HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > FÉRFI > Csináld magad! > Amit a sziklakert építéséről tudni érdemes

t: 4947

Amit a sziklakert építéséről tudni érdemes

Élő példák egész sora bizonyítja, hogy mennyi rosszul megépített, a kert közepén “kinőtt” kőkupac éktelenkedik időnként az ég felé meredő természetellenes helyzetben lévő kövekkel, amelyet sziklakertként hoztak létre. Remélem e pár sor hozzájárul ahhoz, hogy értékes és gyakorlati információkat nyújtsunk mindenkinek, aki szeretné, hogy ízléses és szép kertet tudjon varázsolni magának, és azon belül szép legyen a sziklakertje is.

A sziklakert tervét nem lehet csak úgy kinézni egy könyvből, aztán megrendelni darabjait. A végső képet ugyanis mindig a felhasznált kövek alakja és mérete határozza meg. Márpedig nincs két egyforma kő, nincs két egyforma tér, ahová építhetünk.

Néhány szót a kövekről. Elsősorban a környékünkön előforduló kőlelőhelyek, bányák kínálatát érdemes megnézni, hiszen az itt fellelhető kőzetek nagy valószínűséggel illeszkednek majd kertünkhöz is, vagyis tájbaillő köveink lesznek. A közelünkből szállított kövek másik fő előnye, hogy a tetemes szállítási költségek jelentős része így megtakarítható.



Miután kijelöltük a létesítés pontos helyét szerezzünk be jó minőségű termőföldet, és alakítsuk ki a terepviszonyokat, ami ne csak arra korlátozódjon, hogy egy földhalmot létesítünk, hanem fokozatosan emelkedő, a környezetből nem kirívó lankás, helyenként változó kiterjedésű terepet alakítunk ki. Ezután helyezzük be a köveket, melyeknek legfeljebb egyharmada állhat ki láthatóan a földből, belesimulva a terep vonalába. Szerintem ez a munka legnehezebb része, ehhez szükséges a legnagyobb kreatívitás és érzék.



A kövek elhelyezése után a kellemesebb rész, a növényültetés következik.

A beépítendő növényanyag adja az igazi színt és szépséget, tompítja a kövek hidegségét, élővé varázsol minden évszakban. Az alkalmazott növények főbb csoportjai a következők: tűlevelű örökzöldek, hagymás évelők, törpe virágzó évelők, törpe cserjék, egynyáriak.

A tűlevelű örökzöldek biztosítják az egész éves zöldfelület nagy részét, különös tekintettel a téli hónapokra. Használjuk ki formagazdagságukat: gömb alakú – Thuja occi-dentalis ’Danica’, párnát alkotó – Pinus mugo var.pumilio, hosszúkás – Juniperus communis ’Sentinel’, változó levélszínűek – Juniperus squamata ’Blue Star’. Hangsúlyos növényként ezeket helyezzük el először.

A hagymás évelők a kora tavaszi időszakban díszítenek, amikor a cserjék és évelők még nem virágoznak. Épp ezért jelenlétük, színgazdagságuk meghatározó. Ide sorolandó a tulipán, a jácint, a nárcisz, a fürtös gyöngyike, a hóvirág. A törpe virágzó évelők egy rendkívül színgazdag és tág virágzási időszakot átölelő növénycsoport. Virágzásuk március végétől október végéig tart. Általában párnát alkotnak, ezáltal 2-3 év alatt közel fél négyzetméteres összefüggő növényfelülettel lepnek meg bennünket, amely takarja nemcsak a talajt, hanem a kőfelület egy részét is. Mivel a faiskolákban általában az épp aktuálisan virágzó törpe évelők kaphatók, érdemes őket egész évben folyamatosan vásárolni. Ide sorolhatók a varjúháj félék, a kőtörőfű félék, a törpe szegfűk, az alacsonyabb őszirózsák, a pázsitviola, a lángvirágok, hogy csak néhány ismertebb csoportot említsünk.



A törpe cserjék lombszíne és virágja szintén jelentős szerepet játszik az összhang megteremtésében. A törpe borbolya apró termete és bordó lombszíne kiválóan érvényesül a zöld levelű örökzöldek, vagy egy kék színű csenkesz társaságában. A cserjés pimpók néhány fajtája mindössze 20-30 cm magas viszont virágzási ideje májustól a fagyokig tart. Az orbáncfű különösen alkalmas összefüggő rézsűtakarás megvalósítására élénk sárga virágszínével. Csak savanyú talajon él meg, de sziklakertünk éke lehet az alpesi erika amely októberben megjelenő bimbóival, és kora tavaszi virágjaival egyedülálló hatást kelt. A sort természetesen még hosszan folytathat-nánk. Az mindenesetre általános érvényű tanács, hogy vegyük figyelembe az adott hely környezeti adottságait, a talaj típusát, a kert többi növényanyagát, hogy valóban változatos sziklakertet tudjunk létrehozni.



Az eddig felsoroltakon túl szeretnénk megemlíteni azt a lehetőséget, amikor a sziklakertünket vízfelülettel kombináljuk. Ezekben az esetekben szintén a természetben előforduló, sziklák közül előbúvó kis patak szeli át a kialakított terepet. A víz forgatását a talajba süllyesztett keringető szivattyú biztosítja, amely vízszűrővel van kombinálva a vízminőség megtartása érdekében. A víz útját ilyenkor a sziklák alatt elrejtett tófólia kíséri, amelyből szakszerű kialakítás esetén semmi sem látható.

Remélem a fenti rövid ismertető Önöket is hozzásegíti egy igazán szép sziklakert kialakításához.



2005.04.28

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok