A mirtuszvirágúak rendjébe tartozó gránátalmafélék (Punicaceae) családjába egy nemzetség, a (Punica) és mindössze két faj tartozik: a Punica protopunica és P. granatum. A gránátalmát Földközi-tenger és a Fekete-tenger mellékén több ezer éve termesztik. Az ókori Kelet legkedveltebb gyümölcse volt. Feltűnő, skarlátpiros virága van. Kétivarú, megnyúlt tengelyű, virágaiban sok porzó van, termőlevelei pedig egymás fölött 2 emeletet alkotnak. A termőtájat a húsos vacok körülnövi, és belőle emeletes, sokrekeszű, sokmagvú, ehető álbogyótermés fejlődik. A termést üdítőital készítésére használják. Díszcserjeként nálunk is ültetik.
A törpe gránátalma bemutatása
A törpe gránátalma temperált körülmények között, szélvédett helyen, déli lejtőkön, déli fal tövében, szabadban is nevelhető, bár eredetileg szubtrópusi cserje. Remek habitusú, kompakt, sűrű, kb. 45-90 cm magasra nő, amely akár termést is érlel, ha a nyarat hosszú, kellemes ősz követi. Edényben nevelve, télen fagyvédett helyen teleltethető. Ha beérik, termése fogyasztható. Mindezzel együtt dísznövényként tartjuk számon. Egyes változatainak dupla virágaiból nem is fejlődik termés, hiszen a termőrészek helyett is sziromleveleket nevel. A törpe gránátalmát először 1803-ban írták le, mint természetes törpe mutánst, nemcsak termete törpe, hanem levelei és virágai is. Gondos metszéssel kis fává nevelhető. Christian Persoon német botanikus 1806-ban jelent meg vele a piacon.
Mindnyájan mutatós levél dísznövények, még ha el is marad a virágzásuk. Jól tűrik a száraz, forró nyarat, a közvetlen napot. Kora tavaszi leveleik bronzosak, majd fényes zölddé válnak, végül ősszel mutatós sárga színt öltenek. A lombváltásra csak kora tavasszal kerül sor, a levelek gyakran az ágon maradnak a tél folyamán.
Kedvelt bonsai alany, a kezdők kedvence, hiszen természettől fogva törpe marad.
Kiültetve remek dísze lehet a sziklakertnek, de csak olyan helyre ültessük, ahol a talaj nedvességtartalma nem folyik el azonnal a csapadék lehullását (Öntözést) követően. Az első évben a mély begyökerezést segíti, ha a szezonban végig, rendszeresen öntözzük. Formára alakítva, mutatós növénnyé nevelhetjük. Verandán, télikertben a legnaposabb helyen érzi jól magát, de déli nap helyett a reggeli napot részesítsük előnyben. Nyáron rendszeresen öntözzük, és a szabadba is kivihetjük. Ajánlott földkeveréke: 1 rész kertészeti tőzeg, 1 rész agyag, 2 rész homok.
Narancs sárga, szimpla virágai jól mutatnak a Lantana camara `Monol` (sétányrózsa) sárga virágaival, és a mélybíbor Heliotropium arborescens `Iowa`-val (heliotróp). Leveleinek színét kiemeli a Olea europaea `Monher` (olajfa)kontrasztja.
A 'nana plena' változatok duplavirágúak, sterilek. A 'nana emperor' duplavirágú, lassú növekedésű, termést is érlelő fajta. Bonsainak kiváló. A féltörpe 'wonderful', az eredeti méret felére nő, meleg környezetben fogyasztható, 5-6 cm átmérőjű termést is érlel.
A gyógynövény
Hatóanyagai a kéregben 0,5-0,7% piperidin alkaloid pelletierin, pseudo-pelletierin, kb. 25 % hidrolizálható cserzőanyag, terméshéjban kb. 28% cserzőanyag, 34% nyálka-poliszaharid, szaponin (ursolsav, betulinsav), virágban pelargonidin-glikozid, kevés tannin, szitoszterol, a termésben delphinidindiglikozid, cukrok, citromsav, egyéb szerves savak és észtereik, vitaminok A népi gyógyászatban colitis, dysenteria esetén, féregűző is, virág adstringens diarrhoea ellen használták.
Garami Márta
(forrás: www.kertpont.hu)
További írások a gránátalmáról a www.kertpont.hu-n
A gránátalma
Gránátalma A prosztata rák ellen
Gránátalma bonsai
Gyógyhatásai
Magzatvédő gránátalma