HIRDETÉS
HIRDETÉS

Napokon belül eldőlhet a „rabszolgatörvény” sorsa, már csak Áder János (59) aláírása hiányzik ahhoz, hogy 400 órára emelkedjen az elrendelhető túlóra száma. Kövér László (58) házelnök hétfőn küldte el a jogszabályt az államfőnek, akinek öt napja van, hogy eldöntse, megjelenhet-e a Magyar Közlönyben.

Az érdekképviseleti vezetők szerdán ülnek össze, hogy a törvény esetleges életbe lépését követő tiltakozásokról egyeztessenek, de a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke lapunknak elárulta: Áder döntését megelőzően is terveznek akciókat.

– Ha az államfő aláírja a jogszabályt, akkor akár egész pályás útlezárásokra is számítani kell, amelyekkel gyakorlatilag elbarikádozzuk majd a gyárakat. Továbbá, ha egy dolgozó jelzi nekünk, hogy a munkahelyén alkalmazni szeretnék az új törvényt, akkor nagyszabású sztrájkokkal fogjuk megbénítani a vállalatot – jelentette ki Kordás László. Mindemellett a MASZSZ online petíciót indít a jogszabály ellen, és arra kéri a munkásokat, valamint a velük szimpatizáló civileket, hogy e-mailben kérjék Áder Jánost a dokumentum aláírásának megtagadására.

Kiszelly Zoltán politológus úgy véli, hogy a szakszervezetek nem lesznek képesek országszerte, komplett gyárakat megbénítani.

Egyszerűen nincsen elég mozgósítható emberük egy ilyen nagy volumenű akcióhoz, elég csak a legutóbbi, alig néhány ezres szakszervezeti tüntetésre gondolni. Legfeljebb egy munkalassító sztrájkot tudnék elképzelni, de a többség nem hiszi el, hogy ez a törvény róla szól – mondta a Blikknek a szakértő. Hozzátette: – Nehezen tudom elképzelni, hogy Magyarországon a vasutasok sztrájkolnak majd a tanárokért, vagy fordítva.

Az elmúlt napokban ugyanakkor egymást érték a munka törvénykönyvének módosítása elleni sok ezer fős tüntetések, hétfőn például a közmédia épülete elé szervezett tiltakozást a teljes parlamenti ellenzék. Ceglédi Zoltán politikai elemző szerint a sztrájktörvény viszonylag kis mozgásteret biztosít a szakszervezeteknek, így azok csak akkor tudnának erőt mutatni, ha törvényellenesen sztrájkolnának.

– Akkor érhetnének el igazán nagy sikereket, ha olyan vállalatok dolgozói sztrájkolnának, amelyek stratégiai partnerei a kormánynak. Ilyenek például az autógyárak – mondta a Blikknek a szakértő.

A Fidesz szerint a mostani erőszakos akciókat és tüntetéseket a bukott ellenzék szervezi, akik a szakszervezeteket is csak becsapják, felhasználják, mert ez rég nem a munka törvénykönyvéről szól – reagált megkeresésünkre a kormányzó párt. Kövér László az RTL Klubon keresztül azt üzente a tüntetőknek, hogy „nőjenek fel”, Kovács Zoltán (49) államtitkár pedig a külföldi sajtónak leszögezte: a magyar parlamentet a magyar emberek irányítják. – A Fidesznek alkotmányos kétharmada van, az ellenzék pedig nem képviseli a magyarok többségét – mondta az amerikai CNN-nek.

Nem megoldás az erőszak az EU szerint

Mindenkinek jogában áll gyakorolni a szólásszabadsághoz és a tüntetéshez való jogát – jelentette ki az Európai Bizottság egyik szóvivője kedden Brüsszelben, hozzátéve, hogy a testület általános álláspontja szerint ezt csakis békésen lehet megtenni. Mina Andreeva megjegyezte, hogy az Európai Bizottság nem kommentálja az egyes tagországokban zajló aktuális politikai eseményeket, ám az erőszak sosem lehet megoldás.

blikk.hu

Feltöltve: 2018.12.18.
Megnézve: 1156

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra