HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Balkonra, teraszra, dézsába > Legyen vidám ez a tavasz!

t: 3212

Legyen vidám ez a tavasz!

Feltéve, persze, ha előző októberben elültette a hagymákat. Ha valaki mégis elmulasztotta volna az őszi ültetést, hajtatott hagymákat is vásárolhat, melyek a hűvös szobában tarthatók. Március végétől – a szabadföldi hagymák kibújása után – az erkélyt, balkonládát is betelepíthetjük az előhajtatott hagymákkal.

A kiültetéshez még bimbós példányokat vásároljunk, ezek akár egy hónapig is virítanak. Az ültetéshez enyhe, lehetőleg felhős napot válasszunk, erős napfényben gyorsan kinyílnak ugyanis a bimbók. Ha viszont éjszakára fagyok várhatók, takarjuk be a növényeket újságpapírral. A balkonládába ültetés előtt az edény aljára terítsünk drénréteget (agyaggranulátumot, vagy fenyőkérget), hogy túlöntözés esetén megakadályozzuk a hagymák elrothadását. Ügyeljünk rá, hogy a hagymák nagy része kiálljon a talajból. Mivel a hagyma elegendő tartalék tápanyagot tartalmaz, tápoldatozni nem szükséges.

Elvirágzás után az elfonnyadt részeket vágjuk le, de a leveleket feltétlenül hagyjuk meg. A növényeket gyökérlabdával együtt emeljük ki a tartóedényből és ültessük a kertben előkészített helyre, fák, cserjék árnyékába. Amikor a levelek elszáradtak a hagymákat ássuk ki és szellős, hűvös helyen tároljuk az őszi kiültetésig .

A kertben és a ház körül is jócskán akad már tennivalónk. „Nem szeretem munka” de most már halaszthatatlan: gereblyézzük össze a lehullott lombot, különösen a gyepen, mert a lomb alatt a fű nem kap levegőt, kipusztul. Az összegyűjtött lombot ne égessük el, inkább a kert sarkában komposztáljuk. Az ősszel befedett fagyérzékeny növényeket takarjuk ki, és vágjuk vissza az elfagyott ágakat. A feltöltött rózsatöveket is takarjuk ki, és végezzük el a metszést.

Ha szívesen bíbelődik palántaneveléssel, annak is itt van már az ideje. Az egynyári virágok magját csíramentes földkeverékkel töltött ládába vagy egyenesen a melegágyba vethetjük. A tetejét vékonyan földdel takarjuk, gyengéden lenyomogatjuk. Igényük szerint meleg vagy mérsékelten meleg helyen, a csírázásig sötétben és nedvesen tartjuk. Amikor a csíranövények akkorák, hogy meg lehet őket fogni, kis földlabdával egy másik szaporítóládába áttűzdeljük, egymástól 3-5 cm távolságra. (A nagyobb fajokat kis cserepekbe is ültethetjük.) A szaporítóládában növekedő kis palántákat áprilisban még egyszer át kell majd ültetnünk, de a szabadba csak a fagyok megszűntével ültethetők ki. Fontos, hogy előtte fokozatos edzéssel levegőztessük a fiatal növényeket.

Márciusi tippek

- A szobában elvirágzott kankalint (primulát) ne dobjuk ki, ültessük ki a balkonládába vagy a kertbe. A szabadban újra erőre kap és virágzással hálálja meg a gondoskodást.
- Hagymás növények helyett ültessünk kétnyári tavaszi virágokat. Az árvácska a legismertebb, legszebbek a nagyvirágú, hosszú virágzású fajták. Különösen jól mutatnak a színpompás virágok törpe növésű örökzöldek közé ültetve. Az árvácskát május közepéig az egynyáriak ültetéséig hagyhatjuk a balkonládában.

Hóvirág



A földkerekség egyik legrégebbi, legismertebb növényei közé tartozik. Legkorábbi tavaszjelző virágunk, sokszor már január végén, februárban nyílik a nedvesebb erdőkben, réteken. Árnyékban, de világos helyen, nedves, humuszban gazdag földben érzi jól magát.

Tulipán

Balkonládába, kerti edényekbe alacsonyabb növekedésű növényeket ültessünk. Érdemes különböző virágzási idejű fajtákat választani, így egész tavasszal gyönyörködhetünk a virágokban. Homokkal kevert virágföldben, napfényes helyen virágzik a legszebben.

Nárcisz

Balkonládák beültetéséhez alacsony növésű vagy mini fajtákat válasszunk. A hagymák fagyérzékenyek, ezért az agyagedények aljára szórjunk hungarocelltörmeléket, és erre rétegezzük a homokkal kevert virágföldet. Mérsékelten nedves földet igényel.

Jácint

Napos meleg helyen virágzik csak, jó vízelevezető képességű talajt igényel. Mészmentes vízzel rendszeresen öntözzük, a fölf felszíne legyen mindig nedves. Trágyázni nem kell. Elvirágzás után ültessük ki a kertbe, hogy jól fejlődjön a következő évre.


Gyöngyike

Hazánkban is honos, hálás, igénytelen növény. Virágai világoskékek, néhány év elteltével összefüggő virágszőnyeget alkotnak. A napos, félárnyékos helyet kedveli, homokos-agyagos kerti földben jól fejlődik. Vigyázat: mérgező növény!

(forrás: www.gyongy.hu)

2006.03.31

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Hóvirág
Hóvirág
Nárcisz
Nárcisz
Jácint
Jácint
Tulipán
Tulipán
Gyöngyike
Gyöngyike

Legfrissebb magazinok