HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Díszkert > Kerti oázisok

t: 5496

Kerti oázisok

Ősidők óta az emberiség kihasználva a víz gyakori fellelhetőségét, az aránylag egyszerű hozzáférési lehetőségét, valamint az emberre gyakorolt kedvező hatását, felhasználja a kertépítésben, de jelenlétét a lakásának komfortjából sem nélkülözheti.

Leggyakoribb és talán legősibb emberi kéz alkotta vízműtárgyak a források vizét elvezető csatornák. Az ókorban szinte a legősibb kultúrákban is találkozhatunk ilyenekkel, de tökélyre a rómaiak vitték építését. Más ilyen jellegű kerti műtárgyak az ásott kutak voltak. Utóbbiak napjainkban is szinte a leggyakoribb vízvételi lehetőséget biztosítják. Jelenlétük a kertekben, azok díszítő hatását is fokozzák.

Hasonló gyakorisággal fordulnak elő az ókorban létesített víztároló medencék és balneumok, melyeket fürdés céljára építettek. Római birodalom területéről mintegy 1200 ilyen létesítményről tudunk, melyek közfürdők voltak, de ezek között nem tartjuk számon az előkelőbb polgárok kertjeiben létesített medencék számát. Csak Aqincum területén tártak fel a régészek majd egy tucat közfürdő céljára szolgáló létesítményt.

A ma emberének kert és lakáskultúrájában a medencék, ha nem is alapfelszereltségnek számítanak, de egyre gyakoribbak és egyre gyakrabban tervezik azok megépítését.

Szintén ókori kulturális örökség a kerti dísztó vagy halastó. A ma ismeret színes pontylazacokat már több ezer évvel ezelőtt Ázsiában tenyésztették és exportálták keleti és nyugati országokba egyaránt. (Nálunk ma Százhalombattán szaporítják nagy sikerrel). A tavakban tenyésző és itthon is telepíthető vízililiomok vagy tündérrózsák, lótuszvirág néven kultikus szerepet töltöttek be az ókori népek életében és sok országban, például Egyiptomban, de Ázsiában is bútorok, művészeti tárgyak díszítésére szimbolikus képét felhasználták. Hasonlóan más vízinövényeket, melyeket szintén felhasználunk tavaink díszítésére, például a sásféléket is, ékítő formában az ókori művészeti tárgyakon láthatjuk viszont.

A kerti tavak sajátos díszítő elemei akár a kiskerteknek is, hiszen kínálatuk a kereskedelemben hihetetlen széles skálán mozog, mind nagyságukat, formájukat, mind pedig anyagukat tekintve, de magunk is könnyen építhetünk.

A kerti tavaknál kisebb létesítmények a madáriatók vagy a kerti csobogók, melyek szintén nem a ma emberének képzeletvilágának szülöttei. Az ázsiai kertek többségének nem csak, hogy díszei voltak, hanem egyenesen szimbolikus jelentéssel bírtak. A japán kert nélkülük elképzelhetetlen. A kert szerves egysége nem létezik madarak és azok dala nélkül, a madarak megtelepedését viszont a kertben az itatók, csobogók kimondottan segítik.

A madáritatók lehetnek akár kivájt fatörzsből, üreges terméskőből, de lehet egy díszes tálka, vagy akár egy kisebb medence is, a lényeg, hogy mindég friss vízzel legyenek feltöltve. Kiskertek másik praktikus dísze a különféle kerti csobogók.

Újabban rendkívül nagy választékban kínálják a kertberendezési boltok és maguk a gyártók is. Működtetésükhöz ma már, kisteljesítményű, de csak is kereskedelemben erre a célra forgalmazott mini búvárszivattyúk szolgálnak. Ezek a kisméretű keringető szivattyúk a tárolóedényben összegyűjtött vizet bizonyos magasságba felpumpálják, ahonnan a víz különféle megoldású akadályokon keresztül visszacsorog a kiindulási helyére. Útközben természetesen a víz párolog, ezért annak visszapótlásáról rendszeresen gondoskodni kell.

A csobogókat lehetőleg vegyszermentes vízzel üzemeltessük, inkább gyakran frissítsük azt, mivel a madarak többsége a kemikáliákra nagyon érzékeny. Valamikor az angol kertek közkedvelt díszei voltak természetes vízutánpótlással és rendkívül rafinált mechanikus vízforgató berendezések segítségével üzemeltek.

Madáritatónak is alkalmas, de a vízinövényeket kedvelők kertjeiben találhatók a különféle edényekbe telepített, általában mocsári növényekből összeállított életközösségek.

Ezeket a kis vízi világokat borító, élettől nyüzsgő vízeket nem szükséges cserélgetni, hiszen a benne élő flóra azt rendszeresen tisztítja, így az a megszomjazott madarakra teljesen veszélytelen.

Két, három fadézsába telepített vízi növényzet messziről odacsalja a környék madarait és a rendkívül hasznos varangyokat is. Szinte minden kertbe javasolható, hasznos díszek.

A középkor, benne a reneszánsz és a barokk világának páratlan szépségű kerti és köztéri díszei a szökőkutak. Mindenkor a jómódúság és a hatalom szimbólumai, ezért megjelenésükben impozáns látványt nyújtanak, de ennél fogva, feltételezik az őket körülvevő terek vagy szabad területek monumentalitását is.

Kiskerteknek groteszk kinézetet kölcsönöznek, ezért ha a ma divatos kivagyiságot el szeretnénk kerülni, és nem akarunk nevetségessé válni, felépítésüket otthonunkban, kertünkben mellőzük, hagyjuk, hogy köztereink, középületeink díszei maradjanak, mert oda valók. Horváth Tamás (forrás: Lakberendezés.hu)


2005.06.23

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Következő

Legfrissebb magazinok