Egyiptomban ásatásokat végző spanyol régészek ékszerekkel borított női múmiára bukkantak.
A múmiát III. Thotmesz (Kr. e. 1490-1436) temploma alatt egy nekropoliszban fedezték fel Luxorban, a Nílus nyugati partján. A lelet kora a Középbirodalom időszakára (Kr. e. 2137-1781) tekint vissza.
„Az ékszerek hölgye”, ahogy a múmiát elnevezték, négymillió éven át elkerülte a sírrablók figyelmét, szarkofágja egy összeomlott mennyezet alatt esett csapdába. A régészek több, még az ókorban kifosztott sírt is megtisztítottak és helyreállítottak a nekropoliszban, amikor felfedezték, hogy a XIV. sír egyik kamrájában a mennyezet egy része még azelőtt beomlott, hogy a rablók betették volna oda lábukat.
„Egy hatalmas szikla – mely a rablás előtt zuhant le - összenyomta és eltemette a korábban érintetlen szarkofágot és tartalmát” – mondja Myriam Seco, a III. Thotmesz templomát feltáró projekt vezetője. Ahogy csapat eltávolította a kőtömböt, fából készült szarkofágra, és egy teljesen összetört női múmiára lettek figyelmesek. „Még mindig viselte csodálatos ékszereit, amelyekkel a mumifikáció során látták el” – magyarázza.
A magasabb szociális osztályba tartozó, valószínűleg harmincas éveiben járó nőt féldrágakővel és aranylemezekkel ellátott nyaklánccal temették el, amelyet finoman kidolgozott, több mint 20 grammos aranymedállal egészítettek ki. „Két arany karperecet viselt karján, mindegyiket két csavart, egymáshoz kapcsolt szálból alakították ki, ezenkívül bokáján ezüst ékszereket találtunk” – mondja Seco.
Míg az aranylemez és a két karperec tökéletes állapotban került elő, az ezüst bokapereceken meglátszik az idő vasfoga.
„Eme csodás leletek megerősítik, hogy egy elit nekropolisz található III. Thotmesz halotti temploma alatt. A Középbirodalom módos és fontos személyiségeit, illetve családjukat temették ide” – magyarázza a kutató.
A templomnál 2008-ban kezdték meg az ásatásokat. Az októberben elkezdődött hetedik szezon január közepéig tart.
hirado
Feltöltve: 2014.11.24.
Megnézve: 1700