HIRDETÉS
HIRDETÉS

A Curiosity marsi felderítő eddigi leghosszabb, egynapos útját tette meg a negyedik bolygón.

A robot szeptember 5-én megfelelő közelségbe jutott a Waypoint-1 névre keresztelt érdekes kőzetcsoporthoz. Ha megérkezik a helyszínre, akkor a Sharp-hegyhez vezető 5 kilométeres útjának mintegy ötöde marad mögötte.

A hosszú út alatt 141,5 métert haladt a Panorama Point tetejéig, és ott számos fotót készített a Waypoint-1 kőzetkibúvásról. Hétfőn 75 méterre járt a célponttól.

A NASA egyik keringő egysége segít a Curiositynek a megközelítőleg 8,6 kilométeres, a Sharp-hegyig tartó úton. A kutatók a Mars Reconnaissance Orbiter felvételei alapján választották ki a Waypoint-1-et is. Amint a felderítő eléri a helyszínt, néhány napra megpihen, és mintákat vesz.

A kutatók szeretnének minden egyes kiszemelt helyszínről mintát gyűjteni, hogy aztán elkészíthessék a marsi környezet térképét. „Szeretnénk tudni, a Yellowknife-öböl kőzetei milyen kapcsolatban vannak a Sharp-hegynél látottakkal – mondja John Grotzinger, a projekt vezetője. – Ezért minden megállónál mintákat gyűjtünk, aztán egyfajta időskálába rendezzük őket: meghatározzuk mely rétegek idősebbek és melyek fiatalabbak.”

Nyáron egy korábbi barangolás során az egytonnás Curiosity saját navigációs rendszerével haladt át egy területen, amelyet irányítói korábban nem tudtak feltérképezni. Az autonóm navigációs rendszerrel aznapi 43 méteres útjából 10 métert tett meg önállóan.

A 2,5 milliárd dolláros Curiosity 2012 augusztusában landolt a Gale-kráterben, hogy meghatározza, a Mars hordozhatott-e valaha mikrobiális életet. Márciusban a kutatók bejelentették, hogy a Yellowknife-öböl több milliárd éve hordozhatott mikrobiális életet.


hirado

Feltöltve: 2013.09.11.
Megnézve: 2336

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra