HIRDETÉS
HIRDETÉS

Kijev — Elszabadultak az indulatok Ukrajnában: 26-an haltak meg az összecsapásokban, köztük tíz rendőr. A hírek szerint mind az ellenzékiek, mind a rendőrök bevetettek lőfegyvert, mert 19-en lőtt seb miatt haltak meg. Mintegy ezren sebesültek meg.

A zavargások tavaly decemberben kezdődtek, amikor az oroszbarát vezetés úgy döntött: olcsóbb gázért és 15 milliárd dolláros (3400 milliárd forint) kölcsönért felhagy az uniós integrációval. Nyugatbarát polgárok kezdtek tüntetni a fővárosban, majd több nagyvárosban. Rendszeresek voltak a rendőrök és a tüntetők közötti összecsapások, január 22-én is öten haltak meg Kijev utcáin. De az igazi erőszakhullám kedden kezdődött, amikor a biztonsági erők vissza akarták foglalni a tüntetők jelképévé vált kijevi Maidan teret. A rendőrök füst- és fénygránátokkal, vízágyúkkal és gumilövedékekkel támadtak, a tömeg pedig kövekkel, Molotov-koktélokkal igyekezett visszaverni az ostromot.

A kijevi döntő csata hírére a viszonylag nyugodtabb nagyvárosokban is támadásba lendültek az ellenzékiek. Több helyen kormányzati épületeket szálltak meg, vagy a kormányzó Régiók Pártja, illetve a vele szövetséges kommunisták pártházait foglalták el, gyújtották fel. Lvovban viszont rendőrőrsöt rohantak le, s elvették az egyenruhások fegyvereit. A magyarok lakta Kárpátalján egyetemisták foglalták el az ungvári közigazgatási hivatalt, de erőszakos cselekményre nem került sor. A hadsereget még nem vetették be – az alkotmány erre nem is ad lehetőséget –, csak 500 ejtőernyőst vezényeltek a fővárosba, hogy megerősítsék a katonai létesítmények őrzését.

– Ukrajnában már polgárháború közeli a helyzet – vélekedett a Blikknek Németh József Lajos, a biztonsagpolitika.hu főszerkesztője. – Így lehetetlen megmondani, néhány nap alatt enyhül a helyzet, vagy ez hosszabb ideig tartó véres küzdelemmé fajul. Úgy tűnik, hogy a 90-es évek elején megszűnt hidegháború, vagy a kelet-nyugati szembenállás újra fellángolt. Egyes megközelítések szerint Ukrajnában a nyugati szimpatizánsok és az oroszbarátok küzdenek. Míg a tüntetők az ukrán vezetés távozását és az uniós közeledést akarják kiharcolni, addig Moszkvának is bőven van támogatója. Viktor Janukovics államfő is oroszbarát, és az ország keleti felében az orosz anyanyelvűek vannak többségben.



blikk

Feltöltve: 2014.02.19.
Megnézve: 2356

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra