"Továbbra is a hagyományos módszerek a legkedveltebbek a fogamzásgátlás gyakorlatában: a spirál, az óvszer, és a hormontartalmú tabletták! Korábban a hagyományos családtervező módszerek néhány bizonytalan eredetű hiedelmet jelentettek.
Kólával, ecettel, gumival
Ha például a nő az aktus után meleg vízbe ül, az esemény után pár kanál ecettel, vagy márka függetlenül kólával irrigál, állítólag elejét veheti a gyerekáldásnak. Volt, aki a cukormentes kólára esküdött, bízva annak spermaölő hatásában. Néhány internetes fórumon olvasható reakciók szerint a naptármódszer és a megszakításos közösülés is elterjedt családtervezési megoldás, bár az utóbbiról egy, a lapunk által megkérdezett harmincas férfi lebeszélné a fiatalokat. Ezzel a módszerrel ugyanis két egészséges fia született, a nagyobbik már iskolába jár.
"Manapság viszont egyre többen gondolkoznak felelősségteljesen a fogamzásgátlásról. Sok lánynak nem elég, ha védett, a hüvelyi fertőzéseket is gátolni szeretné. A tabletta mellett is ezért sokan használnak óvszert is. Az óvszer előnyeinek és hátrányainak széles szakirodalma létezik. Tény, hogy a fertőzés ellen a legjobb védelmet nyújtja.
Harmadik generáció, és hatások
Ami az orális fogamzásgátlókat illeti, az orvosi statisztikák szerint a 20-25 éves korosztály használja leggyakrabban. Ezek két hormont tartalmaznak: ösztrogént (ezt teszik felelőssé a trombózis kialakulásáért) és progeszteront. A legújabb széria minimális ösztrogént tartalmaz, így a mellékhatásai is minimálisra csökkentek. A betegtájékoztatóban azonban még így is hosszú listát olvashatnak a vevők az esetlegesen előforduló panaszokról a kontaktlencse viselési problémáktól a mellfeszülésig.
Szűk körben végzett közvélemény kutatásunk résztvevői sokféle, néhol meglepő hatásról számoltak be, de egyetértettek abban, hogy a menstruációt jótékonyan szabályozza, illetve rendszeressé teszi. Egy fiatal lány arról beszélt lapunknak, a tabletta hatására nőttek a mellei, de szedésének kezdetekor jelentkező kis mértékű depresszióját is a hormontartalmú szereknek tulajdonítja. Egy szintén huszonéves lány azért mondott le a tablettáról, mert visszeres lett a lába.
Gyűrű, szivacs, mikroszkóp
A három módszeren kívül új, kevésbé elterjedt megoldások is léteznek. A múlt év őszétől lehet hazánkban is kapni.
"Egyszerűen csak fel kell helyezni a hüvelybe a gyűrűt, amely ugyanúgy működik, mint a fogamzásgátló tabletták. Három héten keresztül alkalmazva gátolja a peteérést, majd a negyedik héten ki kell venni, és egy hét szünet után új gyűrűt alkalmazni" - mondta a szülész-nőgyógyász. Ez az eszköz havonta ötezer forintba kerül (idén a hormon tartalmú orális fogamzásgátlók is drágulnak: átlagosan négyezer forintot kell fizetni egy három havi adagért).
Gyűrűhöz hasonlóan használható szivacsról, amelyik a hüvelyben fejti ki hatását. Annyi előnye van, hogy nem tartalmaz hormont, de olyannyira új eszközről van szó, hogy széles körű tapasztalatok egyelőre nem léteznek.
Hab, kúp, pálcika
Újból népszerűek a nem hormonális, spermaölő habot képző helyi fogamzásgátlók, amelyek kúp, hab és tampon kiszerelésben kaphatók. Felhelyezésük után körülbelül tíz perccel hatnak, és két órán keresztül védelmet biztosítanak. Előnyük a kényelmes használat, valamint a baktérium- és gombaölő hatás. "Hátránya lehet viszont, hogy nagyon felhabzik, és ha többször is szeretnél akciózni kis idő elteltével, akkor csíp, vagy éget. Nimfomániásoknak nem ajánlott"
A legkevésbé használt módszer a pesszárium. Nagy a rizikó, hogy a sapka elmozdul a rendeltetési helyéről.
[LHP.HU]
2005.01.11. 21:23