HIRDETÉS
HIRDETÉS

Nem előzetesbe, csak házi őrizetbe került az a férfi, aki idén májusban közlekedési balesetet okozva két ember halált okozta a fővárosban. Később kiderült, hogy kábítószert, konkrétan kokaint is fogyasztott. Borbély Zoltán közlekedési szakjogász szerint az, hogy az eltiltás alatti vezetés nincs benne továbbra sem a Btk.-ban, alapot szolgáltathat arra, hogy elmarad az előzetes letartóztatás, hiszen a bűnismétlést nem lehet szabálysértésre vonatkoztatni. Úgy fogalmazott egy másik esettel kapcsolatban: a nagyfokú sebességtúllépés önmagában még nem bűncselekmény.

Kriminalizálni kellene a jelenleg szabálysértésnek számító eltiltás alatti, tehát jogosítvány elvétele vagy bevonása utáni autóvezetés szankcionálását, de ameddig ez nem történik meg, addig a bűnismétlés nem állhat fenn ebben a tekintetben, így az előzetes letartóztatás egyik feltétele sem – jelentette ki a szakjogász.

Borbély Zoltán kijelentette: a társadalomra való veszélyesség pedig nem olyan súlyú a közlekedési bűncselekményekben, mint egy erőszakos vagy szándékos bűncselekménynél, így borítékolható volt a bíróság döntése, ugyanis mint később ismerteti, ebben felmerülhet a bűnismétlés fogalma, ezért is lehetett végül házi őrizet első fokon.

Igaz, ez még csak az elsőfokú döntés, ugyanis az ügyészség fellebbezett a döntés ellen, így a másodfokú eljárásban még változhat utóbbi bírósági megítélése Borbély szerint. Egyébként utóbbira sok példa van a gondatlanságból elkövetett cselekményeknél, lásd a Császár-ügytől egészen a Rezesova-ügyig bezárólag történt nagy horderejű ügyeknél.

A balesetet okozó férfi esetében nem merülhetett fel az óvadék, mivel visszajött, és nem volt szó szökésről. Azt is megjegyezte, hogy előzetes tekintetében a tettet kell mérlegelni, nem a személyt.

135-140 kilométer per órás sebességtúllépésnél már speciálisan vizsgálja a bíróság, az ún. megtévesztő sebességet, és ilyen esetben a szituációban résztvevő többi autó szerepét is vizsgálják – fejtette ki.

Mint elmondta, a közlekedési jogalkalmazás nem biztos, hogy bűncselekményként fogja kezelni a nagymértékű sebességtúllépést.

Azonban az is kérdés, hogy a kriminalisztikai jogalkalmazás elmegy-e abba az irányba, hogy bűncselekmény legyen önmagában, ugyanis jelenleg a közúti veszélyeztetéssel együtt az – tért ki az elhíresült soroksári úti felvételre, ahol az autós 170 kilométer per órás sebességgel haladt.

hirado.hu

Feltöltve: 2017.08.23.
Megnézve: 1129

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra