Amikor a hormonok a ludasak
Hipotireózis (a pajzsmirigy csökkent működése)
A pajzsmirigy felelős azért, hogy milyen gyorsasággal égeti a kalóriákat a szervezetünk. Csökkent működésére a nők tízszer hajlamosabbak, mint a férfiak. Ilyen esetben a kilók lassan és fokozatosan rakódnak le, ezért eleinte észrevétlenül gyarapodik a testsúly. Okozhatja jódhiány vagy autoimmun betegség is.
Tünetek: Fáradékonyság, száraz haj és bőr, fázékonyság, székrekedés, tompult szellemi működés, étvágy csökkenése (melynek ellenére a testsúly tovább nő).
Megoldás: Mielőtt elkezdene jódtablettákat szedni, érdemes orvoshoz fordulnia.
A megoldást a pajzsmirigyhormon tartalmú tablettákkal való kezelés jelentheti. Amint visszaáll a pajzsmirigy rendes működése, a felszedett kilók fokozatosan leapadnak. Nem árt óvatosan bánni a különböző fogyasztó tablettákkal, mert akad köztük olyan, amelyik megzavarhatja a pajzsmirigy működést.
PCOS (policisztikus petefészek szindróma)
PCOS esetén elmarad a peteérés, mert a túlzott férfihormon-termelés következtében nem elég nagyok és érettek a petesejtek.
Az ilyen betegségekben szenvedőknek - még ha karcsúak is - alacsonyabb a napi kalóriaigényük, mint másoknak, mert a PCOS inzulin rezisztenciát (ellenállást) okoz, és ezáltal lelassítja az anyagcserét.
Tünetek: Rendszertelen menstruációs ciklusok, az arcszőrzet erősödése, gyulladt pattanások megjelenése, terméketlenség.
Megoldás: Egyes fogamzásgátlók szabályozzák a megemelkedett tesztoszteron-szintet, mely a tüneteket okozza. A cukor- és szénhidrátszegény étkezési szokások kialakítása segít az inzulinérzékenység kezelésében.
"Túlélő tüsző" szindróma
A PCOS-t gyakran összetévesztik a meg nem repedt (túlélő) tüsző szindrómával. Ebben az esetben a tüsző megérik, de nem reped meg, és nem érlelődik a helyén sárgatesthormon.
Tünetek: Jellegzetes stresszbetegség, amely elhízást és fokozott szőrnövekedést okozhat. Míg a PCOS-t meddőség kíséri, addig az ezzel a szindrómával küzdő nőknek lehet gyermeke.
Megoldás: Míg a valódi PCOS-t úgy kezelik, mint az időskori cukorbajt - hiszen a probléma ott is az inzulinreceptor-érzéketlenség -, a "túlélő tüsző" szindrómát megfelelő ovulációindukciós kezeléssel gyógyítják, mely nem nélkülözheti a kiváltó stressz eredetének felismerését és hatékony lelki gyógyítását.
Inzulin rezisztencia (csökkent inzulinérzékenység)
A túlsúly és a helytelen táplálkozás okozta cukorbetegség első jeleként tartják számon. Az évek során felhalmozódott cukor és a tartósítószerek ugyanis meggátolják a szervezetet, hogy megfelelően reagáljon az inzulin hormon termelődésére, mely szabályozza a glükóz eljutását a sejtekbe. Ennek következményeként a felesleges glükóz zsírként raktározódik el, mely további hízáshoz vezet, ami még inkább megzavarja az inzulinfolyamatokat. A fokozott édesség utáni vágy azt jelzi, hogy a sejtek nem jutnak elegendő glükózhoz.
Tünetek: Magas vérnyomás, fáradékonyság, száraz bőr, édesség utáni vágy.
Megoldás: Konzultáljon orvosával életmódja változtatásáról! Felejtse el a cukros és zsíros ételeket!
