HIRDETÉS
HIRDETÉS

A vita nem csitul, hiába telt el sok évtized a sorsfordító nap óta. Száz éve, 1914. június 28-án dördültek el azok a pisztolylövések, amelyek véget vetettek a boldog békeidőknek. A Gavrilo Princip által elkövetett merénylet okozta a trónörökös, Ferenc Ferdinánd halálát. Az Osztrák-Magyar Monarchia egy hónappal később hadat üzent Szerbiának, a háborúba egy héttel később valamennyi európai nagyhatalom bekapcsolódott.

Ferenc Ferdinánd főherceget az akkori magyar közvélemény nem különösebben szerette, mivel a politikai elit számára ismert volt, hogy a trónörökös a magyaroknak kedvező dualista szerkezetet a hátrányunkra változtatta volna meg trónra kerülése esetén. A szarajevói merénylet után így az első hazai reakció a megkönnyebbülés volt – állapította meg ifj. Bertényi Iván történész a Kossuth rádió Szombat reggel című műsorában.

A hosszú távú következmények – folytatta, a világháború négy és fél éve alatti, korábban elképzelhetetlen mértékű szenvedések azonban fontosabbak voltak. Amikor 1918 őszén, 1919 elején a valóságban is széthullott Szent István birodalma, a történelmi Magyarország, akkor már kevesen emlékeztek a szarajevói pisztolylövésekre, pedig valójában az indította el a tragédiába torkolló történelmi eseménysorozatot – magyarázta.

Ifj. Bertényi Iván úgy vélte, bizonyos biztonsági előírásokat komolyabban lehetett volna venni Szarajevóban, szigorúbban lehetett volna őrizni a trónörököst. Ferenc Ferdinánd egyfelől kissé könnyelmű volt, másfelől éppen azt akarta bizonyítani, hogy a Monarchia a nemrégen annektált Bosznia-Hercegovinának valóban ura, ahol létezik az osztrák-magyar fennhatóság – ez súlyos hibának bizonyult – mutatott rá.

A trónörökös meggyilkolása után hamar nyilvánosságra került, hogy boszniai szerbek voltak a merénylők. (Két merénylet volt: az összeesküvő csoport egyik tagja először egy bombát hajított a Ferenc Ferdinándot szállító autókonvojra, ami csak kisebb sérülést okozott, majd Gavrilo Princip pisztolylövéseivel a trónvárományost és feleségét is megölte.) Ez a következő napokban azonnal szerbellenes atrocitássorozatot váltott ki, a hatóságok csak nagy nehézségek árán lettek úrrá a szarajevói szerbek tulajdonai ellen elkövetett rombolásokon – emlékeztetett a történész. Ez egyrészt rámutatott arra, hogy már akkor sem volt teljesen felhőtlen a Boszniában élő főbb felekezetek és etnikai csoportok egymáshoz való viszonya, másrészt jelezte: az erőszakos merényletnek, erőszakos következményei voltak – állapította meg ifj. Bertényi Iván, hozzátéve, hogy Bécsben és Budapesten sokkal nyugodtabban vették tudomásul a hírt, bár a történések nagy megdöbbenést váltottak ki. Az osztrák és a magyar vezetők komoly vitákat folytattak a háttérben arról, hogy mit is tegyenek. A hadüzenet csak egy hónap elteltével érkezett meg Szerbiába...

hirado

Feltöltve: 2014.06.28.
Megnézve: 2014

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra