HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Balkonra, teraszra, dézsába > Büszke begónia

t: 1496

Büszke begónia

A mintegy ezer fajt magába foglaló növénycsalád sokfelé megtalálható Ázsia, Afrika, Amerika trópusi és szubtrópusi vidékein, ahol sok párában és melegben van részük. De a gazdag választékban vannak hidegtűrőbb fajok is, amelyeket az Andok fennsíkjain és a Himalája lejtőin találtak.

A nálunk cserepes dísznövényként népszerűvé vált begonia eliator hibrid növény, amelyet jó száz évvel ezelőtt nemesítettek ki Angliában. Erénye, hogy hosszan virágzik, gyökerei erőteljesen növekednek. Fél telt és telt virágai a szivárvány majd’ minden színét felölelik. A fényes-zöld levelek fonákja vöröses és akkor is mutatósak, ha éppen nem virágzik. A növény föld feletti része törékeny: tele van nedvességgel és már a virág súlya is el tudja törni a szárat.

A begonia eliator trópusi igényű növény, sok meleget, sok nedvességet és világos helyet kíván. A huzatra és a gyakori helyváltoztatásra virág- és levélhullással reagál. Nem bánja viszont a tűző napot, emiatt kiválóan alkalmas erkélyládák beültetésére is.

Legdúsabban szeptember-októberben, 4-6 héten keresztül virágzik, miután napi 13 órán át érte a fény. Kertészetekben a fény növelésével vagy csökkentésével szabályozzák a virágzási időszakot. Tekintve, hogy a begonia eliator rövid tenyészidejű növényfajta, földjének tápanyagtartalmát folyamatosan szinten kell tartani. Az ideális öldkeverék savas kémhatású és 5 rész érett fenyőlombföldből, 1 rész lápföldből (tőzeg), 2 rész marhatrágyából és 1 rész folyami homokból áll. Mivel ilyen földkeveréket készen nem nagyon lehet kapni, folyamatosan, 5-10 naponként kell tápoldatozni alacsony koncentrációban: a levelekre permetezett 4 ezrelékes tápoldat hatásos.

Szaporítás

- Szaporítása történhet magvetéssel, de csak az úgynevezett F1-hibridek garantálnak fajtaazonos növényt. A magokat tőzeges föld felületére kell vetni és nem szabad földdel fedni, de a vetőládára a páraképződést elősegítendő, célszerű borítani. Szórt fényben 17-18 fokon csírázik. A magoncokat kikelés után gyakran kell szellőztetni, különben bepenészednek.
- Gyakoribb szaporítási mód a levél- vagy hajtásdugványozás. Ez akkor a legalkalmasabb, amikor napi 15 órán át kap fényt a növény. A dugványföld legyen laza, jó vízáteresztő és tápdús. Levéldugványozás esetén a levélnyelet meg kell kurtítani úgy, hogy a levél alsó része is földbe kerüljön.

(nana.hu)

2006.04.24

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok