A medencealapi izmok fontos szerepet játszanak a kismedencei szervek (hólyag, prosztata, végbél, hímvessző) megtartásában, az ürítési és megtartási funkciókban. Az intimtorna segít az altesti műtét előtt a felkészülésben, utána a regenerálódásban.
Az intimtornáról már sokat olvashattak az inkontinenciával harcoló vagy szülés utáni fittségüket visszanyerni kívánó nők, de a férfiak számára igazi újdonság. Az intimtorna elvileg mindig is nyitott volt férfiak, sőt, gyermekek számára is. A vizelettartási problémákkal, ágybavizeléssel bajlódó gyermekeknek is hasznos segítség lehet, és a Heim Pál Kórházzal közös előkészületek folynak, hogy bevett gyakorlat lehessen a gyermekek oktatása is. A gyakorlatban azonban csak most körvonalazódik, milyen lehetőségeket tartogat a férfiak számára.
Jovanovics Ágota testnevelő tanárként először a sajtóból értesült Kriston Andrea nagyon eredményes tornájáról, majd elvégezte az alapos szakmai képzést. A szakmai élet úgy hozta, hogy ő kezdett el foglalkozni azokkal a házaspárokkal, majd férfiakkal, akik a női intimtorna eredményeit hallva vagy tapasztalva egy bátor döntést követően megosztották problémájukat a szakemberrel. Jovanovics Ágota rendszeresen konzultál urológus szakorvossal, és közösen értékelik az eredményeket.
A gyakorlat az volt, hogy 5-6 fős homogén, azaz női csoportokkal foglalkozott, mígnem egy nap együtt kereste fel őt egy házaspár. A házaspárokkal mindig külön foglalkozik, de a férfiak is főleg egyénileg jönnek. Az edzőnő elmondása szerint a férfiak sokkal szégyenlősebbek, különösen egymás előtt, vele, mint egészségügyi szakemberrel bátrabban megosztják gondjaikat. Sokszor azért lehet eredményesebb a férfiak kezelése, mert racionálisabbak, célirányosan nyíltak, céltudatosak.
Ahogy a nőknél is, az intimtorna elemeinek elsajátítása nagyon hasznos lehet a későbbi problémák megelőzése miatt. A férfiak közül tízből nyolcan bevallottan azért jönnek, hogy szexuális életük minőségét javítsák. Az örömteljesebb szexualitás mellett komoly gyógyászati jelentősége is van a gyakorlatok elsajátításának. Prosztata műtétek után gyakorta lép föl impotencia, illetve inkontinencia, sokszor a kettő együtt.
A tanfolyam elején minden résztvevővel egy urológussal összeállított kérdőívet töltetnek ki, amely részletesen kitér a vizeletürítéssel és a szexualitással kapcsolatos kérdésekre, hogy az egyénre lehessen szabni a gyakorlatokat. A tanfolyam maga 10 órás, és minden alkalommal van házi feladat is, mivel az elérhető eredmények nagyban függnek a gyakorlás rendszerességétől.
Milyen izmokat mozgat meg és mi mindenre jó az intimtorna?
Az altesten elhelyezkedő izmokról azt lehet mondani, hogy nagyjából egy nyolcast formáznak, melynek az elülső gyűrűje a nemi szervek körüli rostkötegekből áll, a hátsó pedig a végbél körül helyezkedik el. A nyolcas két részének határvonalán húzódnak a haránt-gátizmok. A külső végbélzáró izomgyűrű és a végbélemelő izmok tornáztatásával jól karban lehet tartani az aranyérre hajlamos végbéltájékot, meg lehet állítani a folyamatot. Ha ugyanis a végbélzáró izmok erősek, nem engedik kitüremkedni az aranyeres vénatágulatokat. A gyertyaállást máris kipróbálhatják az aranyeresek, mert ez a testhelyzet segít a vénákban pangó vér "kiöblítésében". A gyakorlatsorok abban is segítenek, hogy erőlködés nélkül, illetve a megfelelő izmokat működtetve ürítse a beteg a székletet, műtét után pedig a torna segíti az érintett izmok regenerálódását.
A hererázó izom például akkor lép működésbe, amikor hideg hatására a here összehúzódik. Karöltve a hasfalon tapadó ún. elülső izommal, mely alul a hímvessző tövénél körbefutó izomgyűrűben végződik, ez az izomcsoport a hímvesszőt a merevedéskor emeli, és különösen a merevedés végső fázisában fontos az edzettsége. A haránt gátizmok edzettsége és ügyessége is a szexualitás miatt fontos elsősorban. Általánosságban elmondható, hogy a tornáztatással javul az izmok anyagcseréje és oxigénellátása, így a merevedési zavarokon túl, a korai magömlés kezelése mellett vizeletürítési problémák, húgycsőgyengeség, székletinkontinencia esetén is javasolt a rendszeres gyakorlás és torna.
Nem mindenkinek egyformán könnyű ráérezni ezeknek a rejtett izmoknak az akaratlagos mozgatására, de odafigyelve rájuk előbb-utóbb meghozza az eredményt a gyakorlás. Később a tanultak automatizálódnak, és javul az adott funkciók elvégzése. Nem kell tehát attól tartani, hogy természetellenesek lesznek az intim tevékenységek. Teljesen egészséges embernél legalább 3 hónapos gyakorlás szükséges az igazi eredményekhez, műtött betegnél a szövetek sérülése és a regenerálódáshoz szükséges idő kb. hat hónapra nyújtja ezt az időszakot, de az eredmények nem fognak elmaradni. Prosztataműtéten átesett férfiaknál például jó eredmény, ha napi tizenöt helyett, elegendő - mondjuk - hatszor meglátogatni a mellékhelyiséget.
Nagyon eltérő lehet, hogy természetesen ki mennyire használja az intimtornával fejleszthető izmait. Elvileg ösztönösen is működnek, de tanítani is lehet, ahogy például a thaiföldi anyák adják tovább tapasztalataikat lányaiknak. A civilizált életforma mindenesetre nem kedvez altesti izmaink edzettségének. Nem kivételek ez alól a rendszeresen sportolók sem, akik az átlagnál mindenképpen többet mozognak. Sőt! A sportos, kidolgozott törzs- és végtagizomzatú nőknek nem egyszer pont a fokozott sport miatt sokkal erőtlenebbek, ügyetlenebbek, elhanyagoltabbak az altesti izmai, mint látszólag edzetlenebb, "puhányabb" nőtársaiknak. Valószínű, hogy ez az összefüggés igaz a férfiakra is.
inkontenencia