HIRDETÉS
HIRDETÉS

Fegyveresek törtek be egy dél-kaliforniai szociális intézmény konferenciaközpontjába, és ott legkevesebb 14 embert megöltek, 17-et megsebesítettek. A kommandósok üldözőbe vették a két fegyveres támadót, és tűzharcban végeztek velük. Közel a lövöldözés helyszínéhez elfogtak egy harmadik, menekülni próbáló gyanúsítottat is.

Több, a rendőrségre hivatkozó sajtóforrás szerint az egyik elkövető egy állami alkalmazásban álló környezet-egészségügyi szakértő, az amerikai állampolgárságú Syed Raheel Farook volt. A hatóságok azonosították őket, és közölték: feltehetően házasok vagy jegyesek voltak. Az NBC úgy tudja, hogy a támadásban részt vett Farook fivére is. Az összecsapásban egy rendőr is megsebesült.

A gépfegyveres, terepruhát viselő támadók, akiknek terepjáróját próbálták megállásra kényszeríteni, benne két utassal - szemtanúk és rendőrségi feltételezés szerint hárman - a nap folyamán korábban a dél-kaliforniai San Bernadinóban egy fogyatékos embereket gondozó szociális intézmény konferenciatermén ütöttek rajta, és ott legkevesebb 14 embert megöltek, 17-et megsebesítettek.

Azonosították a támadókat

A hatóságok tájékoztatása szerint az egyik elkövető az amerikai állampolgárságú, 28 éves Syed Raheel Farook, állami alkalmazásban álló környezet-egészségügyi szakértő volt. A másik támadó egy 27 éves nő, név szerint Tashfeen Malik, aki Jarrod Burguan San Bernardinó-i rendőrfőnök szerint a felesége vagy a jegyese lehetett Farooknak. Burguan szerint csak ők ketten hajtották végre a vérengzést.

Patrick Baccari, az intézmény egyik munkatársa azt mondta, hogy Farook az idén nyáron egy hónapig Szaúd-Arábiában járt, és miután visszatért az Egyesült Államokba, elterjedt annak a híre, hogy megnősült. Később pedig egy, gyógyszerésznek mondott nő jelent meg a társaságában, és gyereke is született a párnak. Farook nem viselkedett furcsán, de az elmúlt hónapokban szakállt növesztett. Baccari azt mondja, hogy a vérengzés reggelén, szerdán Farookkal egy asztalnál ült az intézmény rendezvényén, de a munkatársa egyszer csak eltűnt, a széken hagyva a kabátját, majd Malikkal tért vissza a tett helyszínére.

Ez volt a legvéresebb tömeggyilkosság az Egyesült Államokban azóta, hogy egy ámokfutó a Connecticut állambeli Newtown egyik iskolájában 27 embert - köztük 20 gyereket - mészárolt le.

A shootingtracker.com című, közösségi szerkesztésű oldal összesítése szerint idén eddig több mint 350 olyan lövöldözés volt az országban, amelyben legkevesebb négyen életüket vesztették.

Bosszúból ölhettek

Rendőrségi források szerint a konferenciateremben, ahol a megyei egészségügyi hivatal alkalmazottai tartottak bankettet, az incidenst megelőzően konfliktus alakult ki, amelynek nyomán valaki felindultan távozott. Szerda esti sajtótájékoztatóján Jarrod Burguan San Bernardinó-i rendőrfőnök nem tudott határozott választ adni arra a kérdésre, hogy az illető tért-e vissza később felfegyverkezve.

A gyanúsítottakhoz lakossági bejelentés alapján jutott el a rendőrség. A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) nem erősítette meg, de nem is zárta ki annak lehetőségét, hogy terrortámadást hajtottak végre.

Obama újra a fegyvertörvényt szigorítaná

Az incidensről Lisa Monaco belbiztonsági tanácsadó tájékoztatta Barack Obama elnököt. Obama a CBS televíziónak nyilatkozva ismételten a lőfegyverhez jutásra vonatkozó törvények megszigorítását sürgette. Egyebek között a vásárlók hátterének ellenőrzésére és egyéb ésszerű intézkedések bevezetésére hívott fel a tömegmészárlások kiküszöbölése érdekében.

"A tömeges lövöldözések olyan rendszeressé váltak ebben az országban, amihez nincs hasonló a világban" - mondta.
Obama elnök a múlt heti, Colorado Springs-i lövöldözés után is hasonlóképpen nyilatkozott, rámutatva, hogy elnökségének hátralevő részében különös hangsúlyt fektet majd a problémára.

A 212 ezres San Bernardino mintegy 100 kilométerre keletre fekszik Los Angelestől.

hirado.hu

Feltöltve: 2015.12.03.
Megnézve: 1181

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra