HIRDETÉS
HIRDETÉS

Az ukrán parlament szombati döntése szerint Viktor Janukovics nem képes ellátni feladatait, ezért elmozdította tisztségéből az államfőt, egyben előrehozott választást írt ki május 25-re.

A 450 tagú törvényhozás a határozatot 328 támogatószavazattal fogadta el. A szavazáskor 334 képviselő tartózkodott az ülésteremben.

A parlament Valentin Nalivajcsenkót az Ütés (UDAR) párt képviselőjét bízta meg az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU), Volodimir Zamant a védelmi minisztérium tevékenységének parlamenti felügyeletével. Utóbbi a héten mondott le vezérkari főnöki tisztéről, mert nem volt hajlandó teljesíteni Viktor Janukovics elnök utasítását arra, hogy a hadsereg kapcsolódjon be a belpolitikai válság rendezésébe.

-----------------------------------------

Két-három órán belül lesz szabad Julia Timosenko volt ukrán miniszterelnök - közölte szombaton újságírókkal annak a harkivi kórháznak a képviselője, ahol a volt kormányfőt kezelik.

Jelenleg a kiengedésével kapcsolatos adminisztratív teendőket végzik - tette hozzá az illetékes. Arra a kérdésre, hogy hová távozik Timosenko, a tisztviselő átadta a szót Julia Timosenkónak, aki annyit válaszolt, "repülni fogunk".

Helyi tömegtájékoztatási eszközök arról számoltak be, hogy a harkivi repülőtérre két órán belül repülőgépet várnak, amely fedélzetére veszi Julia Timosenkót.Az ukrán parlament pár órával korábban határozatot fogadott el az ellenzék vezéralakjának szabadon bocsátásáról. Pártjának egyik szóvivője ez után nem sokkal bejelentette, hogy Timosenko már szabad, később azonban szavait megváltoztatva azt közölte a hírügynökségekkel, hogy a politikust még nem engedték ki.

Mint mondta, ő csupán arra utalt, hogy a parlamenti határozat Timosenko azonnali szabadon bocsátását rendelte el.

Timosenkót 2011-ben ítélték el hét év börtönbüntetésre az Oroszországgal kötött, Ukrajna számára előnytelen gázszerződés miatt, de az ellenzék és az Európai Unió is politikai indíttatásúnak minősítette az ítéletet.

Janukovics puccsnak minősítette a kijevi eseményeket, nem mond le

A kijevi eseményeket banditák államcsínyének minősítve Viktor Janukovics ukrán elnök az Interfax hírügynökség szombat délutáni jelentése szerint kijelentette, hogy a parlament által hozott törvények illegitimek, ő pedig Ukrajna területén maradva mindent megtesz azért, hogy az ország ne szakadjon szét.

Korábban sürgősen az ukrán parlament üléstermébe hívták a képviselőket, miközben a törvényhozásban olyan hírek kaptak lábra, hogy fontos bejelentés várható, illetve Viktor Janukovics államfő lemondott - jelentette az UNIAN hírügynökség. A parlament délelőtt ülésezett, és eredetileg délután négy óráig rendeltek el szünetet.

A belügyi szolgálatok és a hadsereg sem avatkozik be

Az ukrán hadsereg nem avatkozik be az országot sújtó belpolitikai válságba - közölte szombaton a kijevi védelmi minisztérium, nem sokkal azután, hogy négy belbiztonsági szolgálat vezetői ugyanezt jelentették ki a parlamentben.
"Az ukrán fegyveres erők hűek alkotmányos kötelezettségeikhez és nem vonhatók be belföldi politikai konfliktusokba" - hangsúlyozta a védelmi minisztérium a honlapján megjelent közleményében.

Előzőleg négy ukrajnai belbiztonsági szolgálat - köztük a Berkut különleges rendőri egység - vezetői kijelentették a kijevi parlamentben, hogy nem avatkoznak be a konfliktusba.

Az erről szóló ígéretet a Berkut mellett a hadsereg ejtőernyőseinek, az Alfa különleges egységnek és a katonai hírszerzésnek a vezetője tette szombat délután.

A szombati megválasztása óta az ellenzéki Arszenyij Avakov által irányított belügyminisztérium már korábban jelezte, hogy a Viktor Janukovics elnök lemondását követelő tüntetők oldalán áll.

Lavrov: az ukrán ellenzék nem tartja be a pénteken aláírt megállapodást

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter német, francia és lengyel kollégájával szombaton folytatott telefonbeszélgetésében súlyos aggodalmának adott hangot amiatt, hogy az ukrán ellenzék nem teljesíti az ukrajnai politikai válság rendezéséről pénteken Viktor Janukovics elnökkel aláírt megállapodást.

"Az ellenzék nemcsak hogy nem teljesítette egyetlen kötelezettségét sem, de újabb követelésekkel áll elő. A fegyveres szélsőségesek és pogromisták vezette ellenzék cselekedetei közvetlen veszélyt jelentenek Ukrajna szuverenitására és alkotmányos berendezkedésére" - hangoztatta az orosz külügyminiszter aki felszólította Németországot, Lengyelországot és Franciaországot, hasson oda, hogy az ukrán ellenzék azonnal teljesítse a február 21-i megállapodást.

Európai parlamenti küldöttség indult Kijevbe

Elmar Broknak, az Európai Parlament külügyi bizottsága elnökének a vezetésével EP-küldöttség indult szombaton Brüsszelből Kijevbe, hogy az ukrán törvényhozás képviselőivel találkozzanak - közölte az EP sajtószolgálata.

A 12 tagú küldöttség kétnapos látogatásának célja, hogy támogassa az ukrán politikai válság rendezésének folyamatát - tette hozzá az illetékes.

Janukovics pártja kételkedik a parlamenti döntések legitimitásában

Az ukrán államfő pártjának harkivi kongresszusa olyan határozatot fogadott el szombaton, amely kétségbe vonja a "terror közepette" elfogadott kijevi parlamenti döntések legitimitását. A harkivi kongresszuson a Régiók Pártjának délkelet-ukrajnai, krimi és szevasztopoli szervezeteinek közel 3400 megválasztott képviselője gyűlt össze. Harkivban van Viktor Janukovics államfő is - közölte tanácsadója.

A Vadim Kolesznicsenko parlamenti képviselő által felolvasott határozat szerint "az elmúlt napok eseményei Ukrajna fővárosában, Kijevben a központi hatalmi szervek bénultságához és az ország destabilizálásához vezettek", az ellenzék pedig nem teljesítette a válság rendezését célzó pénteki megállapodást.

Berlin a megállapodás betartására szólított fel

A pénteken megkötött megállapodás betartására szólította fel az ukrán feleket Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter szombaton.

"A két félen - mind a kormányon, mind az ellenzéken - múlik, hogy betartsák, amiben megállapodtak, és belekezdjenek egy kölcsönös bizalmon alapuló kapcsolat kiépítésébe" - fogalmazott Steinmeier Berlinben.

Kicsivel korábban, Hofgeismar városában egy rendezvényen úgy nyilatkozott, hogy az ukrán helyzet továbbra is "nagyon törékeny", és a pénteki megállapodás "nem jelent biztosítékot" Ukrajna békés és egységes fejlődésére nézve.
Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a pénteki egyezség "talán az utolsó esély a békés továbblépésre és az ország szétesésének megakadályozására".

A német külügyminiszter maga is részt vett a Viktor Janukovics elnök és az ellenzék közti közvetítésben, amelynek eredményeként a felek az elnök jogköreit gyengítő alkotmányos reformok meghozatalában és előre hozott választások kiírásában egyeztek meg.

Ugyanakkor a megállapodást a Janukovics távozását november óta követelő tüntetők jó része nem tartotta elégségesnek, szombaton pedig az ukrán parlament egy sor vezető tisztviselőt leváltott és ellenzékieket nevezett ki a posztokra, majd Janukovics leváltását is szavazásra tűzte.


hirado


Feltöltve: 2014.02.22.
Megnézve: 2259

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra