HIRDETÉS
HIRDETÉS

Az új büntető törvénykönyv megszigorít, minősített esetté tesz az idősek, fogyatékossággal élők és gyermekek sérelmére elkövetett 15 bűncselekményt, az elkövetőkre akár életfogytig tartó szabadságvesztés is kiszabható lesz

A parlament hétfőn eltörölte az előzetes letartóztatás időtartamának felső, eddigi négyéves korlátját a legsúlyosabb bűncselekményeknél. A büntetőeljárási törvény módosítását a Fidesz-KDNP és a Jobbik támogatta. Az Országgyűlés a beadványról a házszabálytól eltérve döntött, amit a kormányoldal arra hivatkozva kért, hogy börtönben maradhasson az ároktői banda egyik, emberöléssel vádolt tagja. A férfi a módosítás nélkül november 22-én házi őrizetbe került volna.

Répássy Róbert, a KIM igazságügyért felelős államtitkára a lépést a Kossuth Rádió kedd reggeli műsorában azzal indokolta: az ároktői példa bebizonyította, az időtartamkorlát eltörlése nélkül korábban a még részben beismerő vallomást tett, súlyos bűncselekményeket elkövetett bűnözők is házi őrizetbe kerülhettek vo

A mostani módosítással természetesen nagyon óvatosan kell majd bánni – hívta fel a figyelmet az államtitkár –, az előzetes letartóztatás indokoltsága és szükségessége a döntés során végig nagyon fontos szempont kell hogy legyen, a hatóságok nem tétlenkedhetnek, és nem húzhatják az időt saját hibájukból. Az Európai Unióban egyébként öt olyan ország van, amelyben az előzetes letartóztatás időtartamának nincs felső korlátja - tette hozzá.

Répássy felhívta rá a figyelmet: a hétfőn elfogadott módosítás az időkorlát megszüntetésével párhuzamosan lehetőséget ad arra is, hogy a bíró munkáját, alkalmasságát soron kívül megvizsgálják, ha két évnél hosszabb időtartamú ügy van a kezén a saját mulasztása miatt. Ez a két szabály garantálhatja azt, hogy normális körülmények közt két évnél tovább nem húzódhat egy olyan ügy, amelyben előzetes letartóztatásban van valaki - emelte ki Répássy.

Az államtitkár a 180 percben beszélt arról is, hogy az új büntető törvényköny fokozott büntetőjogi védelmet ad az időseknek, a fogyatékossággal élőknek és a gyermekeknek. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az új Btk. megszigorított, minősített esetté tett az ilyen kiszolgáltatott csoportok, személyek sérelmére elkövetett 15 bűncselekményt. Erre azért volt szükség, mert a gyerekekkel, fogyatékossággal élőkkel szemben elkövetett bűncselekmények nagyon sokszor titokban maradnak, másrészt az idős, egyedülálló emberek nagyon sokszor válnak erőszakos bűncselekmények áldozatává. Az új Btk.ezért azt üzeni, hogy ezekben az esetekben akár az életfogytig tartó szabadságvesztés is kiszabható - hangsúlyozta a KIM igazságügyért felelős államtitkára a 180 percben.

hirado

Feltöltve: 2013.11.12.
Megnézve: 2490

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra