HIRDETÉS
HIRDETÉS

Aki duzzadt, lárvákkal teli szelídgesztenyerügyeket talál, valószínű, a Magyarországon is gyorsan terjedő szelídgesztenye-gubacsdarázs nyomaira bukkant. A növényorvosi kamara azt kéri, ha valaki fertőzött hajtásokat vesz észre, jelentse náluk az esetet.
Eddig kevéssé közismert kártevő terjed Magyarországon is. A szelídgesztenye-gubacsdarázs Kína területén őshonos, de manapság már világszerte előfordul. Az idegen eredetű rovart Japánban már 1941-ben leírták, majd egyre több országban bukkant fel, így Koreában, az Egyesült Államokban és Olaszországban is.

Magyarország szomszédjában, Szlovéniában 2005-ben jelent meg, hazánkban pedig 2007-ben Üröm határában, egy családi házban fedezték fel első alkalommal. A kártevő Olaszországból behozott facsemetékkel érkezett, tavaly Kispesten, idén már Adyligeten is felbukkant.

A rovar a szelídgesztenye rügyeiben él, sokáig rejtett életmódot folytat, az emberek jellemzően már csak akkor veszik észre a nyomát, amikor az egy centiméteresre duzzadt rügyekből kirepül, a fertőzött hajtásokon pedig ott marad a röpnyílása.

Ekkor már késő védekezni a kártevő ellen, de különben is nagyon nehéz lenne vegyszeres permetezéssel küzdeni ellene. A legjobb, amit tenni lehet, a fertőzött ágrészek levágása és elégetése – mondta a Szombat reggelben Zsigó György, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara budapesti szervezetének elnöke.

A szelídgesztenye-gubacsdarázs kizárólag a nevét adó növényt károsítja, a vadgesztenyéhez semmi köze. A szakember hangsúlyozta, arra kéri a lakosságot, hogy ha valaki duzzadt, lárvákkal teli szelídgesztenyerügyeket talál, gyűjtsön mintát, és az esetet jelentse be telefonon a legközelebbi növényorvosi kamarai szervezetnél vagy Növény-és Talajvédelmi Igazgatóságon.

hirado

Feltöltve: 2014.11.08.
Megnézve: 1734

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra