t: 3195
A lányok sok fülbemászó zenével lopták be magukat a szívünkbe, buliztunk a zenéikre nagyokat, ma pedig nosztalgiával halgatjuk a kellemes dallamokat!
Az Arabesque 1977-ben szállította pályafutása első, s talán legemlékezetesebb slágerét Hello Mr. Monkey címmel, amely Japánban a toplista élére került. A sikeres kislemeznek köszönhetően a három csinos, kellemes hangú énekesnő 1978-ban nagylemezt készíthetett, melyre a dalokat pártfogóik, a Jean Frankfurter–John Moering kettős írta, akárcsak a későbbiekben. A Friday Night című LP kelendőnek bizonyult, ezért 1979-ben már jött a következő, a City Cats. A két album között a trió felállása kissé megváltozott. Előbb Mary Ann, majd Karen Ann távozott az együttesből. Karen Ann helyére Jasmin érkezett. Mary Ann pótlása nehezebben ment: Heike és Elke után végül a 17 éves, tehetséges, s az NSZK-ban már nem is teljesen ismeretlen Sandra csatlakozott a trióhoz. Ettől kezdve egészen az Arabesque feloszlásáig az együttes dalai főleg Sandra énekhangjára épültek, míg a koreográfiákat többnyire Jasmin dolgozta ki. 1980-ban értek fel pályájuk csúcsára. Ebben az esztendőben két albumot is kiadtak olyan slágerekkel, mint a Marigot Bay, a Take Me, Don’t Break Me vagy a Midnight Dancer. 1981-es nagylemezük, az In For A Penny sem okozott csalódást az eurodisco kedvelőinek, a címadó dal mellett főleg a vidám Billy’s Barbeque volt népszerű. Azonban az Arabesque sem volt próféta saját hazájában: a trió németországi népszerűsége eltörpült távol-keleti sikerei mellett, ezért ügyes menedzserei elsősorban a japán piac igényeit tartották szem előtt. A távoli szigetországban a Boney M., a Dschinghis Khan és a magyar Neoton Família (külföldön: Newton Family) mellett az Arabesque volt a legkedveltebb európai popzenekar.
Az 1980-as évek elején az eurodisco háttérbe szorult, s a műfaj korábban oly kedvelt sztárjai nem tudták megőrizni népszerűségüket a Neue Deutsche Welle és az új angol popsztárok árnyékában. A japán piacnak köszönhetően az Arabesque munkatempója ugyan nem csökkent, de a háttérben már érlelődött a feloszlás gondolata. Sandra 1983-ban szólóban próbálkozott, ám az Alphaville akkoriban aktuális slágere, a Big In Japan német nyelvű feldolgozásával nem lett túl sikeres. Két évvel később azonban a Maria Magdalena című angol nyelven előadott dal révén az első számú német popdíva lett, s ezt a pozícióját férje, a román származású Michael Cretu szerző-producer-énekes jóvoltából lényegében évekig meg tudta őrizni. Sandra kiválása az Arabesque végét jelentette. A trió stílszerűen a Time To Say Good Bye (Itt az ideje búcsúzni) című albummal fejezte be pályafutását. Jasmin és Michaela megpróbálták duóban folytatni, de a Rouge névre átkeresztelt kettős lemezei nem keltettek különösebb visszhangot.
2006. december 16-án az Arabesque Moszkvában lépett fel egy nosztalgiafesztiválon. Michaela Rose mellett két új énekesnő, Sabine Kaemper és Silke Brauner lépett színpadra. Az orosz sajtó tudósításai szerint a megújult Arabesque turnét tervez Japánban, s egy új nagylemez is szóba került.
Albumok
1978 Friday Night
1979 City Cats (Peppermint Jack címmel is kiadták)
1980 Marigot Bay
1980 Arabesque IV
1981 Greatest Hits
1981 In For A Penny (Billy’s Barbeque címmel is kiadták)
1982 Caballero
1982 Why No Reply
1982 Everybody Likes Arabesque
1982 Fancy Concert – Live!
1983 Dance Dance Dance (Loser Pays The Piper címmel is kiadták)
1983 Radio Arabesque
1984 Arabesque Best Collection
1984 Time To Say Good Bye
Kislemezek
1977 Hello Mr.Monkey / Buggy Boy
1978 Friday Night / Six Times A Day
1978 Friday Night / Someone is Waiting For You
1979 City Cats / In The Heat Of The Disco Night
1979 Peppermint Jack / Roller Star
1980 Take Me Don´t Break Me / Parties In The Penthouse
1980 Marigot Bay / Hey, Catch On
1981 In For A Penny / I Don’t Wanna Have Breakfast With You
1981 Indio Boy / Let’s Make A Night Of It
1982 Tall Story Teller / Caballero
1983 Why No Reply / Don’t Fall Away From Me
1983 Sunrise In Your Eyes / You Better Get A Move On
1985 Time To Say Goodbye / Stop Crying For The Moon
1986 Ecstasy / Ecstasy (Another Version)
Arabesque -friday night hit disco 1978
Arabesque - Midnight dancer
Arabesque - Indio Boy
Arabesque - Take Me Don't Break Me
Arabesque - Once In A Blue Moon
Arabesque-Tall Story Teller
Arabesque - why no reply
Arabesque - In for a Penny In for a Pound
Arabesque - Bye Bye My Love
Összeállította: LHP
2010.02.13 13:59