HIRDETÉS
HIRDETÉS

Kezdődik a dinnyeszezon, holnaptól a hazai görögdinnye folyamatosan felváltja a boltokban az importot. Bár az érése két hetet csúszott, a minősége kiváló. Idén is lesz népszerűsítő kampány.

Az idei dél-békési görögdinnye, de az ország más részén megtermelt is kiváló minőségű, mondta Simonka György, a magyar zöldség-gyümölcstermékek népszerűsítésével megbízott miniszteri biztos. Az elmúlt évi dinnyereklám után jelentősen nőtt a dinnyefogyasztás, így a megtermelt gyümölcs több mint felét már belföldön tudták értékesíteni. Nagyjából 100-120 ezer tonna görögdinnyét lehet értékesíteni magyar piacokon.

A magyar boltokban, piacokon, áruházláncokban naponta mintegy száz kamionnyi dinnyére van kereslet, a hazai termelők ezt folyamatosan tudják biztosítani, így nem lesz szükség külföldi dinnyére.

Első osztályú a magyar dinnyetermés túlnyomó többsége

A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács július eleji medgyesegyházi szezonnyitó ülése után elhangzott: az előzetes becslések szerint a termés 90 százaléka lesz első osztályú, a maradék tíz százalék másodosztályúként kerül az üzletekbe. A térség országgyűlési képviselője, Simonka György felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar dinnye a tavalyi évhez hasonlóan a jogszabályban előírt szigorú minőségi paraméterek alapján kerül az üzletekbe és az osztályba sorolásnál a küllemi előírások mellett kiemelt szempont a gyümölcs cukortartalma. Hozzátette: a dinnyeágazat szereplői a Vidékfejlesztési Minisztériumban csütörtökön találkoznak a nemzetközi áruházláncok képviselőivel, ahol a termelők a tavalyi évhez hasonlóan egyezségre törekszenek annak érdekében, hogy a nagy áruházláncok a tömegáruknál alkalmazott akciók helyett ismerjék el a felvásárlási árakban a minőségi, első osztályú szántóföldi gyümölcs előállítási költségeit, ami hektáronkénti 1,5-1,6 millió forint.

Ruck Márton, Medgyesegyháza polgármestere sikeresnek nevezte az ágazati szereplők összefogását 2012-ben. Elmondta: tavaly volt az első év, amikor a termelők nem panaszkodtak a dinnye minősítésére és az átvételi árra. A minisztérium szakmai segítsége és a dinnye hatásos reklámkampánya nagy segítség volt az értékesítésben. A hazai dinnyefogyasztás 2012-ben kétszerese nőtt az előző évvel összehasonlítva. A termés hatvan százalékát, mintegy 120 ezer tonna gyümölcsöt itthon fogyasztottunk el. A termelők 2012-ben kilogrammonként átlagosan 38-40-45 forint közötti árat kaptak a gyümölcsért. Az árban a kereskedők elismerték a minőségi dinnye előállítás költségét, ami hektáronként 1,5 -1,6 millió forint és mintegy tíz százalék körüli nyereséget. A dinnyetermés 2013-ban várhatóan meghaladja a 250 ezer tonnát, 25 százalékkal lesz több, mint 2012-ben - mondta Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a Fruit VeB elnöke.

Idén is népszerűsítik a magyar dinnyét

Az idén is lesz promóciós kampány a magyar görögdinnye népszerűsítésére az áruházláncokban a három éve kezdődött együttműködési folyamat eredményeként. Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti ügyekért felelős államtitkára azt mondta: az együttműködés legfontosabb célja, hogy a magyar vásárlók garantáltan jó minőségű, belföldi termesztésű görögdinnyét fogyaszthassanak. A dinnyetermelők és a szakmai, valamint az érdekképviseleti szervezetek, továbbá a nagy áruházláncok képviselői egyeztettek a minisztériumi szakemberekkel - Budai Gyula vezetésével -, hogy az idén miként népszerűsíthető a tavalyinál is eredményesebben a magyar görögdinnye.

Tavaly a promóció hatására a magyar görögdinnyéből többet adtak el belföldön, mint külföldön. Korábban ez fordítva volt - emlékeztetett az államtitkár. Budai Gyula közölte: 2012-ben csaknem ötezer hektáron 171 ezer tonna görögdinnye termett. Az idén várhatóan a termés ennél jobb lesz, elérheti a 250 ezer tonnát is. A dinnyetermő terület nagysága országosan mintegy 15 százalékkal nőtt a múlt évihez képest - tette hozzá Simonka György fideszes képviselő, az ország legjelentősebb dinnyetermelő területének, a Békés megyei régiónak a képviseletében. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az idei görögdinnyeszezon kezdetétől koncentrált ellenőrzésre számíthatnak az eladók a nagybani piacon és az utak mentén is. Az ellenőrök szigorúan nézik majd például az árun található, a származási helyre vonatkozó megjelölést. Az ellenőrzések a szezon kezdetétől a szezon végéig tartanak - jelezte.

hirado

Feltöltve: 2013.07.14.
Megnézve: 3102

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra