HIRDETÉS
HIRDETÉS

Az Operatív törzs mai ülése után Orbán Viktor miniszterelnök személyesen tartott sajtótájékoztatót a legújabb fejleményekről. Kiderült az is, hogy hova jár egyetemre a második megfertőződött iráni diák. Erre a kérdésre Kásler Miklós miniszter válaszolt, mégpedig elég megdöbbentő dolgot: állítása szerint a diák egyszerűen nem mondta el, hova jár...

Mint ismert, tegnap két iráni származású, Magyarországon tanuló diákról derült ki: bizonyítottan koronavírus fertőzésük van. Közben a koronavirus.gov.hu nevű, hivatalos kormányzati tájékoztató oldal adatai szerint már 24 ember van karanténban Magyarországon (2020.03.05., 14:05 órai adat)

Orbán Viktor az operatív törzs ülése után elmondta:

Az Operatív törzs szokásos ülésén áttekintették a helyzetet és a koronavírussal kapcsolatos számok a következőek - ezek tegnap esti számok - 2 fertőzött, 24 ember karanténban 230 mintavétel van folyamatban az akkreditált laboratóriumban.

A hazai számadatokat az operatív törzs minden nap közölni fogja a hivatalos számokat.

Most a magyarországi védekezés az egyedi esetekkel foglalkozik. A cél most az, hogy az egyedi esetekből ne legyen csoportos eset, ne alakuljanak ki gócok.

- Az operatív törzs ismeri saját korlátait is. A helyzet, hogy a biztonságérzet Magyarországon és a világban meggyengült, és ez csak akkor áll helyre, ha kiderül, hogy van vakcina, vagy gyógyszer a betegség gyógyítására. Egyelőre ilyen szer még nincs - mondta Orbán Viktor.

A miniszterelnök hozzátette: a koronavírusnak egészségügyi és gazdasági kockázata van. Az első az emberéletek védelme, a gazdasági károk felmérése később a pénzügyi szakemberek dolga lesz.

A védekezés mindenkitől erőfeszítést követel. Ezt ne tekintsék kizárólag hatósági feladatnak. a hatóságoktól fontos munkát, figyelmet és kitartást kérünk. A hatósági emberekre nehéz hetek, de lehet, hogy hónapok várnak.

A kormány biztosítja a védekezéshez szükséges pénzt - mondta Orbán Viktor

A pártoktól azt kérte Orbán Viktor, tanúsítsanak önmérsékletet. Az emberektől együttműködést kért a miniszterelnök.

- Kerüljük el a két veszélyt: ne bagatellizáljuk el a helyzetet, de ne is keltsünk pánikot - mondta Orbán Viktor.

Döntések:

Egyelőre a rendezvények szervezőire bízzák, megtartják-e a nagyobb rendezvényeket. Ha kell, hoznak döntést események betiltásáról, erre most még nincs szükség.

Március 15-i központi ünnepség: keddig eldöntik, mit tegyenek. Ha romlik a helyzet, kedden lemondják a központi ünnepségeket - jelentette be Orbán Viktor.
Orbán az újságíróknak is válaszolt:

Kérdésekre válaszolva elmondta: az első most az emberéletek védelme, de a háttérben már kezdődnek a gazdasági számítások, az biztos, hogy lesznek a helyzetnek komoly gazdasági hatásai. A védekezésre most az általános tartalékban van elég pénz.

Lehet tudni, kik kerültek kapcsolatba a fertőzött iráni diákokkal. Akiket nem találtak meg egyszerűen, azokat rendőri erővel keresték meg - mondta egy kérdésre a miniszterelnök, hozzátéve, hogy a megfelelő járványügyi eljárásokat megkezdték a beteg egyetemistákkal kapcsolatba kerülőkkel.

Azt nem tudja elképzelni a miniszterelnök, hogy valamiről ne tájékoztassák a közvéleményt bármiről, ami a koronavírussal kapcsolatos - mondta arra a kérdésre, hogy elképzelhető-e, hogy van olyan információ, amit pánikkeltés elkerülése végett nem hoznak nyilvánosságra.

Orbán Viktor ezek után átadta a szót Kásler miniszternek:

Kásler Miklós azt mondta: február 22-én jöttek vissza Iránból a diákok, 24-én jelezték a SOTE felé, hogy panaszaik vannak, ezután az egyetem üzemorvosával találkoztak, majd tegnapelőtt került sor mintavételre.

Ahogy megtudták, hogy a másik diák melyik egyetem hallgatója, rögtön közölték: a Szent István egyetem hallgatója.

A SOTE hallgatójának felesége van, áldott állapotban. A Szent István Egyetem hallgatójának élettársa van. Ők is karanténba kerültek.

A két iráni diák 24-e és március 2-a között a saját életét élte: hallgatták az előadásokat, találkoztak társaikkal. A rendőrség megpróbálja felderíteni, pontosan kikkel, mikor találkoztak. Megpróbálják megállapítani, hogy kik lehetnek a potenciális fertőzöttek. Az egyik iráni hallgató 14 vagy 16 találkozót jelölt meg. De ez nehéz kérdés, hogy vajon tényleg mindre emlékszik-e.

Minden egyes szituációban a helyzetnek megfelelően jártunk el. A fertőzés korai időszakában, még az volt a fő cél, hogy ne kerüljön át a vírus a magyar határon. most már kiegészült azzal hogy a fertőzöttekkel találkozókat felderítsék, hogy a terjedést kontrollálhassák - mondta Kásler Miklós.

Kérdésre válaszolva elmondta: azért csak ma tudták meg, hogy hova jár a második iráni diák egyetemre, mert egyszerűen nem mondta el... (A dolog egyébként tényleg érthetetlennek és zavarosnak tűnik, de Kásler később egy másik kérdésre válaszolva azt mondta: a rendőrség rendelkezik olyan eszközökkel, amikkel fel tudja deríteni, kivel találkoztak a fertőzöttek. Az egyetemisták esetében az ismeret, hogy hova jár a másik hallgató, nem abban az időpontban érkezett, mikor a SOTE hallgatójával kapcsolatos információ érkezett. Olyan beteggyanú volt, mikor nem monda el a külföldi hallgató barátja, hogy ki a másik.)

Elmondta még, hogy ha kell, a Szent László kórházat akár a legutolsó ágyig kiürítik egy előre kidolgozott terv alapján. 180 ágy van, illetve 84 beteget tudnak úgy elhelyezni, hogy szobájukban más ember ne legyen. Ha a Szent László kimerítette a lehetőségeit, országszerte még 850 ágy áll rendelkezésre különböző infektológiai osztályokon. Az 1-2 hét múlva lehet aktuális, hogy Budapesten még milyen további lehetőségek vannak karantén céljára - mondta Kásler miniszter.

- Tekintettel arra, hogy egy európai ország sem vezetett be a schengeni határon korlátozásokat, ezért Magyarország sem tervezi - válaszolta egy kérdésre Kásler, aki azt is elmondta: felelőssége tudatában kijelenti, ha elterjed a vírus Magyarországon, lesz elegendő emberi állomány a teendők elvégzésére.

Kásler Miklós szerint a veszélyeztetettek köre nem változott: az emberi minőség konstans. Életkorok és immunstátusz szerint lehet különbséget tenni. Gyermekkorban ritka a fertőzés, elhunyt gyermekről nem tud. Idős embereknél, szervtranszplantáltaknál, egyéb betegségekben szenvedő időseknél nagyobb a halálozás esélye.

blikk.hu

Feltöltve: 2020.03.05.
Megnézve: 801

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra