HIRDETÉS
HIRDETÉS

Kamatos kamattal kaphatják vissza a devizahitelesek, amit a bankok méltánytalanul elvettek tőlük – jelentette ki Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője, miután az Országgyűlés pénteken megszavazta a devizahiteleseket segítő törvényt. A Híradó által megkérdezett szakértő azt mondta: a jogszabály ugyan nem rendezi ezt a kérdést, de a polgári törvény alapján a károsultaknak jár a késedelmi kamat.

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a devizahiteleseket segítő törvény elfogadása után azt mondta: a döntés valódi igazságtétel a devizahitelesek által elszenvedett sérelmekért cserébe. Kiemelte: egy átlagos adós 600 ezer és 1 millió forint közötti összeget kaphat vissza az év vége felé.

„Ez azt jelenti, hogy visszajár nekik kamatos kamattal együtt mindaz, amit elvettek az árfolyamrés formájában, visszajár nekik az, amit elvettek az egyoldalú szerződésmódosítások, azaz egyoldalú kamatemelés formájában, és helyreállnak a szerződés eredeti feltételei a kamat vonatkozásában” – magyarázta a kormánypárti politikus.

A Híradónak nyilatkozó szakértő szerint a polgári törvénykönyv alapján jár kamatos kamat a károsultaknak.

„A most megszavazott törvényben nem található meg a késedelmi kamat fogalma, a polgári törvénykönyv azonban rendelkezik erről. Lényeges, hogy a bankok jogellenesen tartották vissza ezt az összeget, ezért késedelmi kamat jár az ügyfeleknek” – tette egyértelművé Ráski Péter, a Pénzcentrum szerkesztője.

Példának okáért egy tipikusnak mondható eset szerint az ügyfél 2007-ben vett fel 8 millió forint svájcifrank-alapú hitelt 15 éves futamidőre. Ebben az esetben neki a kamatemelésből 895 ezer, az árfolyamrésből pedig 112 ezer forint jár vissza. Ehhez adódik hozzá a két összegre számított kamatos kamat, ami 93 ezer forint, így a becsült végösszeg 1 millió 101 ezer forint.

Az Országgyűlés pénteken fogadta el a devizahiteleseket segítő törvényt. A jogszabály kimondja, hogy semmis az árfolyamrés, az egyoldalú szerződésmódosítások, vagyis a kamatemelések, kivéve, ha a bankok a bíróságon bizonyítják be, hogy tisztességesen jártak el. A helyzet rendezéséig a pénzintézetek nem emelhetnek kamatot, a végrehajtásokat és a pereket felfüggesztik.

A jogszabály azokra vonatkozik, akik 2004. május 1-e után vették fel és 2009-ig nem zárták le hitelüket, nem végtörlesztettek kedvezményes árfolyamon és az eszközkezelőtől sem kértek segítséget. Az élő szerződéseknél nincs elévülés, minden jogszerűtlenül felszámított összeg a teljes futamidőre visszajár. A törvény a lakáscélú, a szabad felhasználású, az autó- és a lízingszerződésekre is vonatkozik. Ráadásul nemcsak a deviza-, hanem a forinthitelesek esetén is.

Ősszel két újabb jogszabály várható: egyrészt a pénzvisszatérítés részleteiről, másrészt döntenek a devizahitelek forintra váltásáról is.

hirado.hu

Feltöltve: 2014.07.06.
Megnézve: 1840

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra