HIRDETÉS
HIRDETÉS

Csütörtök reggelre az új típusú kínai koronavírussal igazoltan fertőzöttek száma majdnem elérte a 8000-et, eddig összesen 170-en haltak meg a fertőzésben.
Ezzel a koronavírus a kínai fertőzöttek számában jelentősen lehagyta a 2002–2003-as SARS (súlyos akut légzőrendszeri szindróma) járványt, és a halálos áldozatok számában is hamarosan beéri – bár a SARS halálozási aránya sokkal nagyobb volt, mint a koronavírus jelenlegi 2,2 százalékos mortalitása.

Egy, a New England Journal of Medicine amerikai orvosi hetilapban publikált kínai kutatás szerint a koronavírussal fertőzöttek átlagosan 2,2 embert fertőznek tovább. Azaz a járvány lassabban terjed, mint a szamárköhögés vagy a tbc, de valamivel gyorsabb az egyszerű influenzánál.

A kínai hatóságok és a hatóságok intézkedéseinek hatékonyságában csak fenntartásokkal bízó lakosság amiatt is aggódhat, hogy a fertőzés terjedésének az Imperial College London kutatói által felállított modellje szerint a valós fertőzöttek száma 20 és 100 ezer között mozoghat – akiket nem regisztráltak és nem különítettek el a hatóságok.

Kínán kívül legalább 15, de lehet, hogy húsz országban bukkantak fel koronavírussal fertőzöttek, azonban összesen is nagyjából 70-en lehetnek. Őket az Egyesült Államoktól Ausztráliáig mindenhol karanténokban tartják a vírus kéthetes lappangási idejére. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetét (WHO) a globális mértékben alacsony számú fertőzött ellenére is aggasztja az emberről emberre terjedő fertőzések aránya, és a WHO igazgatója szerint a megbetegedések

magukban hordozzák a lehetőséget egy, a mostaninál jóval nagyobb világjárvány kitörésére.

A WHO főtitkára egyébként „mélyen megbánta“, hogy a múlt héten elutasította a nemzetközi egészségügyi vészhelyzet deklarálását, és csütörtök kora délutáni ülésén várhatóan kihirdeti a globális egészségügyi vészhelyzetet.

Azonban a koronavírus fenyegetése drasztikus lépésekre sarkallt egy csomó országot: Oroszország például lezárta 4300 kilométer hosszú, Kínával közös határát. Az olasz partoknál pedig 6000 utassal a fedélzetén feltartóztattak egy óceánjáró hajót, miután egy hongkong-i pár lázzal és légzési nehézségekkel fordult a hajóorvoshoz.

Egy sor kínai, illetve Kínában komoly érdekeltségekkel rendelkező multinacionális cég meghosszabbította munkatársai holdújév miatt esedékes szabadságát, az IKEA és a H&M bezárta üzleteit, a Facebook és az összes vezető bank pedig megtiltotta külföldi alkalmazottainak a beutazást.

A Lufthansa-csoport is leállította légitársaságainak kínai járatait.

Érthető módon sorra mondják le a nagy tömegeket vonzó sporteseményeket: a Kínai Labdarúgó Szövetség a koronavírus terjedése miatt minden futballmérkőzést elhalasztott az országban, korábban pedig egy évvel elhalasztották a márciusra tervezett fedettpályás atlétikai világbajnokságot és egy sor olimpiai kvótaszerző versenyt.

A járvány a filmiparnak is betett: a koronavírus-járvány miatt leállt a munka a világ legnagyobb filmstúdiójában, a Sanghajtól délre található Hengdian World Studiosban, ahol éppen tíz tévésorozatot, három mozifilmet és több tévéfilmet forgatnak. A járvány miatt akár 25 százalékkal is visszaeshet a Kínában gyártott produkciók mennyisége.

Magyarországon egyelőre nem találtak fertőzöttet, de ahogy Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának virológusa az Index podcastjában elmondta, hiába vették körül a történelem legnagyobb karanténjával Vuhan városát, a globális repülőközlekedés, illetve a Kínából induló és Kínába irányuló intenzív vendégmunkás-forgalom korában „nem reménykedhetünk, hogy mi, magyarok kimaradhatunk a kialakulófélben lévő világjárványból”. A koronavírusnak ugyanis nincs specifikus tünete, ráadásul a fertőzöttek nagy része abszolút tünetmentesen terjeszti a vírust.

Csütörtöki kormányinfóján Gulyás Gergely kancelláriaminiszter is bejelentette, hogy a kormány koronavírus elleni akcióterven dolgozik. A miniszter közölte:

Az elkövetkező napokban leállíthatják a repülőjáratokat Kína és Magyarország között.

Azonban ahogy szintén Kemenesi elmondta, a világ sokkal felkészültebben várja a koronavírus-járványt, mint a SARS-t.

Ahogy a SARS, úgy a koronavírus elterjesztésében is a denevérek játszhattak főszerepet, melyek repülésre kalibrált immunrendszerüknek köszönhetően úgy képesek szervezetükben tárolni az elfogyasztott rovarokból származó vírusokat, hogy azok nem okoznak bennük kárt – viszont amint átjutnak egy másik, érzékenyebb állatba, ott akár halálos betegséget is okozhatnak.

index.hu

Feltöltve: 2020.01.30.
Megnézve: 1074

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra