HIRDETÉS
HIRDETÉS

A Kúria a bankok oldalára állt, pedig ott már álltak éppen elegen, úgyhogy mi maradunk az emberek oldalán - így kommentálta a legfőbb bírói testület hétfői döntését a Brüsszelben tárgyaló Orbán Viktor. A miniszterelnök ugyanakkor sürgette a Kúriát, hogy hozzon döntést az árfolyam-különbözet és az egyoldalú szerződésmódosítások kérdésében is, az adósokat pedig arra biztatta, hogy amíg a vitás kérdések nyitva állnak, addig éljenek az árfolyamgát lehetőségével. A devizaadósok mellett kiállt a Fidesz alelnöke, Kósa Lajos és Kövér László házelnök is.

A Kúria a bankok oldalára állt, pedig ott már álltak éppen elegen, úgyhogy mi maradunk az emberek oldalán - így reagált a Kúria hétfői döntésére a brüsszeli uniós csúcson tárgyaló Orbán Viktor. A miniszterelnök közölte: egyetért azokkal, akik sürgetik a legfőbb bírói testületet, hogy mielőbb hozzon döntést az árfolyam-különbözet és az egyoldalú szerződésmódosítások kérdésében.

„Ezeknek a jogszerűségéről várjuk az állásfoglalást, és amint megkapjuk, akkor megtehetjük a szükséges lépéseket. Addig is arra hívom föl Magyarország minden polgárát, hogy lépjenek be az árfolyamgátba. Tehát függetlenül attól, hogy milyen jogi viták vannak még nyitva, használják az árfolyamgát lehetőségét, és lépjenek be” – mondta Orbán Viktor.

A Kúria hétfőn mondta ki, hogy a devizaalapú hitelszerződések nem érvénytelenek az adóst terhelő árfolyamkockázat miatt. Két fontos kérdésben, az árfolyamrés és az egyoldalú szerződésmódosítások ügyében azonban nem döntöttek. Az európai bíróságtól várnak állásfoglalást.

„A bíróságok nem léphetnek ki a jogállami jogi keretekből” - mondta Darák Péter, a Kúria elnöke, aki azt is mondta, hogy a testület mindent megtett, amit megtehetett a bajba jutott devizaadósokért. A teljes problémát azonban - szerinte - a bíróságok nem tudják megoldani.

Csalódást keltőnek nevezte Kósa Lajos, hogy a Kúria az Európai Bírósághoz fordult. A Fidesz alelnöke szerint a Kúriának mielőbb döntenie kellene, mert ez az időhúzás csak a bankoknak kedvez.

„Ez egy kifejezetten rossz lépés, konfliktuskerülő lépés, gyáva lépés, ez elfogadhatatlan szerintünk. A magyarországi jogszolgáltatással kapcsolatban olyan bizonytalanságot szül, aminek felmérhetetlen későbbi következményei vannak” – fogalmazott Kósa Lajos.

A Hír Tv-nek nyilatkozó Kövér László házelnök szerint az igazságszolgáltatás tagjai példát vehetnének a környező országokról, ahol a bíróságok - hasonló ügyekben - saját polgáraik oldalára álltak.

„A felelősség alól a tisztelt bírói testület jogászkodó megoldást talált, megpróbált kibújni és köszöni szépen, majd megvárja, hogy az Európai Bíróság ebben a kérdésben hogy dönt és akkor majd ezt a döntést úgymond közvetíti Magyarország számára” – mondta Kövér László.

A devizahitelek állománya a kétezres évek közepén nőtt meg drasztikusan, a magas forintkamatok miatt ugyanis a legtöbb magyar család az akkor még kedvező kamatozású svájci frankban, japán jenben vagy euróban adósodott el.
Néhány éve még 750 ezer családnak volt devizahitele Magyarországon, ez azóta jelentősen csökkent, ez annak is köszönhető, hogy 2010 óta a kormány több lépésben is segített az adósokon.

A nemzetgazdasági miniszter a Kúria döntése után is megerősítette, hogy a kormány célja továbbra is a devizahitelek kivezetése. Az újabb lépésekről már a következő kormányülésen is tárgyalhatnak.

hirado

Feltöltve: 2013.12.21.
Megnézve: 2143

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra