Sok táplálék nehezebben emészthető a szervezet számára, így főleg azok elhagyásával, illetve kerülésével érhetünk el eredményt. Ilyen jellegű ételek a húsok, húskészítmények, a tojás- és tejtermékek, a fehér lisztből és fehér cukorból készült táplálékok, valamint az erősen fűszeres, sós ételek.
Az emberi szervezet számára a fehérjetartalmú ételek a legnehezebben emészthetők, így az ilyen jellegű táplálékok távoznak el legkésőbb a testünkből.
A tejtermékek megemésztése is nagy erőket igényel szervezetünktől, rengeteg energia fecsérlődik el, amíg elbánunk velük. A fehér lisztből készült ételek hizlalnak, ugyanakkor nem tartalmazzák a gabonák hasznos ásványi anyag és rosttartalmát. A só nagyon megterheli a vesét, és a vizet is megköti.
Ha megszületik önben a bátor döntés, hogy lemond a fenti élelmiszerekről, akkor nagy lépést tesz a változás felé, és egyben a fogyókúráknak is örökre búcsút mondhat!
Mit mivel helyettesíthet?
Fehér kenyér helyett barna kenyér Manapság nagyon sok finom, minőségi kenyeret vásárolhatunk, melyek teljes kiőrlésű gabonákból készülnek. Van köztük élesztős és élesztőmentes, magvas, sós vagy sómentes, tönköly, rozs, és még sorolhatnánk. De legyen óvatos! Sok barna kenyér fehér lisztből készül, amihez malátát kevernek, így nyerik a barna színt, ezért mindig győződjön meg róla, hogy a pénzéért minőségi terméket kap-e.
Fehér liszt helyett teljes kiőrlésű liszt
A teljes kiőrlésű liszt előállításakor az egész gabonaszemet felhasználják, és ezáltal megőrzik értékes ásványi anyag és rosttartalmát. A natúr- és bioboltokban szinte az összes gabonafajtából kapható teljes kiőrlésű liszt.
Tojásból készült tészták helyett tönköly- és durumtészták
A tönkölybúzából készült tésztáknak magas a fehérje-, ásványi anyag és rosttartalma. A durumtészták szintén tojásmentes metéltek, gyorsan elkészíthető belőlük bármilyen ízletes tésztaétel.
Húskészítmények helyett búzahús (más néven szejtán)
A lisztből kimosott sikér - fehérje - tökéletes a hús pótlására, szinte minden hagyományos ételt el lehet készíteni vele. Könnyű rántani, pácolni, ideális pörkölthöz, vagy akár brassóihoz.
Felvágottak helyett gabonakolbász
A gabonakolbász a füstölt kolbászra emlékeztető ízű és állagú termék, melyet műanyag bélbe töltenek, alapanyagai pedig teljes gabonafélék, növényi olajok és fűszerek.
Túró helyett tofu
A tofut szójatejből vagy szójalisztből készítik, közepesen kemény az állaga, nagyon hasonlít a túróhoz. A natúr tofu íze semleges, de lehet kapni füstölt változatban is. Önmagában ritkán fogyasztják, inkább sütve vagy rántva, de körözöttes krém is készíthető belőle.
Tej helyett rizs-, szója- vagy zabtej
A rizslisztből készült tejpótló szer színe és állaga az eredeti tehéntejre emlékeztet, azzal a különbséggel, hogy sokkal krémesebb az íze. További előnye ennek a tejnek, hogy a tehéntejre allergiások is fogyaszthatják. A rizstej tárolása felbontott állapotban sem igényel hűtést, ha egy-két nap alatt elfogy, de hűtőben akár egy hétig is eltartható.
A szójatej szójababból készül, állaga zsírszegény tejre emlékeztet. Zsírosabb és nehezebb a rizstejnél, hűtést igényel. A zabból előállított zabtej állaga a rizstejhez hasonló.
Tejpor helyett kókusztejpor
A kókusztej szárítással tartósított formája kitűnő a gabonakávé, a különböző krémek vagy sütemények ízesítésére.
Sűrítésre gabonatejpor
Árpa, zab és más gabonák lisztjeinek keverékéből állítják elő, jelentős a nyomelemtartalma. Készíthetők belőle italok és főzelékek, de mártások sűrítéséhez is ideális.
A só is pótolható
A sózáshoz, ízesítéshez nagyon sok lehetőség közül lehet választani. Az egyik legnépszerűbb ízesítő anyag a szójaszósz, de ezenkívül még számtalan változatot kínál a reformkonyha. Íme néhány lehetőség:
A kapormag, a zellermag, a szárított lilahagyma porrá zúzva kiváló fűszer a só pótlására.
Az úgynevezett zöld só többféle változatban is kapható, de magunk is elkészíthetjük zöld fűszerek
petrezselyem, zeller, csalán, lestyán, bazsalikom, snidling, majoránna - és tengeri só keverékéből.
A legideálisabb arány 10 egység fűszerkeveréket 1 egység tengeri sóval összedarálni.
Ízesítéshez szárított tengeri algát is használhatunk, wakame, kombu, nori, arame néven célszerű keresni a bioboltokban.
A miszó ételízesítő, sópótló krémszerű anyag, mely fekete, sárga és piros változatban kapható. Főtt gabona és szója erjesztéséből állítják elő. A miszó gyártása során keletkezett melléktermék, a tamari szintén az ételek ízesítésére szolgál.
A folyékony szójaszósz barna és fekete változatban is kapható. Az egyik legnépszerűbb sópótló, a reformkonyha nélkülözhetetlen kelléke.
Édesen is egészségesen!
A fehér cukornak, azon kívül, hogy hizlal, sok káros mellékhatása is van. Édesítőszerként ajánlható a méz, a juharszirup - bár ez elég költséges -, az agave szirup, a rizsszirup vagy a nádcukrok. Vigyázzon, mert a barna cukor és a nádcukor között lényeges különbség van!
A barna cukor ugyanolyan vegyi eljárással készül, mint a fehércukor, csak malátával színezik, míg a nádcukor a feldolgozás során megőrzi ásványi anyag és nyomelemtartalmát.
(forrás: wellmag.hu)