HIRDETÉS
HIRDETÉS

Változik a német közhangulat, már nem csak a lakosság több mint fele, de a politikusok többsége nem ért egyet Angela Merkel, német kancellár bevándorlási politikájával – állítják a szakértők, akik szerint a gátszakadást decemberi kölni események okozták.

A német Belügyminisztérium által közzétett legfrissebb kutatási adatok szerint a németországi hazatoloncolási számok az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest megduplázódtak: 10884-ről 20 ezer 888-ra nőtt, illetve 37 ezer 220 elutasított menedékkérő távozott önként az országból.

Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője az M1 Szemtől Szembe című műsorában elmondta, hogy bizonyos hangsúlyeltolódások már most érzékelhetőek a német menekültügyi politikában. A szakértő szerint a lakosság többsége elégedetlen Angela Merkel politikájával, akinek lassan a pozícióját is féltenie kell. A novemberi kormánykoalíciós megállapodás – amely tartalmazta volna többek között a különböző területek, táborok kijelölését a migránsok számára – végrehajtása késik – mondta. Hozzátette, a Bundestag még el sem kezdett érdemben foglalkozni a kérdéssel. Erre a helyzetre erősítettek rá a kölni események – magyarázta az általános elégedetlenséget az elemző.

Kiszelly Zoltán politológus hozzátette, korábban a szíreknek automatikusan megadta Németország a menekültstátuszt egy bizonyos időre, ezzel szemben most visszatértek az egyes esetek vizsgálatához, ami nyilván időigényesebb. Elmondta, hogy a menekülteket a tartományok között osztják szét, és amennyiben elutasítják a kérelmüket, a tartományoknak kell kitoloncolniuk őket. Ezért változó a tartományok hozzáállása: a zöld tartományok nem szívesen utasítanak ki senkit, a bajorok táborokat hoztak létre a kiutasítottak számára, az egyházi közösségek, civil szervezetek pedig bizonyos városokban befogadják a kiutasított menekülteket.

Nagy Attila hozzáfűzte, hogy a német kiutasítások lassúságát fokozza, hogy nincsenek visszafogadó államok. Az észak-afrikai országokat is biztonságos harmadik országokká kellene minősíteni, hogy visszatoloncolhatóvá váljanak az emberek – magyarázta. Megjegyezte, hogy Németország föderáció, tehát a jogszabályokba a tartományoknak is beleszólási joguk van, ami szintén megnehezíti a menekültügy kezelését.

A politológus szerint Németország vonzerejét fokozta, hogy korábban, ha valaki eljutott az országba, kicsi volt annak a valószínűsége, hogy kiutasításra kerüljön.

A kölni eseményekkel kapcsolatban elmondta, hogy eddig csak a kijelölt táborokban, területeken lehetett menekültek több száz fős csoportjával találkozni Németországban. Most az ominózus eset ebben is gátszakadást jelentett – tette hozzá.

Merkel politikájával kapcsolatban pedig a szakemberek úgy fogalmaztak, hogy a márciusi tartományi választásokig kell bizonyítania. A politikusok többsége azt mondaná a német kancellárnak: „Merkel, még nem telt be a pohár, de túlcsoroghat márciusig!” – mondta Nagy Attila Tibor a műsorban.

Kiszelly Zoltán szerint nem ismerheti be hibáját, vagy tévedését, ezért próbálja magasabb szintre tolni a kérdés megoldását és sürgeti a nemzetközi megállapodást.


hirado.hu

Feltöltve: 2016.01.21.
Megnézve: 1666

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra