HIRDETÉS
HIRDETÉS

Csípése kínzó viszketést okoz, hiába kenegetik bármivel. Méregmező és hideg köd, valamint tisztaság, amikkel küzdeni lehet ellene.

Az ágyi poloska vérszívása szúnyogcsípéshez hasonló bőrelváltozásokat okoz. Jelenlétéről több mozzanat árulkodhat: a döglött ágyi poloska, illetve ágyi poloska által vedlett bőr, az ágyi poloska csípése, vérpöttyök a huzaton, ágyipoloska-ürülék, kis fekete pöttyök az ágykeretek alján, matracokon és egyéb búvóhelyeken, ágyipoloska-peték. Szaga édeskés, de ez csak nagy fertőzöttség esetén észlelhető. A parazita 4-8 milliméteres, barnás színű vérszívó rovar, amely a szén-dioxid- és a testhőkibocsátás alapján tájékozódik, és az embert általában este keresi meg.

Bálint Ágnes bőrgyógyász, allergológus is arról beszélt a Hajnal-tájban, hogy a rovar, mint ahogy a neve is elárulja, az embereket elsősorban a fekhelyükön támadja meg, akkor, amikor alszanak. A tünetek kezdetekor, kifejezetten a reggeli órákban, szúnyogcsípéshez hasonló bőrelváltozások jelennek meg, amelyek erősen viszketnek, hiába kenegeti a páciens. A bőrproblémák sokszor heteken, akár hónapokon keresztül, egyre nagyobb területen jelentkeznek, és a viszketés hatására előbb vagy utóbb bakteriális felülfertőződés is kialakulhat. Több személy együtt tartózkodása esetén az ágyi poloska nem feltétlenül csíp meg minden családtagot, mert – ahogy a bolhákra vagy a szúnyogokra is jellemző – nem minden embert „kedvel” egyformán – tette hozzá az orvos.

Zolcsák Tamás egészségügyi gázmester a Hajnal-tájnak elmondta, míg évekkel ezelőtt tizenkét hónap alatt egy-két hívást kaptak ágyi poloska miatt, most naponta öt-tíz ember keresi meg őket ezzel a problémával.

Az állatot permetezéssel kialakítható tartós méregmezővel, valamint a kiegészítő módszerként használt úgynevezett kiűzéses eljárással lehet irtani – utóbbit hidegköd- vagy füstképzéssel végzik. Olyan irtószer azonban nincs Magyarországon, amely az ágyi poloska petéjét is elpusztítaná, ezért a rovarirtást általában két héten belül meg kell ismételni. A szolgáltatás a lakásmérettől és a fertőzöttségtől is függ, de nagyjából 15-20 ezer forint költséggel lehet számolni – tette hozzá a szakember.

Benedek Gyula, a debreceni Fényes udvari lakótelep egyik 330 lakásból álló társasházának közös képviselője a Kossuth Rádió műsorában elmondta, átalányszerződéssel gázmestert, illetve rovarirtót foglalkoztat, vagyis bárki hívhatja a szolgáltatót, díjmentesen kimegy. Neki egyetlen tulajdonos jelezte, hogy ágyi poloska van az otthonában. A közös képviselő szerint azonban a szomszédok azt mondják, mielőtt a panaszos ki akarja irtani az ágyi poloskát, jó lenne, ha kitakarítaná a lakását. Benedek Gyula hozzátette, ez azért is fontos lenne, mert szerinte az ágyi poloska mindenféle limlomok, ócska bútorok és ruhafélék behordásával kerül a lakásba.

hirado

Feltöltve: 2014.11.19.
Megnézve: 2102

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra