HIRDETÉS
HIRDETÉS

Egyhetes késéssel, február 5-én tartja meg az eredetileg január 29-re tervezett évértékelő beszédét Donald Trump amerikai elnök. Magyarics Tamás szerint gazdasági szempontból szilárd alapokon áll a Trump-adminisztráció.

Az amerikai elnök évértékelő beszédének új időpontjáról korábban Nancy Pelosi demokrata párti házelnök szóvivője, Drew Hammill tájékoztatott Twitter-mikroblogon.

Nancy Pelosi közölte: csakis a részleges kormányzati leállás feloldása után hajlandó a meghívást a kongresszusba elküldeni az elnöknek.

Az elnök nem köteles évről-évre beszámolni a kormányzati tevékenységről

Magyarics Tamás Amerika-szakértő a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában elmondta: egy rövid, átmeneti időpontot fogadtak el, amikor a demokraták és a republikánusok megpróbáltak tárgyalni egymással a kongresszusban, a kormányzati leállás felfüggesztése 30 napra szól, és ez idő alatt kellene megállapodnia a két oldalnak a további finanszírozásról. Magyarics szerint gazdasági szempontból szilárd alapokon áll a Trump-adminisztráció.

A beszéd elmondása nem kötődik „egy kőbe vésett dátumhoz”, az alkotmány azt írja elő, hogy az elnök időről időre beszámol a kormányzati tevékenységről, azonban nem köteles ezt évente megtenni – közölte a szakértő.

Jó alkalom a népszerűség növelésére

Ez azonban jó alkalom népszerűségük növelésére, ezért ragaszkodnak a beszéd évről évre történő elmondásához az elnökök, ilyenkor egy órán keresztül sorolhatják kormányzatuk eredményeit – fűzte hozzá.

Másik oldalról azonban, a demokraták miután megszerezték a többséget a képviselőházban, ők is tudják demonstrálni azt, hogy „a hatalmi körökön belülre kerültek”, ugyanis hivatalosan a képviselőház elnöke hívja meg az elnököt a beszéd megtartására – hívta fel a figyelmet Magyarics Tamás.

A szakértő úgy folytatta: Nancy Pelosi mint a képviselőház elnöke, először arra hivatkozott, hogy nem tudja garantálni a biztonságot – többek között a leállás miatt –, és ezért nem hívta meg az elnököt. Az elnök ilyen esetben esetleg máshol tarthatná meg a beszédét, azonban ez csökkentené azt a publicitási felületet, amit jelenleg ez a beszéd adna, a mindenkori elnöki beszédet ugyanis körülbelül 50 millió ember követi a televízió képernyőin.

Használtak a gazdaság helyzetének Trump intézkedései

Magyarics Tamás arról is beszélt: a gazdaság szempontjából mindenképp sikeresnek nevezhető az elmúlt két év, bár mindig vita van arról, hogy ezeket a gazdasági ciklusokat az elnök mennyire tudja befolyásolni.

Azok az intézkedések, amelyeket Trump hozott, többek között a vállalati adó csökkentése, valamint a nagyvállalatok kényszerítése arra, hogy munkahelyeket telepítsenek vissza, mindenképpen használtak az amerikai gazdaságnak – tette hozzá.

Gazdasági kérdéseket tekintve szilárd talajon áll a Trump-adminisztráció, rekordalacsony munkanélküliség mellett rekordmagas a gazdaság növekedése az utóbbi években – húzta alá a szakértő.

Keményebben lép fel Oroszországgal szemben Trump, mint elődei

Az ország külpolitikája ugyancsak eredményesnek tekinthető az elmúlt két évben, egyrészt sikerült rászorítani a NATO-szövetségeseket, hogy többet költsenek a védelmükre, így a tehermegosztáson is javított az Egyesült Államok – fűzte hozzá.

Magyarics hozzátette: Észak-Koreával megtörtént az első találkozó, míg a második szervezése már folyamatban van, az első találkozó óta pedig nem történt újabb észak-koreai kísérleti robbantás.

Ha sikerül elérni, hogy a közel-keleti helyzetről olyan felek tárgyaljanak egymással, akik korábban nem ültek egy tárgyalóasztalhoz, az is eredményt jelenthet – jegyezte meg a szakértő.

Donald Trump sokkal keményebben lépett fel az oroszokkal szemben, mint Barack Obama, Bush elnök vagy Clinton annak idején – mondta Magyarics Tamás.

hirado.hu

Feltöltve: 2019.02.04.
Megnézve: 1492

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra