HIRDETÉS
HIRDETÉS

Lassan két esztendeje, hogy megkezdték a kutató-feltáró munkát a farkaslyuki szénbányában. A hosszú engedélyeztetési folyamat és az előkészítés után a föld alatt dolgozó munkások eljutottak a szénfalig, és a remények szerint még idén jó néhány csille szén a felszínre kerülhet.

Egy bánya újranyitása hosszadalmas feladat – az Ózd melletti Farkaslyukon lépésről-lépésre, de egyre nagyobb lendülettel haladnak a cél felé. Lassan két esztendeje, hogy megkezdték a kutató-feltáró munkát. A gyürki tárnánál már biztosították a levegőztetést, eltüntették a talajvizet, gyalogosan most már könnyedén megközelíthető az 1650 méternél található szénfal.

Molnár György, az Ózdi Szénbányák Zrt. vezérigazgatója elmondta, jelenleg két fontos munkafázis zajlik. Az egyik a gyürki vonalon a vasútfektetés, illetve 1655 méternél az 1-es nyitópontnál a kutatóvágat előkészítése. A munkát egyelőre huszonhárom fő végzi, de a következő egy hónapban harminc további munkatárs felvételét készítik elő, év végéig pedig szeretnék elérni, hogy az állomány száz-százhúsz fős legyen.

Minden további munkálatot meghatároz az, hogy a bányának nagyon precízen megépített fővonali vasútja legyen. Ha ez elkészül – a terveknek szerint szeptember elejére – onnantól kezdve nincs akadálya a kutatóvágatok indításának, akár több ponton is – tette hozzá Molnár György. Barabás Lajos főaknász a Kossuth Rádió műsorának azt mondta, a munka nem volt könnyű, hiszen az aljzatot például harminc centiméternyi iszapréteg borította. A szénfalat azonban „gyönyörűen lehet művelni”, nagyon jó a minősége valamint a vastagsága, és a tervek szerint a most következő fűtési szezon idejére már megindulhat a kitermelés.

Riz Gábor, Ózd fideszes országgyűlési képviselője bízik abban, hogy az újranyitás folyamata most már felgyorsulhat, hiszen az észak-borsodi régióban minden egyes munkahelynek nagy jelentősége van. A politikus szerint a magyar államnak elemi érdeke, hogy gondoskodjon az energiabiztonságról, egyúttal hangsúlyozta, a nemrég elkészült energiastratégiában a szén stratégiai tartalékként szerepel.

Ahhoz azonban, hogy krízishelyzetben ezt az energiahordozót gyorsan ki lehessen termelni, a magyarországi bányák egy részét helyzetbe kell hozni. „Ennek az átgondolása egy cselekvési terv keretén belül történik meg. Ennek a folyamata zajlik most, és ennek kell majd a kormány elé kerülnie egy olyan döntés erejéig, amikor a kormány kijelöli azokat a közvetlen célokat, illetve határidőket, amelynek során ezt a stratégiai biztonságot meg kell teremteni a hazai energetikában” – mondta a Hajnal-tájnak Riz Gábor, ózdi országgyűlési képviselő.

hirado

Feltöltve: 2013.08.24.
Megnézve: 2364

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra