A paksi atomerőmű-beruházásról, Vlagyimir Putyin orosz elnök keddi budapesti látogatásáról, a szakképzésről, a sportról és a magyar gazdaság teljesítményéről volt szó szerdán napirend előtt az Országgyűlésben.
Szél Bernadett (LMP) értékelése szerint a jelen politikai és geopolitika helyzetben Orbán Viktornak egyetlen célja lehetne: az ország szuverenitásának növelése, a függőség csökkentése, de ehelyett az egyik függőséget a másikra cserélte. Felmutatva egy diagramot azt mondta, hogy a Medián Greenpeace számára készült közvélemény-kutatása szerint a magyar emberek 66 százaléka, ha választhatna, alternatív, zöldenergiákat választana. Mint mondta, a kormány a kétharmad akarata ellenére kormányoz, nukleáris gyarmati sort szán az országnak. Az ellenzéki politikus hatalmasnak nevezte a paksi beruházás korrupciós kockázatát, azt is kifogásolta, hogy titkosították az azzal kapcsolatos dokumentumokat.
Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában hangoztatta, a miniszterelnök, a kormány és az Országgyűlés számottevő többsége a magyar emberek, a családok, a gazdaság érdekeit első helyre sorolva hozza meg döntéseit, ez vonatkozik az energiaellátásra is. Szerinte a paksi beruházás pénzügyi keretei mindenki számára megismerhetők, az adatnyilvánosságra vonatkozó szabályok megállapításának pedig figyelembe vették a nemzetközi gyakorlatot. Azt javasolta, hogy a képviselő ne állítsa szembe az alternatív energiát az atomenergiával.
MSZP: Orbán sikeresen képviselte az orosz érdekeket
Tóth Bertalan (MSZP) szerint az orosz elnök keddi budapesti látogatása kizárólag Putyinra volt előnyös, Magyarország Putyin erőpolitikájának díszlete volt. Parafrazálva Orbán Viktor korábbi kijelentését úgy értékelt: Európában elszaporodtak Putyin pincsijei. "Putyin sikeresen képviselte az orosz érdekeket, ugyanez mondható el Orbán Viktorról is" - szűrte le.
Az MSZP-s képviselő azt mondta, Putyin arra is felhasználta a látogatást, hogy a Magyarország által le nem hívott gázmennyiséget drágábban adja el, mint ahogy Európában bárhol értékesíteni tudná. Megjegyezte, kiderült az is, hogy a Gazprom szemet vetett a magyar gáztározókra. Tóth Bertalan azt követelte, a kormány azonnal hozza nyilvánosságra, miről állapodott meg az orosz elnök a magyar kormányfővel.
Mikola István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára emlékeztetett rá, hogy a hosszú távú gázszerződések árazása nem versenyképes, és a 2015-ös átvételi kötelezettség meghaladja az éves magyar földgázfelhasználás mértékét. Megjegyezte, utóbbi kezelése végett a Magyar Földgázkereskedő folyamatosan tárgyal az orosz féllel mind a mennyiség, mind az ár kérdésében.
Kitért arra, hogy a keddi megbeszélésen szó volt a magyar földgáztározókról is, és a magyar jogszabályok lehetővé teszik, hogy nem uniós tagállamok hozzáférjenek a szabad kapacitásokhoz.
Jobbik: mulasztásos törvénysértést követett el a kormány
Dúró Dóra (Jobbik) arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány mulasztásos törvénysértést követett el, amikor fél évvel a törvényi határidő után hozta nyilvánosságra a szakképzési beiskolázásokról szóló kormányrendeletet. Mint mondta, a rendelet három nappal a jelentkezések lezárása előtt jelent meg, gyakorlatilag teljesen újraírta a képzési lehetőségeket, lehetetlen helyzetbe hozta a gyerekeket.
Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára felhívta a figyelmet, hogy tavaly szeptemberben - társadalmi egyeztetés után - váltak ismertté a 2015/2016-os tanév keretszámai. Közölte, azon szakképző intézményeknek, amelyek az előzetes egyeztetéshez képest kedvezőbb helyzetbe kerültek, mert új szakmák indítására kaptak lehetőséget, a kormány a vonatkozó szabályok és határidők időleges módosításával megteremti a lehetőséget a felvételi eljárásba való bekapcsolódásra.
KDNP: Az egészséges életmódhoz kell a sport
Simicskó István (KDNP) azt mondta, a gyerekeknek biztosítani kell az egészséges életmódhoz való feltételeket, ennek egyik nagyon fontos eszköze a sport. Közölte, 2010-ben a népesség 5 százaléka sportolt rendszeresen, a tanköteles gyerekeknek 75 százaléka csak tornaórán sportolt, most viszont már mindennap van testnevelés az iskolákban, és 110 ezer fővel nőtt az igazolt utánpótlás-korosztály létszáma.
Fidesz: A bérből és fizetésből élők segítése továbbra is cél
Tuzson Bence (Fidesz) az elmúlt évek gazdasági adatait ismertetve hangoztatta: a kormány a bérből és fizetésből élő magyar emberekért kíván dolgozni továbbra is. Feladatként jelölte meg a bankok elszámoltatásának befejezését, a fegyveres és rendvédelmi dolgozók idei béremelését, a családok támogatását, illetve azt, hogy aki akar és tud dolgozni, annak legyen munkája. Utalt rá, hogy a GDP alakulása mindenkit meglepett, tavaly 3,4 százalékos volt; a munkanélküliség is drasztikusan, 7,1 százalékra csökkentaz elmúlt években.
Tállai András államtitkár válaszában arra hívta fel figyelmet, hogy a gazdasági növekedés tavalyi száma többszörösen meghaladta az uniós átlagot, és mindezt úgy teljesítette a magyar gazdaság, hogy az orosz-ukrán válság negatív hatásaival is számolni kellett. Hangoztatta, a 2008-as válság előtti GDP szintjét elérte Magyarország.
Kivételes eljárásban folytatta le az adózás rendjéről szóló törvény elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrzésével összefüggő módosítás vitáját az Országgyűlés szerdán.
Kormány: cél a kevésbé bürokratikus, átlátható szabályozás
Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára expozéjában felidézte, hogy január 1-jei hatállyal bevezették az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrzés rendszerét (ekáer), amelynek elsődleges célja a jogkövető piaci szereplők pozíciójának erősítése, az áruforgalom átláthatóságának biztosítása, a gyakran az emberi egészséget veszélyeztető élelmiszerekkel összefüggő visszaélések kizárása, az adóelkerülők kiszűrése.
A törvényjavaslatot ismertetve az államtitkár kiemelte: a cél olyan szabályozás kialakítása, amely lehetővé teszi, hogy a rendszer működése során felmerülő kérdésekre mihamarabb megoldások születhessenek. Közlése szerint a rendszer tesztüzemmódja után számos egyeztetés, tanácskozás, véleménykérés adódott, több gazdasági társaságnál jártak, hogyan lehet a rendszert átláthatóvá, kevéssé bürokratikussá, hatékonnyá tenni. Szavai szerint sehol sem kérdőjelezték meg a rendszer bevezetését, mindenki elismeri a kormány gazdaság kifehérítését célzó javaslatát. A viták arról szóltak, hogyan lehet bevezetni, hogy kevésbé bürokratikus legyen, de az adott gazdasági társaság működését segítse - mondta.
A tapasztalatok összegzése után az NGM úgy döntött - és ezt a kormány is elfogadta -, hogy a törvényi szabályozás csak a rendszer bevezetésére vonatkozzon, a részleteket pedig miniszteri rendeletben szabályozzák. Ezt társadalmi vitára bocsátják, és legkésőbb a jövő héten megjelennek a részletszabályok - jelezte. Az államtitkár azt mondta: több esetben könnyítést, egyszerűsítést tartalmaz majd a tervek szerint a rendelet, míg a kockázatos termékeknél további szigorítások várhatóak az adóelkerülés megakadályozására. Kitért arra is: a törvényjavaslat tartalmazza a kockázati biztosítéknyújtási kötelezettség határidejének változását, ennek először március 11-én kell eleget tenniük az erre kötelezett adózóknak.
Fidesz: életszerű szabályozás jöhet létre
Boldog István (Fidesz) szerint rugalmasabbá, életszerűvé válik az ekáer azzal, hogy miniszteri rendeletben orvosolhatók a problémák. Szükségesnek nevezte az áfacsalások visszaszorítását is. Szólt a többi közt az élelmiszer-alapanyagként szolgáló mezőgazdasági termékek fuvarozásáról, amelyek szállítását lassítja az ekáerszám kérése.
