HIRDETÉS
HIRDETÉS

Budapest – Százezer forintokat nyerhetnek a devizahitelesek annak a közérdekű pernek a révén, amelyet elveszített a legnagyobb magyarországi bank első fokon.

A Fővárosi Törvényszék ugyanis tisztességtelennek ítélte meg az OTP Bank Nyrt. és OTP Jelzálogbank Zrt. általános szerződési feltételeiben azt a rendelkezést, amely 2005 márciusa és 2007 októbere között felhatalmazta a két pénzintézetet, hogy egyoldalúan módosíthatja hitelszerződések az ügyleti kamatait és egyéb költségeit.

– A kikötés azért érvénytelen, mert a feleknek a szerződésből eredő jogait és kötelezettségeit a jóhiszeműség és a tisztesség követelményének megsértésével egyoldalúan, indokolatlanul a fogyasztók hátrányára állapította meg – indokolta ítéletét a bíróság.

Ez pedig azt jelenti, hogy tízezernyi jelzálogalapú devizahitelesnek kell visszafizetnie a banknak az egyoldalú kamatemelésekből, árfolyamrés-növelésből, kezelésiköltség-drágításból fakadó pluszterheit, amennyiben az ítélet jogerőssé válik.

A Blikk számításai szerint ez akár több százezer forint is lehet, mivel a két és fél év alatt többször is emelte a bank az ügyleti kamatot és egyéb költségeket. Egy átlagos, 8 millió forintos, 15 évre felvett lakáshitelt vettünk alapul, amely eredendően 5 százalék körüli kamat esetén 66 ezer forint volt a havi törlesztőrészlet. Ha már két százalékot emelt a bank, 75 ezer forint fölé ugrik a törlesztő, vagyis 9 ezer forinttal nő az adós terhe havonta, amit a törvényszék most érvénytelennek ítélt. Ez éves szinten 108 ezer forint. Ha pedig ez a jogtalannak minősített emelés most is fennáll, akkor hat-hétszázezer forint jár vissza az átlagos adósnak, plusz a kamat.


A Blikk számításait a nyertes felperes, a Pénzügyi Ismeretterjesztő és Érdek-képviseleti Egyesület (PITE) képviselője, Lázár Dénes ügyvéd is helyénvalónak ítélte.

– Százezres nagyságrendű összeg járhat vissza az adósoknak – mondta Lázár Dénes.
Az ítélet nem jogerős, az OTP arról tájékoztatta a Blikket, hogy fellebbeznek a döntés ellen.

Lázár azonban arra számít, hogy nem változik a jogerős ítélet.

– Sokat nyomhat a latban, hogy az ítéletet hozó bíró, Darákné Nagy Szilvia, aki a legfelsőbb bírói testületnek, a Kúria elnökének, Darák Péternek a felesége – fogalmazott az ügyvéd, aki hozzátette: a PITE nem áll meg az OTP-nél, a többi bankot is elő fogják venni, ha jogerős lesz az ítélet.

– A mostani perrel kitapostuk az utat, azt gondolom ennél inkább csak könnyebb és egyszerűbb dolgunk lesz – jelentette ki a Blikknek Lázár Dénes.

blikk

Feltöltve: 2014.04.27.
Megnézve: 2497

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra