HIRDETÉS
HIRDETÉS

328 igen, 299 nem ellenében a második szavazáson is átment a brit alsóházban az a törvényjavaslat, amivel az ellenzéki képviselők és a Boris Johnsonnal szembeforduló (volt) toryk megkötnék a kormányfő kezét, hogy kérjen halasztást az EU-tól, ha csak ezzel lehet elkerülni egy október 31-i rendezetlen brexitet. Ezzel megint szembementek a képviselők Johnson akaratával, és a törvényjavaslat átkerül a lordok házába.

Boris Johnson már kedd este jelezte, hogy ha az alsóházon átmegy az általa ellenzett törvényjavaslat, akkor az azt jelentené, hogy lehetetlenné teszik a tárgyalási pozícióját, az EU kezébe adnák a döntést, ő pedig elutasítja a további halasztást. Szerinte ebben az esetben előrehozott választásra lesz szükség.

ERRŐL BE IS ADOTT INDÍTVÁNYT A KORMÁNY. JOHNSON OKTÓBER 15-RE JAVASOLNA VÁLASZTÁST.

Johnson az alsóházi szavazás után kijelentette, hogy a rendezetlen brexit elleni törvénnyel felül akarják írni a 2016-os kilépési népszavazás eredményét. Azt mondta, hogy a kormány nem tud úgy működni, ha a parlament olyan törvényeket szavaz meg, amik lehetetlenné teszik az alkupozícióját. „Az alsóház nem hagyott más választást, mint hogy a szavazók döntsék el, kit akarnak miniszterelnöknek" – jelentette ki.

Johnson felszólalása után vita kezdődött az előrehozott választásról beadott indítványról. Erről majd késő este szavazhatnak a képviselők.

A hónapok óta egy előre hozott választásért kardoskodó, és ezért most nehéz helyzetbe kerülő Jeremy Corbyn, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője azt képviseli, hogy akkor támogatna egy választást ha a törvényjavaslat átmegy a lordok házán, és a királynő jóváhagyását is megkapta – vagyis törvényi erőre emelkedik. Szerdán egész nap jöttek arról a hírek, hogy a különböző ellenzéki pártok hogyan dönthetnek a kormány várható indítványáról. A munkáspárti képviselők várhatóan tartózkodni fognak, nélkülük pedig nem lehet meg a kétharmados többség.

A törvényjavaslat a lordok házában folytatja

A megállapodás nélküli, rendezetlen brexit elkerülését célzó törvényjavaslat elfogadása előtt volt egy pillanat, ami még a helyszínen lévő brit újságírókat is meglepte. Több módosítót is benyújtottak a törvényjavaslathoz, és furcsa kavarodás közepette ment át az egyik. A Press Association szerint azért ment át, mert nem voltak ott az ellenzők oldalán azok a képviselők, akik a szavazatszámlálást felügyelik. Ezt több munkáspárti képviselő támogatta, és lényegében Theresa May előző kormányfő háromszor is leszavazott kilépési megállapodásának egy verzióját is újra képbe helyezné, ha a miniszterelnöknek megint hosszabbítást kellene kérnie.

Az alsóház után a törvényjavaslat a lordok házába kerül. Ott átengedhetik a törvényjavaslatot, vagy visszaküldhetik módosítókkal az alsóházba. Ezúttal azonban komoly vita várható, ugyanis a javaslat támogatói azt szeretnék, ha még a parlament szeptember 9-12. között várható felfüggesztése előtt átmenne a törvény. Az ellenzői viszont arra készülhetnek, hogy végletesen elhúzzák a folyamatot, és az beleütközzön a felfüggesztésbe.

A BBC szerint több lord is hosszú éjszakára készülve, hálózsákkal, gurulós bőrönddel érkezett, és nem zárják ki, hogy a hétvégébe nyúlik majd a folyamat.
A keddi szavazás után kitették a rebellis torykat

Miután Johnson a múlt héten a törvényhozás öthetes felfüggesztését kérvényezte szeptember 9.-12. és október 14. között a királynőnél, aki ezt jóváhagyta, tudni lehetett, hogy a nyári szünetről kedden visszatérő alsóházban pártokon átívelve elindítják az október 31-i rendezetlen brexit elleni folyamatot. Rendkívüli vita kezdődött a brexitről, aminek a végén késő este 328 igen, 301 nem ellenében eldőlt, hogy kezükbe vehetik a napirendet, és szerdán az alsóház elé kerülhet a Johnson által ellenzett törvényjavaslat.

Johnson már a szavazás előttelveszítette alsóházi többségét, miután az egyik tory képviselő átült az ellenzékhez. A szavazásnál viszont összesen 21 konzervatív szavazott együtt az ellenzékkel, őket a korábbi fenyegetéseket beváltva erre válaszul kitették a pártból. A szerdai első szavazáson még nagyobb volt a különbség, egy újabb tory fordult szemben Johnsonnal. Azonban úgy tűnik, hogy a szerdai szavazásokat nem „bizalmi szavazásként" fogják fel, ezért ezúttal nem biztos, hogy ugyanolyan szankciót alkalmaznak.

A törvényjavaslat mögött elég biztosnak tűnik a támogatás, hogy a második szavazáson is elég szavazatot kapjon az alsóházban. Theresa May előző kormányfő alatt már átment egy olyan hasonló kezdeményezés, amivel törvényben kötelezték arra, hogy az akkori határidőhöz képest kérjen halasztást az EU-tól. A javaslat alapján

2020. JANUÁR 31-IG SZÓLNA A KÉPVISELŐK ÁLTAL KEZDEMÉNYEZETT ÚJABB HALASZTÁSI KÉRELEM.

A terveik szerint abban az esetben kellene a kormányfőnek újabb halasztásért folyamodnia, ha október 19-ig nem fogad el a parlament egy új megállapodást, vagy nem szavaz kifejezetten a rendezetlen kilépés támogatásáról (amit korábban már többször elutasítottak a képviselők). Van emellett egy olyan kitétel is, hogy ha az Európai Tanács másik határidőt javasol, akkor arról az alsóház dönthetne.
Egy bíróság elutasította a felfüggesztés megtámadását

A parlament felfüggesztése elleni jogi kezdeményezéseket is beadtak, az egyik kereset mögé John Major volt konzervatív kormányfő is aktívan beállt. A felfüggesztést jóváhagyó királynő döntését nem lehet megtámadni, de Johnson erről szóló kérését igen, ezt próbálják törvénytelennek nyilváníttatni több bíróságon is.

Szerdán egy edinburgh-i bíró most egy ilyen indítványt söpört le az asztalról azzal, hogy az ügy a politikusokra és a választókra tartozik, nem a bíróságokra, a kormány pedig nem szegett törvényt. A képviselők már jelezték is, hogy a döntést megfellebbezik.
A Bank of England kisebb recesszióval számolna

A szerdai parlamenti vita közben egy bizottsági meghallgatáson a jegybanknak megfelelő Bank of England elnöke, Mark Carney arról beszélt, hogy egy rendezetlen brexit negatív hatása a brit gazdaságra a legrosszabb forgatókönyv alapján kevésbé lenne súlyos, mint korábban gondolták, köszönhetően a 2018 vége óta tett előkészületeknek. Ez is azt jelenti, hogy a gazdaság 5,5 százalékkal esne be, nem pedig 8 százalékkal, mint korábban jósolták.

Ha nem történne addig semmi, nem kérnének újabb halasztást, nem szavaznának meg kilépési megállapodást a brit alsóházban, vagy nem vonnák vissza a kilépést, akkor október 31-én rendezetlen formában esne ki Nagy-Britannia az EU-ból. Boris Johnson korábban már hangsúlyozta, hogy megállapodással vagy anélkül, de mindenképpen ki akarja léptetni a briteket. A kormányfő keddi parlamenti beszédében is azt mondta, hogy új megállapodással akarnak kilépni, de az elmúlt héten kezdett manőverei amellett, hogy az EU felé is nyomást jelentenek, a rendezetlen brexit esélyét is közelebb hozták.

index.hu

Feltöltve: 2019.09.04.
Megnézve: 1576

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra