A kényszeres fogyókúrázás és vásárlás, a játékszenvedély vagy a számítógépfüggőség is eluralhatja az életünket, úgy, hogy az egyéb dolgok, a külvilág és társas kapcsolataink elvesztik jelentőségüket.
Enni vagy nem enni
Az evészavarok az elmúlt néhány évben drámai módon szaporodtak, ma Magyarországon a nők legalább 70 százaléka próbálja valamilyen módon befolyásolni evési szokásait. A szakemberek szerint ebben nagyrészt a média ludas, amely kizárólag sovány nőideált állít az emberek elé. 1950-ben Marilyn Monroe még megengedhette magának, hogy közel 60 kiló legyen, a mai szépségideál szerint már kövérnek számítana.
Az anorexia betegséget már 1868-ban leírta egy angol orvos. A beteg annak ellenére, hogy feltűnően sovány, fél a súlynövekedéstől és az elhízástól. Judit 158 centiméter magas volt és 28 kg. 14 éves korában, 52 kilósan kezdett fogyókúrázni, mert a barátai csúfolták „pufóksága” miatt. Két éven keresztül egyre kevesebb ételt vett magához, állandóan a karcsúság lebegett a szeme előtt. Egy év alatt 11 kilót adott le, menstruációja elmaradt. Szülei látva a megállíthatatlan fogyást, ragaszkodtak az orvosi kezeléshez. Judit ennek ellenére, saját bevallása szerint, legfeljebb napi 300 kalóriát vett magához, a többi ételt titokban a vécébe öntötte. Végül, talán az utolsó pillanatban, beszálították egy pszichiátriai osztályra. Az életét sikerült megmenteni, de a gyógyuláshoz még jónéhány hónap kezelésre van szüksége. Nem mindenki ilyen szerencsés, a betegek 2-10 százaléka halálra koplalja magát.
Barbie-álom
Az evészavarok kezeléséhez hozzátartozik a testméretekkel kapcsolatos téves hiedelmek és a magatartás megváltoztatása. A nők jó része például szeretne gyerekkora kedvenc Barbie babájához hasonlítani. Ha egy 152 centi magas, 60 kilós nő Barbie-méretekkel szeretne rendelkezni, akkor 2 méter 25 centire kellene nőnie, kebleinek kerületét 13 centivel, nyakának hosszát 8 centivel meg kellene nyújtania, csípőjének kerületét pedig 15,3 centivel csökkentenie kellene.
Farkaséhesen fogyni
Györgyi munkanélküli, 5 éve van férjnél. „Ahogy bezáródik az ajtó Laci mögött , berohanok a fürdőbe és megmérem magam. Ugyanaz a súlyom, mint tegnap. De ez nem elég. Fogyni akarok! A tükörből egy lottyadt tehén néz vissza rám, egy poshadt, túlérett körte. A következő pillanatban már a hűtő előtt találom magam, először a tegnapról maradt sütiket veszem elő. Muszáj édességgel kezdenem. A maradékot megpróbálom úgy rendezni, ne látsszon, hogy mennyit ettem meg. Ráengedek fél liter tejet, hogy könnyebben menjen a hányás, aztán beteszek a sütőbe 6 szelet kenyeret. Amikor megpirultak, megfordítom őket és vastagon megkenem kacsazsírral. Imádom! Hogy kibírjam, amíg pirul, bekapok pár szem csokis kekszet. A kenyér után jön egy kis krémtúró, lekvár, egy fél doboz fagyi. Aztán újabb 6 szelet pirítós. A gyomrom már olyan, mint egy óriási hólyag a mellkasom alá szorulva. Kisvártatva ledugom az ujjam, egymás után többször is, és szépen viszontlátok mindent, amit bekebeleztem. Örömmel észlelem, hogy az iszonyúan hízlaló sütiktől is megszabadultam. A végén szédülök, gyöngének és üresnek érzem magam.”
A bulimia az anorexiához hasonlóan az esetek 90-95 százalékában nőknél fordul elő. 15-21 éves korban jelentkezik a leggyakrabban, általában egy drasztikus fogyókúrát követően. A pszichológusok szerint az evési zavarral küszködők túlságosan nagy jelentőséget tulajdonítanak mások véleményének és elvárásainak, ezzel szemben nem tudnak mit kezdeni saját, belső szükségleteikkel.
Csokoládéfüggőség
A legújabb kutatások szerint a csokoládééhség nem egyszerűen hangulatunktól függ, ugyanis kimutatták, hogy a csokoládéban található kémiai anyagok egy része ugyanazokhoz a neuronokhoz kötődik, melyekhez a kannabiszszármazékok is. Egy csokoládéevőnek azonban 11 kiló csokoládét kellene egy ültő helyében elfogyasztania ahhoz, hogy a kannabiszéval egyenértékű hatást érjen el... (FORRÁS: NaNa)