A legjobb, ha kezdetben minden nap sétál félórát, később viszont áttér a ritkább, de a szervezetet jobban igénybe vevő mozgásformákra. Emellett orvosi javaslatra szedhet omega 3 zsírsavat tartalmazó étrendkiegészítőket is.
Amikor etetjük a lelkünket
A lelki okokra visszavezethető elhízás egyik legjellegzetesebb tünete a jojó-effektus, amikor a fogyás utáni időszakban a kilók kamatostul visszatérnek. Ilyenkor aligha segítenek a csodadiéták és -módszerek, a felesleges kilóktól csak akkor lehet megszabadulni, ha előbb helyükre kerülnek a dolgok.
Túlhajszoltság okozta túlevés
Az élet számos területén érezhetjük úgy, hogy csapdába estünk. A helyzet akkor válik aggasztóvá, amikor egyre több területen tennénk ki az elakadásjelzőt. Ilyenkor a bennünk lappangó feszültség a halmozódó feladatok nagyságával arányosan nő. Esténként a megnyugvás perceit a vacsora fogásai jelentik, amikor a "ma még alig ettem" mottóval a túlevés veszélye fenyeget.
Tünetek: Kimerültség, koncentrációs zavarok, koffeinfüggőség.
Megoldás: Próbálja meg kívülről vizsgálni életvitelét, és rugalmasabban kezelni problémáit! Írjon egy listát arról, min szeretne változtatni, és azt is vegye számba, hogy eddig mi tartotta vissza ettől. Igyekezzen több időt szakítani önmagára. Habzsolás helyett relaxáljon, vagy menjen el kocogni! Utána még bőven marad ideje egy egészséges, mégis tartalmas vacsorára.
A háj mint védőbástya
A zárkózott személyiségű, önbizalomhiánnyal küzdő, otthonülő nők esnek sokszor abba a hibába, hogy nem változtatnak életmódjukon, inkább evésbe fojtják minden frusztrációjukat. Ez a folyamat is önmagát generálja, hiszen minél jobban gyarapodnak a kilók, annál kisebb lesz az önbizalmuk, és annál kevésbé akaródzik kibújni a hájból épített védőbástyák mögül. Végül már egyáltalán nem törődnek önmagukkal.
Tünetek: Örök vesztesnek érzi magát, akit nem lehet szeretni. Habár keményen kritizálja magát súlyfeleslege miatt, már rég feladta a reményt, hogy lefogyhat.
Megoldás: Ismerje fel, hogy ördögi körbe került, és amíg nem képes tenni azért, hogy javuljon az énképe, esélye sincs a boldogságra. Koncentráljon belső értékeire, hiszen addig aligha tud megbirkózni a túlsúllyal, amíg nem szereti önmagát. Keressen egy szimpatikus személyi trénert, vagy csatlakozzon egy olyan fogyókúrás klubhoz, ahol sorstársaival találkozhat.
Szezonális hangulatzavar
Ez a betegség a teljes spektrumban sugárzó fény elvonásának tünete, ezért leginkább a hideg hónapokban fordul elő. A nyári napfény szerotonin hormon termelődésére ösztönzi a szervezetet, melytől energikusabbnak és boldogabbnak érezzük magunkat. Ezzel magyarázható az édességek utáni fokozott vágyakozás is, hiszen ezek emelik a vércukorszintet és serkentik a szerotonin termelődését.
Tünetek: Álmatlanság vagy megnövekedett alvásigény, fokozott étvágy, rossz közérzet, búskomorság.
A jó idő közeledtével a tünetek szinte maguktól elmúlnak.
Megoldás: Fényterápiát szoktak javasolni, amely enyhíti a tüneteket. A naphiányt orvosolhatja néhány percnyi bioszolárium is. Ha mégsem tudna leszámolni a napjait megkeserítő rosszkedvvel, fogyasszon minden nap 2-3 csésze antidepresszáns hatású orbáncfű teát! Tihanyi András dietetikus (forrás: wellmag.hu)