HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Balkonra, teraszra, dézsába > Muskátli

t: 3852

Muskátli

E növények tulajdonképpen szubtrópusiak, őshazájuk Dél-Afrika. Feltehetően a föníciai hajósok vitték az ókori Görögországba. A muskátli görög neve: pelargos. Botanikai neve: Pelargoníum. A ma termesztett virágok őse kb. 80 cm magasra növő félcserje. Az első magyar nyelvű írásos emlék 1669-ből való, mely Lippai János írása.

A XVII. században többször keresztezték, ennek az eredménye lett az alacsony, egyszerű piros virágú növény. A XVIII. században további Muskátli szállítmányok érkeztek Dél-Afrikából Hollandiába és Angliába. A század végére, a fajokon belül már számtalan alfaja és változata volt ismert ennek a csodálatos növénynek. A XIX. században már 200 fajta létezett. Ekkor vált divattá e növények keresztezése és nemesítése. Az 1900-as évek elején már 300 faj volt ismeretes, melyek már színeikben is eltértek.

A piros színárnyalat mellett új színek is kialakultak. A virágok megváltoztak - száruk rövidebb lett, virágaik megnagyobbodtak és a sziromlevelek kerekebbek lettek az előzőeknél. Ma leggyakrabban a közönséges muskátlit, a futó- és félfutó muskátlit ültetjük, de kedveltek a szobamuskátlik is.

A közönséges muskátlit álló muskátlinak is nevezik, mivel szára egyenesen nő. Levelei erősek, melyeken barna gyűrű látható, virágai teltek. Nagyon sok színben jelenik meg. Számos fajtája ismert, például:

1. RIO - melynek erős virágzata egyszerű, szimpla. Leveleinek széle enyhén hullámos. Egyenes, zömök növekedésű.

2. Fidelió - nagy, teltvirágú. Levelei nagyok, mélyzöldek világosbarna gyűrűvel. Gyorsan növő fajta.

3. Flirtpel - 10-15 virágból álló nagy, félig telt, ernyős virágzata van. Rajzolat nélküli, enyhén karéjos levelei kicsi méretűek.

Futó- és félfutó muskátli levelei a közönséges muskátli levelénél húsosabbak és pajzs alakúak. Sűrűn virágzó hajtásai dúsan leomlanak. 50 cm-től 1,5 m hosszúra is megnőnek. Igen kedvelt fajták, könnyen kezelhetőek, például:

1. Ametyst - nagy, féltelt virágai vannak. Sötétzöld, húsos levelei karéjosak. Rövid, csüngő indái dúsak.

2. Tűzeső - szimpla, ernyővirágzatú. Levelei kicsik, sötétzöldek, szélei csipkések. Évente 1,5 m-re is megnő.

3. Mexikói nő - nagy, telt virágú. Ernyővirágzata fehér, piros szegéllyel. Levelei közepes méretűek, szélei karéjosak. Futómuskátli, korán virágzik.

A nemes muskátli (szobamuskátli vagy angol muskátli): erős növésű, virágai nagyok, dús ernyővirágzatokban nyílik. Színe lehet sötétlila, vörös, rózsaszín, fehér stb. Jól tűri a száraz szobai levegőt, de a melegebb évszakban jól érzi magát a szabadban is. Virágzása rövid - tavasztól nyár közepéig tart. Néhány fajtája:

1. Micky - virága közepesen nagy, szimpla 4-8 virágból álló ernyővirágzatú. Különleges fajta - közepesen növő, jól elágazó.

2. Tavaszi köszöntő - nagy virágainak széle enyhén hullámos. 4-8 virága van, melyek halvány rózsaszínek - nagy bíborvörös rajzolattal.

3. Valentin - nagy virágai kör alakban helyezkednek el. 2-4 virágból álló ernyővirágzata világos ibolyakék. Erőteljesen növekedő, gazdagon virágzó növény.

A muskátlit általában ablakban, erkélyen, teraszon és szobában tartják. Kifejlett növényt már április végétől vásárolhatunk. Ahhoz, hogy szépen fejlődjön sok napfényre és melegre van szüksége. Szereti a déli, délnyugati ill. a délkeleti fekvésű helyeket. Levelei és virágai a teljes napfényt kedvelik, viszont gyökerei érzékenyek a hőségre. Az öntözésnél figyeljünk arra, hogy ha sok vizet kap, a túlzott nedvességtől elrothadnak a gyökerei. Ha tehetjük, olyan helyen tartsuk, ahol nem éri közvetlenül az esővíz. Nem baj, ha a földje néha kiszárad, mivel húsos szárában és leveleiben elegendő nedvességet tárol.

A legkülönfélébb edényekbe ültethetjük a muskátlit. A leggyakoribb a műanyag virágláda és egyben a legpraktikusabb is, mivel könnyű, stabil, szállítása egyszerű. A ládák alját lyukasszuk ki, hogy a felesleges víz kifolyjon. Helyezzünk alá megfelelő alátétet, mely a lecsepegő vizet felfogja. Nagyon mutatósak a kőedények, az agyag virágládák, tálak, korsók; ezeknek ugyancsak rendelkezniük kell kifolyónyílásokkal.

Mivel a muskátli terjedelmes bokorrá fejlődhet, ezért fontos, hogy a növénytartó stabil legyen, és ne boruljon fel könnyen. Futómuskátlit ültethetünk ámpolnába (függő virágtartóba) is. Ennek anyaga legyen könnyű és könnyen tisztítható. A legjobb erre a célra a műanyag virágtartó. Gondoljunk arra is, hogy a növény terjedésével ezek egyre nehezebbek lesznek, tehát fontos az erős felfüggesztés és a jó teherbírás. Például egy 25 cm átmérőjű ámpolnába három tőnél ne ültessünk többet.

Nagyon szép, ha a tartóedények stílusát hozzáigazítjuk a ház külső képéhez, ill. környezetéhez. A barna mázas cserépedénybe ültetett álló muskátli akár a terasz különböző sarkaiban, a bejárat két oldalán vagy a kert különböző pontjain elhelyezve jól illik a falusias stílushoz. Kellemes képet ad az udvarban teleültetett régi szekér vagy egy talicska.

Egy fehér kő - vagy porcelánedénybe ültetett muskátli a hagyományos klasszikus stílusvilághoz illeszkedik. A terrakottacserépben elhelyezett növények leginkább az egzotikus hangulattal harmonizálnak. Természetesen azt, hogy milyen legyen a kőedény vagy díszcserép, mindenkinek az egyéni ízlése határozza meg.

Végül érdemes megemlíteni, hogy - ha tetszik, vegyíthetjük a muskátlit más színes egynyári virágokkal. Létrehozhatunk gyönyörű színkombinációkat, akár egy kicsi balkont is virágparadicsommá varázsolhatunk, ha elég fantáziánk van hozzá.


(forrás: www.lakberendezes.hu)














2006.04.03

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
RIO
RIO
Fidelió
Fidelió
Flirtpel
Flirtpel
Ametyst
Ametyst
Tűzeső
Tűzeső
Mexikói nő
Mexikói nő
Micky
Micky
Tavaszi köszöntő
Tavaszi köszöntő
Valentin
Valentin

Legfrissebb magazinok