HIRDETÉS
HIRDETÉS

Ha széleskörű nemzetközi szankciócsomag kerülne megfogalmazásra Oroszországgal szemben, az adott esetben érinthetné is a paksi bővítési projektet – mondta Aszódi Attila kormánybiztos.
Teljesen rendben van, hogy a BME Nukleáris Technikai Intézete egymilliárd forintnyi megbízást kapott az állami tulajdonú Paksi Atomerőműtől és az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-től – mondta Aszódi Attila, a paksi erőmű bővítési biztosa, aki júliusi kinevezéséig az egyetemi intézet igazgatója volt.

A kormánybiztos annak kapcsán nyilatkozott, hogy Szél Bernadett, az LMP társelnöke vasárnap közleményt adott ki, amelyben azt írta, az "atomnagykoalíció" meglétét bizonyítja, hogy az állam ciklusok óta jelentős összegeket költ az atomenergia kutatására, miközben az atommentes alternatívák vizsgálatára szinte semmi nem jut. Az ellenzéki politikus szerint az LMP által kikért szerződésekből kiderült, hogy többek között lakossági atomkampányok lebonyolítására, az atomerőmű tervezett bővítésével, a nukleáris hulladék elhelyezésével, a 2003-as balesetben megsérült fűtőelemkazetták sorsával kapcsolatos kutatásokra, és egy kutatóreaktor felújítására szerződött az intézet.

Aszódi Attila hangsúlyozta, hogy a Nukleáris Technikai Intézete az egymilliárd forintot tizenkét év alatt kapta több projektre, körülbelül száz szerződés alapján. Hozzátette: nekik az egyetemen munkaköri kötelességük projektekhez szükséges pénz után menni, hiszen a felsőoktatás nem csak állami pénzből él, hanem ipari bevételekből is, különösen a Műszaki Egyetemen, ahol mérnököket is tanítanak.

A volt intézetvezető szerint azért nem az MVM vagy tagvállalatai végezték el, mert valószínű, nem volt hozzá kompetenciájuk vagy erőforrásuk. „Nem tudom, hogy a képviselőasszony mit lát ebben kivetnivalónak” – fogalmazott.

Aszódi Attila a Paksi Atomerőmű bővítéséről azt mondta, „nagyon sok, a közvéleményt érintő és a közvéleményhez forduló ügy lesz”, hiszen telephely-vizsgálati program indult nemrégiben, majd környezetvédelmi vizsgálatok zajlanak.

A telephely vizsgálatának az a célja, hogy pontos adatokhoz jussanak az erőmű tervezéséhez. Például, hogy pontosan milyen meteorológiai körülményekhez vagy földrengésvédelmi paraméterekhez kell illeszteni a terveket. A párhuzamosan zajló környezetvédelmi vizsgálat eredménye egy hatástanulmány lesz, amelyet benyújtanak a hatóságoknak. Az erőmű tervezése a várhatóan jövőre záruló előzetes programok után kezdődhet el, a vizsgálatok eredményeit pedig törvényi előírás alapján meg kell osztani a lakossággal – hangsúlyozta.

A bővítés kapcsán több fontos időszerű feladat is van, jelenleg három, műszaki részletkérdésekről szóló szerződésen dolgoznak az orosz féllel – ezeket még idén szeretnék lezárni. Az orosz partner több sztenderd tervből indulnak ki, amelyeket adaptálni kell a paksi körülményekhez.

Az ukrajnai válság kapcsán Oroszország ellen várható újabb nemzetközi szankciók kapcsán Aszódi Attila azt mondta, a Paks 2-ről folytatott egyeztetésekben nem volt semmilyen fennakadás, de nyilvánvalóan figyelemmel kell kísérni, hogy az Európai Unió szintjén mi történik – tette hozzá. A kormánybiztos szerint a paksi bővítési előkészítő fázisát nem kell, hogy zavarja az, ami most a nemzetközi politikában zajlik. Ha széleskörű szankciócsomag kerülne megfogalmazásra Oroszországgal szemben, az adott esetben érinthetné is a projektet – mondta Aszódi Attila. Hozzátette: mivel Európa államai gazdaságilag ezer szállal kötődnek Oroszországhoz, meg kell találni azt a megoldást, amellyel nem sérülnek súlyosan az érdekeik.

hirado

Feltöltve: 2014.07.28.
Megnézve: 1846

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra