igazolvány.

A gazdasági döntések
A kormány továbbra is fenntartja a bértámogatást és valamennyi olyan intézkedést, amellyel a gazdaság újrainditását tudják elősegíteni. A bértámogatásokra eddig 41,3 milliárd forintnyi igény érkezett be, ebből a kormányhivatalok 39,3 milliárd forintot ítéltek meg és fizettek már ki – mondta el Gulyás. Azt remélik, hogy ezek a gazdaságélénkítő intézkedések az EU-támogatások 2021 második negyedévben hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a gazdaságban és kirobbanó növekedés induljon el. A tervek szerint egy nehéz időszak után visszatérhetünk a járvány előtti sikeres útra – összegzett Gulyás.

Kérdésre adott válaszok
Szentkirályi Alexandra elmondta, hogy eddig az „újságírók terepe” volt a kérdezés a Kormányinfón, de bárki feltehet kérdést a kormánynak, ehhez a megfelelő csatorna a Kormányinfó Plusz.

Elmozdítják-e Stummer Jánost a Nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztjáról, miután minősített adatot tárt a nyilvánosság elé, majd azt a hamis hírt kezdte terjeszteni, hogy titkosítva Orbán Viktor számára építenek alagutat a Puskás-stadion alá? Válasz: Gulyás szerint nehéz eldönteni, melyik a súlyosabb, hogy valaki álhírt terjeszt, vagy az, hogy titkos adatot oszt meg. Elmondta, a Puskás annak idején úgy kapta meg az engedélyt, hogy fél év után felül kell vizsgálni azt a kérdést, hogyan lehet eljutni autóval a Puskásba. Jelenleg le kell zárni a gyalogosforgalmat ehhez. A terv mögött az áll, hogy az állami és sportvezetők biztonságos bejutását biztosítani kell, semmi titkosság, alagút nincs a tervben. Gulyás szerint ezzel a Jobbik elnökének autóbalesetéről akarták elterelni a figyelmet.

Orbán Viktor azt mondta, megkezdődhet a védekezés irányítóinak oltása is, ami őt is érinti. Kik vannak ebben a körben, illetve melyik vakcinával oltják majd őket? Válasz: Gulyás azzal kezdte a válaszadást, hogy több ország is azt az irányt választotta, hogy elsőként a védekezés irányítóit oltották be. A magyar miniszterelnök semmiképp nem akart a sor elején lenni, kérte, ne így hozzák létre az oltási menetrendet. A tiszti főorvos, Müller Cecília már többször jelezte, hogy indokoltnak látja a védelmet irányító személyek oltását. Most lett rá mód és lehetőség, hiszen tömegesebben állnak rendelkezésre vakcinák. Várhatóan a jövő héten oltják be Orbán Viktort, aki jelezte, ha van rá mód, a kínai vakcinával szeretne oltakozni.

Orbán Viktor a videójában azt mondta, az Egészségügyi Tudományos Tanács elutasította nyitást. Van-e rá esély, hogy abban a formájában beinduljon a vendéglátás és a belföldi turizmus, valamint az edzőtermek, illetve, hogy azok, akik már megkapták az oltást, igénybe vehessék ezeket a szolgáltatásokat? Válasz: Március 15-ig látunk előre. Mi is azt szeretnénk, hogy az említett szolgáltatások visszatérjenek – mondta Gulyás. Matematikusok, virológusok, orvosok szerint annak köszönhetően, hogy a brit mutáns gyorsabban terjed, a következő 1-2 hétben rossz vagy nagyon rossz számokat fogunk látni. Március 15. után, a számok ismeretében lehet továbbiakról dönteni, ezek után lehet majd megmondani, mikor és mely szolgáltatóipari területek nyithatnak. Az éttermek, szállodák nyitása az elsők közé tartozik majd – emelte ki.

Húsvétkor lehet-e már locsolkodni, vendégségbe menni? Március 15. környékén meghozza-e már a döntést a kormány a fokozatos nyitásról, tömegrendezvényeket lehet már tartani az ünnepen? Válasz: Az előző kérdésre adott válaszát tudja megismételni Gulyás. Ma március 15-ig látunk... Az biztos, hogy a tömegrendezvények megtartása nem valószínű, mert az a korlátozások feloldásának utolsó körében lesz.

Van-e értelme fenntartani a korlátozásokat, ha már beoltották a veszélyeztetett célcsoportokat (60 év felettiek, krónikus betegséggel élők), akiknek a száma 1.756.000? Válasz: Az ismereteim szerint a 60 év felettiek közel 3 millióan vannak Magyarországon – kezdte Gulyás. Ha hozzávesszük a krónikus betegeket is, akkor 2,5-3 millió oltást kell beadni ahhoz, hogy a legveszélyezetett célcsoport védve legyen. Eddig félmilliónál tartunk, ami most felgyorsul. Természetesen, ha a veszélyeztetett személyek megkapják az oltást, radikális enyhítésre van lehetőség.

Gulyás Gergely miniszter úr melyik korlátozáson enyhítene legszívesebben? Válasz: „Szinte mindegyiken” – mosolyodott el, hozzátéve: a kijárási korlátozás az, ami a legjobban megnehezíti az életet.

Mikor kezdik osztani a védettséget igazoló okmányt/igazolványt? A karanténon és az esti kijárási korlátozáson kívül mire jogosít majd fel? Válasz: Március 1-jétől postán kapják meg a védettségi igazolványt, akiket korábban már beoltottak, vagy túl vannak a betegségen, s ezzel megszerezték a védettséget. Ezt követően dönteni kell arról, hogy mire lesz jogosult az, aki a kártyával rendelkezik. A karanténszabályokat Gulyás Gergely szerint „minden további nélkül fel lehet majd oldani” az ő esetükben. Az emberek közötti különbségtétel akkor alkotmányos, ha nem önkényes. Erről azonban még nincs döntés, a nemzeti konzultációban kíváncsiak az emberek véleményére. Ami konkrétabb, a karantén alól mindenképpen felmentést adna a kormány.

Az ügyeleti szabályokról tárgyalt a kormány

Az ügyeleti szabályok kapcsán teljes felhatalmazást adott a kormány az Országos Kórházi Főigazgatóságnak a tárgyalásra. Gulyás elmondása szerint a kormány nem gondolja, hogy minden ügyeletért azonos díjazásnak kell járnia. Bíznak benne, hogy az orvosok döntő többsége aláírja az új szerződést, így az egészségügyi ellátásra a nézeteltérések nem jelentenek veszélyt. Jól járnak az új szabályozással – szögezte Gulyás.

Megjelentek olyan hírek, hogy hamarosan magánorvosok is olthatnak majd pénzért. Mi erről a vélemény? Válasz: Ez teljesen kizárt, a magyar államnak oltási programja van. Nem adnak ki semmilyen másra engedélyt. Ha oltóanyag lenne szabadon Magyarország területén, azt az állam azonnal lefoglalná.

A Szputnyik V oltóanyagról az OGYÉI azt közölte, át kell esni a NNK vizsgálatán, amely körülbelül 3 hetet vesz igénybe. Ugyanez vonatkozik a Sinopharm vakcinájára is, hogyan olthatnak vele már a héten? Válasz: A kínai vakcinából korábban is volt nálunk minta, ezt vizsgálta az NNK. Volt kellő idő a vizsgálatra.

Mi lesz azokkal, akik soron kívül kaptak oltást, mint a gyöngyösi polgármester? Válasz: A gyöngyösi polgármester esetén indult vizsgálat, de eredménye nincs még - mondta el. A XI. kerületi polgármesterrel kapcsolatosan megértőbb, ha valaki tíz évig vezet egy egészségügyi intézményt, majd ezt követően ott megkapja az oltást, ez messze Gulyás tűréshatárán belül van.

A sok oltóanyag érkezésével felgyorsul a tömeges oltás? Szó volt arról, hogy szavazóhelyiségeket is oltóponttá alakítanak, lesz ilyen? Válasz: A szakemberek azt javasolták a kormánynak, hogy elsősorban csak egészségügyi intézményekben legyenek az oltások, és mint kiderült, ezek az intézmények ki tudták szolgálni eddig az igényeket. Ha olyan helyzetben lennénk, hogy rövid idő alatt a teljes magyar lakosságot vagy legalább az oltásra regisztráltakat be lehetne oltani, akkor lenne értelme a korábbi ötletnek, miszerint a szavazóhelyiségekben lehetne oltani, erre azonban most nincs lehetőség. Egy hétvégén napi 500 ezer, vagyis összesen 1 millió embert be tudnánk oltani most is az egészségügyi intézményekben. A vakcinakészlet bővítésre nem ad okot jelenleg. Gulyás a tumultusok elkerülése érdekében mindenkit arra kért, hogy ne órákkal korábban érkezzen az oltópontokra, hanem pontosan időre. Ezzel el lehet kerülni a káoszt.

Mi lesz az óraátállítás megszüntetésével? Válasz: Az uniónak kellene ebben döntést hozni. Példának Ausztriát hozta fel, senkinek sem érdeke, hogy más időzónába kerüljön. Összeurópai álláspont kell erre.

Lesz negyedik hullám? Válasz: Azt reméljük, hogy a negyedik hullámot sikerül elkerülni a vakcinák segítségével – mondta Gulyás. 1,2 fölött van most a fertőzési arányszám, a modellek szerint a második hullám csúcsát is megközelíthetjük a következő 1-2 hétben.

Mivel indokolta Moszkva, hogy kevesebb vakcina érkezett Magyarországra? Válasz: Nem kellett indokolni, mert még nincs vége februárnak – válaszolta Gulyás. Február végéig az oroszok tudják teljesíteni, amit vállaltak, de jelezték, ha minimális csúszás van, márciusban majd pótolják.

Kósa Lajos és a csengeri örökösnő esete, tényleg ahhoz hasonlítható, mint amikor a piacon elhiszik a kofának, hogy valóban jó minőségű az áru? Mielőtt Kósa miniszter lett, elmesélte Orbán Viktornak az ügyét? Válasz: Nem szoktunk ilyen ügyekről beszélgetni, úgyhogy kétlem. Az ügy ismert, ismert volt az előző választási kampányban is – mondta Gulyás. Itt a bűncselekmény sértettje Kósa Lajos.

Miért nyithatnak újra a gyógyszolgáltatások a fürdőkben? Válasz: Mert ez gyógyellátásnak minősül, szakma vélemények miatt született ez a döntés.

Mennyi Sinopharm-vakcinára számítanak a közeljövőben, milyen ütemben szállítják ezeket? Válasz: Márciusban és áprilisban 500-500 ezer Sinofarm vakcinára számítanak. Februárban a vállaltnál 50 ezerrel több, 550 ezer db érkezett. Májusban pedig 3,5 millió érkezhet a tervek szerint – árulta el Gulyás Gergely.

Lesz Magyarországon vakcinagyártás? Válasz: A magyar szakhatóságok munkatársai és a szentpilisborosjenői Fluart Kft. nevű cég munkatársai is megvizsgálták a magyarországi vakcinagyártás lehetőségeit, és egyelőre kapacitáshiány áll fenn. Kapacitásbővítés nélkül nincs lehetőség az orosz vakcina magyarországi gyártására, ezért született döntés a Nemzeti Oltóanyaggyár létesítéséről, amelyet kiemelt beruházássá nyilvánított a kormány.

Szlovákia nagy bajban van? Hogyan segítünk nekik? Válasz: Eddig eszközökkel segítettünk a segítséget kérő Szlovákiának, Galántára, a Szent Lukács Kórháznak lélegeztetőgépet küldtünk, és egyeztetésben vagyunk velük folyamatosan – mondta Gulyás.

blikk.hu

Feltöltve: 2021.02.26.
Megnézve: 367

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra