Kocsis Máté a múlt héten a Facebookon közölte, hogy a 12-18 év közöttieknek, a választott politikusoknak és az újságíróknak évenként kötelező drogtesztet írna elő. A polgármester az oldalán azt írta, hogy a drog életveszélyes, "féltjük tőle a gyermekeket és a jövőnket is". Szerinte ezért érdemes lenne bevezetni a rendszeres drogkontrollt a legveszélyeztetettebbek, a döntéshozók és a közvélekedést formálók számára.
Rogán Antal hétfőn kijelentette: a Fidesz parlamenti képviselőcsoportja fenntartásokkal, "erős pontosításokkal", de támogatja a javaslatot. Közlése szerint voltak ellenvélemények a kormánypárti frakcióülésen, de a frakciónak "messze a túlnyomó többsége" támogatta a javaslatot.
A frakcióvezető szavai szerint a drogszűrés ellenzői a drogot támogatják.
Kocsis Máté elképzelésének támogatását Rogán Antal azzal indokolta, hogy az általános drogszűréssel harcolni lehet a drogkereskedelem, a szervezett bűnözés ellen, és meg lehet védeni a gyermekeket.
A legfontosabb módosítási javaslatuk között említette, hogy a kiskorúak drogtesztjének eredményéről csak a szülő értesülhetne, kiskorúak esetében a teszthez nem párosulhatna jogkövetkezmény.
Rogán Antal kijelentette: a drogtesztjavaslat megvalósításához mindent hajlandóak mozgósítani, anyagi forrásokat, technikai eszközöket és megfelelő lebonyolítási menetrendet egyaránt.
Az érintettek szűrése annyiba kerülne, mint a teljes magyar lakosság átfogó egészségügyi vizsgálata..
Ezt már Zacher Gábor, a Honvédkórház sürgősségi osztályának vezetője mondta az InfoRádióban. Hozzátette, a ma használatos, a lakosság előtt is ismert általános drogtesztek a használt drogok 4-6%-át képesek kimutatni, így szakmailag ezek elvégzése - akár negatív, akár pozitív a végeredmény - semmit nem jelent. Ha tehát megfelelően akarják elvégezni ezeket a vizsgálatokat, azok ára vizsgálatonként 60-80.000 forintra rúghat, így összesen akár 50 milliárd forintba is kerülhetne a kötelező, átfogó vizsgálat, nem számolva a további szükséges kiadásokat, melyek akár 100 milliárdra is növelhetik a kiadásokat.
A vizsgálatokra a kormányt kérték fel, a törvényjavaslat pedig február végére készülhet el.
A VIII. kerületi polgármester tervei szerint a politikusokra és újságírókra is vonatkozó drogtesztről Rogán Antal azt mondta: ez jogi kérdés, arról, hogy a politikusok és az újságírók esetében a teszt hogyan lenne megvalósítható, a fideszes Gulyás Gergely konzultál majd az igazságügyi tárcával, és legkésőbb január végéig véleményt tesz le erről a frakció asztalára.
Kérdésre úgy fogalmazott, "várjuk meg a végét" annak, hogy kire terjesztik ki a drogszűrést, de a közoktatásban részt vevő gyermekek esetében tartja a leginkább indokoltnak. A Kocsis Máté által javasolt 12-18 év közötti korosztályról azt mondta, a pontos korosztályt szakemberek bevonásával határozzák majd meg.
A frakcióvezető azt is jelezte, hogy szerinte társadalmi konzultációnak kell megelőznie a javaslatot. Példaként említette a szülői szervezeteket és a pedagógusokat.
Arra a kérdésre, hogy vizsgálják-e, a drogteszt milyen traumákat okozhat a gyermekeknél, a politikus azt válaszolta: sok orvosi vizsgálat nagyobb traumát jelenthet egy gyermeknek, ezért ezt a kérdést inkább "kekeckedésnek" nevezte.
A kisunokám nem pisil mások előtt!
Fakadt ki a KDNP-s Rubovszky György a Népszabadságnak. A képviselő elmondta, a javaslat szerinte helytelen és ellene van; hozzátette, zokogva hívta fel az unokája: "nagypapa, el kell költöznöm ebből az országból, én nem vagyok hajlandó idegenek jelenlétében pisilni"
Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő 444.hu-n megjelent levelében a drogszűrést gyermekjogi szempontból abszurd, a családok oldaláról végtelenül kockázatos és katasztrofális téveszmének nevezte.
Az Együtt alkoholszondával tesztelne
A Rogán Antal által tartott sajtótájékoztató elején Szabó Tímea, a PM színeiben politizáló független országgyűlési képviselő egy alkoholszonda megfújására kérte Rogán Antalt, aki ezt meg is tette. Az eredmény negatív lett.
Arra az újságírói kérdésre, hogy támogatná-e a képviselők alkoholtesztjét, a Fidesz frakcióvezetője úgy felelt: minden olyannak áll elébe, amit egyébként bárkinek el kell végeznie, aki dolgozik.
Szerinte egyébként ez "az egész csak azért van", mert az Együttben ülő képviselőtársainak "a drog egy nagyon kényes kérdés".
MTI, Népszabadság, InfoRádió, 444 nyomán
Feltöltve: 2014.12.08.
Megnézve: 1746
További hírek
Vissza a főoldalra