MSZP: Törvényben kellene rögzíteni a mentességet élvezők körét
Legény Zsolt (MSZP) szerint a kormány a jogbiztonság alapvető elemeit hagyja figyelmen kívül. Bírálta, hogy korábban nem volt felkészülési idő a hibás rendszerre, és kijelentette azt is: az ekáer nem a csalásokat fogja felszámolni, csupán adminisztrációs terhet ró a vállalkozásokra. Kifogásolta, hogy nem tudható, kiknek ad mentességet a miniszter rendeletben a rendszer használata alól, szerinte a kivételeket törvényben kellene rögzíteni.
Frakciótársa, Harangozó Gábor áfacsökkentést sürgetett. Szerinte azért ilyen kiterjedt az "áfamaffia", mert a kormány egyes elemei is benne lehetnek a bizniszben.
KDNP: rugalmassá válik a szabályozás
Vejkey Imre (KDNP) fikciónak nevezte a szocialista politikus által elmondottakat. A kereszténydemokrata képviselő is a szabályozás rugalmassá válását emelte ki. Ismertette a rendszer hatályba lépésének eltolását, és a jogszabály elfogadását kérte a képviselőktől.
Jobbik: nem szabad kiskapukat hagyni
Szilágyi György (Jobbik) kételyeinek adott hangot a tekintetben, hogy a rendszer visszaszoríthatja az áfacsalásokat. Sérelmezte, hogy szinte minden, a rendszerrel kapcsolatos kérdés törvényi helyett rendeleti szinten szabályozható. "A komoly gazdasági bűncselekménynél szinte minden esetben kimutatható a politikum szerepe" - jelentette ki hozzátéve: jelentős előnyt élvezhetnek majd azok, akik mentesülnek az ekáerben való részvétel alól. Nem szabad kiskapukat hagyni - jelentette ki.
LMP: a rendszer nagyobb kárt okoz, mint hasznot
Ikotity István (LMP) szerint a kormány által kapkodva, egyeztetés nélkül bevezetetett dilettáns rendszer sokkal nagyobb károkat okoz, mint amennyi hasznot hoz. Úgy vélekedett, beigazolódtak a félelmek, a rendszer nagy költségeket okoz, ezzel csökkenti a kisvállalkozások versenyképességét. Eközben a csalásra berendezkedett nagy volumenű áruforgalom észrevétlenül játszhatja ki majd - tette hozzá. Szólt az ekáer káros környezeti hatásairól is. Megoldási javaslatként elmondta: egy brit szoftvert Szlovákiában már sikeresen alkalmaznak az áfacsalások kiszűrésére.
Fidesz: helyes úton indult el a kormány
Turi-Kovács Béla szerint széles körű visszhangja lesz a törvénynek. A kormánypárti politikus hozzátette: a lehetőségek határain belül helyes úton indult el a kormány, amely az első számú felelőse lesz az áfacsalások visszaszorításának. Rámutatott: minden olyan lépés, amely az adócsalások visszaszorítását szolgálja, az adminisztrációs terheket is megnöveli, de ezek a terhek arányosak az elérhető eredménnyel. Hozzátette, a mezőgazdaságon belül mindig a legnehezebb az ilyen terheket elviselni.
MSZP: próbaüzemes a törvény
Gőgös Zoltán közölte: olyan próbaüzemes törvényről van szó, amely "megint nem sikerült". Izgalmas, hogy azt gondolja a kormány, 12 nap alatt rendet tesz abban, amiben másfél hónap alatt nem tudott. Ekkora kört érintő szabályozást "pofátlanság" miniszteri rendeletbe helyezni - jegyezte meg a szocialista politikus, aki arra sem lát ésszerű magyarázatot, hogy miért a fuvarozónak és nem az importőrnek kell ekáer-számot kérni. Gyakran mutatják be piti bűnözők elfogását, de a nagyokat nem akarják megfogni - mondta, és kifogásolta, hogy a témában feltett kérdéseire nem kapott választ.
hirado
Feltöltve: 2015.02.18.
Megnézve: 1662