HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Táplálkozás > Barátságos baktériumok - Te érted ezeket a szavakat: bifidus és probiotikum?

t: 6350

Barátságos baktériumok - Te érted ezeket a szavakat: bifidus és probiotikum?

Sokan vagyunk úgy vele, hogy akkor eszünk, amikor éppen nincs valami sürgősebb teendőnk. Azzal törődünk, hogy megteljen a gyomrunk, de a táplálék további útjára már nem gondolunk. Pedig a helytelen étkezési módnak komoly következményei lehetnek. Ezt támasztja alá egy táplálkozási szokásokat és gyomor-bél panaszokat hatszázharminc nőnél vizsgáló felmérés. A válaszokból kiderült, hogy minden harmadik nő észlel valamilyen emésztőrendszeri rendellenességet. A leggyakrabban előforduló panaszok: puffadás, teltségérzet, székrekedés, hasmenés.

A bélflóra (amit négyszáz fajta mikroélőlény alkot) a tápcsatorna első védelmi vonala a kórokozókkal szemben. Igen fontos szerepet játszik az anyagcsere-folyamatokban, benne bontódik le a szénhidrát és a fehérje. Számos káros hatás rongálhatja: stressz, nem megfelelő táplálkozás vagy egyes gyógyszerek, amelyek nemcsak a kórokozók csoportját tizedelik, hanem a hasznos bélflóratagokat is. Az egyensúly megbomlását úgy kell elképzelni, mint a dominósorét: ha az első szereplő nem jól működik, az kedvezőtlenül hat a következőre, a végeredmény pedig a rosszul funkcionáló emésztőrendszer.

Egyesek orvoshoz fordulnak, és gyógyszeres kezelésben bíznak, mások rádöbbennek, hogy a dolgokat ott kell kijavítanunk, ahol elrontjuk őket. Az élelmiszerek tudatos kiválasztásával segíthetünk emésztőrendszeri problémáinkon. Ahogyan tavasszal megszabadulunk meleg ruháinktól és a téli depressziótól, úgy igényli szervezetünk a könnyedebb táplálkozást. Székrekedéssel és puffadással szemben segít az őszibarack, az aszalt szilva, az alma, míg a zöldségek közül a paradicsom, a sárgarépa, a spenót, a krumpli és az uborka lehet hasznos.

Az orvosok szívesen ajánlják az élőflórás készítményeket (pl. savanyú káposzta, kefir, joghurt) is, mert ezek elősegítik az eredeti „lakók" visszatelepedését. Varázsszavunk ebben a küzdelemben: probiotikum. Ez a mikroorganizmus élő állapotban kerül a gyomrunkba, nem pusztul el a gyomor- és epesavak hatására úgy, mint a hagyományos joghurt vagy tejföl alkotórészei. A probiotikus joghurtoka bennük található barátságos baktériumokkal (bifidus, L casei) utánpótlást adnak a bélflórának, és mint valami felmentő sereg — helyreállítják annak egyensúlyát.


Joghurtos receptötletek

A joghurtok tartalmazzák a szervezetünk számára elengedhetetlenül szükséges fehérjéket, vitaminokat, emellett az egyik legértékesebb kalciumforrásként tartjuk őket számon. Érdemes próbát tenni velük nemcsak a reggeli során, hanem a konyhában is.

Joghurtos-kapros vitaminsaláta
(4–6 személyre):
A paradicsomot és a sárgarépát apró kockára vágjuk, a karfiolt kisebb rózsákra bontjuk, s ezeket a kukoricával együtt egy salátástálba helyezzük. A majonézt összekeverjük joghurttal, finomra vágott kaporral, sózzuk, borsozzuk, majd az így elkészült öntetet hozzáadjuk a zöldségekhez. 2-3 órára hűtőbe helyezzük, majd hidegen tálaljuk.


Joghurtos-gyümölcsös finomság
(nem csak fogyókúrázóknak):
Kedvenc gyümölcsízesítésű élőflórás joghurtunkat kiválasztjuk, és belekeverünk egy kávéskanál mézet. Megmosott friss gyümölcsöt felkockázunk, majd üvegtányérba tesszük, és néhány percre hűtőbe helyezzük. Ezután az elkészített mézes-joghurtot ráöntjük, tetejét gyümölccsel díszítjük, majd azonnal tálaljuk. (forrás: Maxima)


2005.05.02

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok